۲۳ تیر ۱۳۹۹،‏ ۱۳:۱۹
کد خبرنگار: 1498
کد خبر: 83854010
۱ نفر

برچسب‌ها

چین مقامات آمریکا از جمله دو سناتور را تحریم کرد

پکن- ایرنا- چین در واکنش به تحریم مقام های «سین کیانگ» توسط آمریکا، چند مقام این کشور از جمله «مارکو روبیو» و «تد کروز» دو سناتور جمهوری‌خواه مجلس سنا را تحریم کرد.

به گزارش ایرنا «هوا چون اینگ»، سخنگوی وزارت خارجه چین روز دوشنبه در کنفرانس خبری روزانه در پکن اعلام کرد که کشورش در واکنش به تحریم یک نهاد و چهار مقام پیشین و کنونی چین توسط آمریکا به بهانه نقض حقوق بشر در سین کیانگ، چند مقام آمریکایی را تحریم کرده است.

این مقام وزارت خارجه آمریکا تنها به نام  «مارکو روبیو» سناتور جمهوری‌خواه مجلس سنای آمریکا که از او به عنوان طراح اصلی تحریم های آمریکا علیه چین نام می برند اشاره کرد ولی جزییات بیشتری ارایه نکرد.

هوا در واکنش به تحریم آمریکا علیه مقام های چین گفت: تحریم یادشده علیه چین مداخله جدی در امور داخلی چین و نقض اصول اساسی روابط بین الملل به شمار می آید و به روابط دوجانبه آسیب های فراوان رسانده و چین قاطعانه با این اقدام مخالف است و آن را به شدت محکوم می کند.

این سخنگو اعلام کرد: در پاسخ به این اقدام غلط ایالات متحده، چین تصمیم به اعمال تحریم متعادل علیه یک نهاد و چهار شهروند آمریکا گرفته است که عبارتند از کمیسیون کنگره و دولت آمریکا در مورد چین، «سم براونبک» سفیر آمریکا در امور آزادی مذهبی، دو سناتور شامل «مارکو روبیو» و «سناتور تد کروز» و «کریس اسمیت» نماینده مجلس نمایندگان کنگره.

چین هفته پیش هشدار داده بود که در واکنش به تحریم مقامات چین توسط آمریکا، اقدامات تلافی جویانه انجام خواهد داد.

دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری آمریکا پنجشنبه شب در بیانیه‌ای اعلام کرد که یک نهاد و چهار مقام پیشین و کنونی چین را در ارتباط با نقض جدی حقوق بشر علیه اقلیت‌های قومی در منطقه خودمختار اویغور سین‌کیانگ تحریم کرده است.

«شن کوانگو» دبیر حزب کمونیست سین‌کیانگ، «ژو هایلون» معاون پیشین دبیر حزب کمونیست سین‌کیانگ به همراه اداره امنیت عمومی سین‌کیانگ و «وانگ مینگشان» و «هو لیوجون» مدیران کنونی و پیشین این اداره هدف‌های تحریم آمریکا بودند.

همزمان با این اعلام وزارت خزانه‌داری آمریکا، «مایک پمپئو» وزیر امور خارجه این کشور نیز اعلام کرد که این چهار مقام پیشین و کنونی چین به همراه خانواده‌های آنان از سوی این وزارت‌خانه نیز تحریم شده و شامل ممنوعیت مسافرت به آمریکا می‌شوند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 11 =