نظارت بر عرصه‌‎های جنگلی استان اردبیل تشدید می‌شود

اردبیل - ایرنا - دادستان عمومی و انقلاب استان اردبیل بر ضرورت حفاظت و صیانت از حقوق عامه تاکید و اعلام کرد: نظارت بر تخریب و حریق عرصه‌‎های جنگلی و منابع طبیعی این استان تشدید می‌شود.

به گزارش ایرنا، سیدعبدالله طباطبایی روز دوشنبه در جلسه صیانت از جنگل‌ها و مراتع استان اردبیل، با اشاره به ضرورت اعمال تدابیر لازم برای تشدید نظارت و جلوگیری از تخریب و حریق عرصه‌های جنگلی و مرتعی گفت: با هرگونه مماشات و اقدام مخرب در این زمینه برخورد می‌شود.

وی از تعیین شعبه ویژه‌ای برای رسیدگی به پرونده‌های تشکیل شده در این زمینه در دادسرای عمومی و انقلاب استان خبر داد و بیان کرد: معاونت حقوق عامه دادگستری کل استان اردبیل مسوولیت نظارت بر صیانت و حفاظت جنگل‌ها و مراتع و تشدید نظارت و پایش اقدامات را بر عهده گرفته است.

دادستان عمومی و انقلاب استان اردبیل اضافه‌کرد: در جلسه امروز مقرر شد که نظارت بر امر جلوگیری از تخریب و وقوع آتش‌سوزی در عرصه‌های جنگلی و مرتعی استان از طریق افزایش بازدیدها و گشت‌های نظارتی در سطح عرصه‌های منابع طبیعی استان افزایش یابد.

وی تخریب جنگل، قطع اشجار و حریق در عرصه‌های جنگلی را سه خطر مناطق جنگلی استان اردبیل برشمرد و گفت: در جلسه امروز مقرر شد که معاونت حقوق عامه دادگستری کل استان اردبیل پیگیری‌های لازم را انجام دهد تا دستگاه‌ها به وظیفه خود عمل کرده و جلوی تخریب منابع طبیعی غیرقابل برگشت را بگیرند.

طباطبایی، تحقق این هدف را منوط به افزایش حضور فیزیکی و گشت‌های نظارت دستگاه‌های متولی از جمله اداره کل منابع طبیعی، جنگل‌بانی و آبخیزداری دانست و ادامه داد: صیانت از عرصه‌های منابع طبیعی یک وظیفه همگانی است.

وی همچنین با اشاره به همکاری اداره کل ثبت اسناد و املاک استان اردبیل برای حدنگاری و تعیین محدوده دقیق تمامی اراضی ملی، مراتع و جنگل‌های استان افزود: در جلسه امروز مقرر شد که در خصوص صدور سند تک برگی اراضی ملی، مراتع و جنگل‌های استان اقدامات جدی و عاجل انجام شود.

دادستان عمومی و انقلاب استان اردبیل، صدور سند رسمی و تثبیت مالکیت این اراضی را موجب کاهش تعرض اشخاص عنوان کرد و گفت: با سنددار شدن اراضی ملی، مراتع و جنگل‌های استان، افراد متعرض و معارض نمی‌توانند به این راحتی این اراضی را تصاحب و تصرف کنند.

وی تاکید کرد: با توجه به توصیه رهبری برای جلوگیری از جنگل‌خواری و حفظ عرصه‌های منابع طبیعی از طریق جلوگیری از حریق جنگل و مرتع، نباید اجازه دهیم که فرصت‌طلبان از منابع طبیعی به نفع خود استفاده کنند.

به گزارش ایرنا، در این جلسه نظارت بر تخریب و حریق عرصه‌‎های جنگلی استان اردبیل که با حضور دادستان و مدیران دستگاه‌های متولی برگزار شد، مدیران دستگاه‌های دخیل در حفاظت و صیانت از عرصه‌های منابع طبیعی به ارائه گزارش پرداختند و آخرین وضعیت استان در این زمینه بررسی شد.

بنا به اعلام اداره کل منابع طبیعی استان اردبیل ، سال گذشته علاوه بر جلوگیری از تخریب و آتش‌سوزی جنگل و مراتع، سه هزار و ۹۰۰ هکتار اراضی ملی استان از دست سودجویان رفع تصرف شده با اجرای طرح کاداستر، تثبیت مالکیت ۳۳۰ هزار هکتار از اراضی ملی استان در دستور کار قرار گرفته که بیش از ۷۰ درصد آن تحقق یافته است.

استان اردبیل یک میلیون و ۵۰ هکتار مرتع ییلاقی، قشلاقی و میان بند و ۶۵ هزار هکتار جنگل دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 0 =