چراغ سبز پاکستان به تجارت ترانزیت افغانستان با هند

اسلام‌آباد - ایرنا - دولت پاکستان که طی ماه‌های اخیر با هدف بهبود روابط با افغانستان اقدام به بازگشایی تمام گذرگاه‌های مشترک مرزی میان دو کشور مطابق پروتکل‌های بهداشتی کرده است، اکنون درخواست کابل برای ازسرگیری تجارت ترانزیت و صادرات افغانستان به هند از طریق مسیر زمینی پاکستان را نیز پذیرفت.

شیوع ویروس کووید-۱۹ در پاکستان از اوایل اسفندماه گذشته این کشور را به حالت آماده باش درآورد و متعاقب آن تمامی گذرگاه‌های مرزی با همسایگان نیز تعطیل شد. 

جدای از تعلیق فعالیت‌های تجاری پاکستان با افغانستان، تجارت ترانزیت و صادرات افغانستان به هند از طریق مسیرهای زمینی پاکستان نیز متوقف و باعث شد تا کابل علاوه بر نیاز به ازسرگیری فعالیت‌های تجاری میان دو کشور، از طرف پاکستانی بخواهد تا اجازه استفاده از مسیرهای زمینی برای تجارت ترانزیت را صادر کند.

براساس این گزارش، هرچند گذرگاه‌های مشترک مرزی پاکستان با جمهوری اسلامی ایران و افغانستان تنها برای ادامه تجارت و فعالیت‌های بازرگانی با همسایگان گشوده شده، اما مرز مشترک با هند به دلیل تداوم تنش‌ها میان دو کشور تعطیل است.

وزارت امور خارجه پاکستان امروز (دوشنبه) اعلام کرد که این کشور بنا بر درخواست دولت کابل و با هدف تقویت روابط با افغانستان، با تجارت ترانزیت این کشور از طریق گذرگاه مرزی «واگا» ، مرز مشترک با هند موافقت می‌کند.

دولت اسلام‌آباد با اعلام تعهد مجدد نسبت به تقویت روابط دوجانبه با افغانستان در تمامی زمینه‌ها از جمله تجارت، افزود: پاکستان مطابق توافق نامه تجارت ترانزیت میان دو کشور موسوم به (APTTA) ، با شروع تجارت ترانزیت افغانستان با هند براساس تمهیدات بهداشتی از روز چهارشنبه (۲۵ تیرماه) موافقت کرد.

تنش‌های سیاسی، دیپلماتیک، مرزی و درگیری‌های نظامی میان پاکستان و هند همواره تجارت ترانزیت افغانستان از طریق مسیرهای زمینی پاکستان را تحت الشعاع قرار داده است. سال گذشته نیز پس از نبردهوایی میان دو رقیب هسته‌ای جنوب آسیا، تجارت افغانستان با هند متوقف شد اما پس از چندماه دولت اسلام آباد اجازه ازسرگیری تجارت افغانستان و هند از طریق مسیر پاکستان را صادر کرد. 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 9 =