۲۴ تیر ۱۳۹۹،‏ ۶:۴۴
کد خبرنگار: 1880
کد خبر: 83853958
۱ نفر

برچسب‌ها

برگزاری انتخابات سوریه در سایه پیروزی بر تروریست‌ها

تهران- ایرنا- انتخابات پارلمانی جمهوری عربی سوریه روز یکشنبه ۲۹ تیر ماه ۱۳۹۹ در سراسر این کشور و ۱۴ استان آن برگزار می‌شود.

برگزاری این انتخابات به دلیل بروز کرونا پس از دو بار تعویق صورت می گیرد و مرحله اول قرار بود انتخابات پارلمانی دوشنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۹ (۱۳ آوریل ۲۰۲۰ ) برگزار شود که به ۳۱ اردیبهشت (بیستم ماه می ۲۰۲۰) موکول شد و بار دیگر تعویق و اکنون قرار است ۲۹ تیر ماه برگزار شود.

بر اساس اعلام نوری فارس عضو کمیته عالی قضایی انتخابات در این دوره از انتخابات که در ۷ هزار و ۳۱۳ مرکز رای گیری برگزار می شود، ۲ هزار و ۱۰۰ نامزد برای به دست آوردن ۲۵۰ کرسی مجلس سوریه با همدیگر رقابت خواهند کرد.

انتخابات در سوریه دارای روند خاصی است و برای برگزاری انتخابات مردم ۱۴ استان این کشور باید پیش از برگزاری آن با مراجعه به دفاتر مختارهای محله های خود برای حضور در انتخابات ثبت نام کنند و در روز برگزاری نیز باید در همان حوزه ای که قبلا ثبت نام کرده اند حضور یافته و رای خود را به صندوق بیندازند.

 بر اساس اعلام کمیته عالی قضایی انتخابات سوریه در طرطوس ۵۸ نفر، سویداء ۲۰ نفر، حسکه۲۰۷ نفر، ادلب ۴۷ نفر،حمص ۱۰۲ نفر، لاذقیه ۲۱۷ نفر،دیر الزور ۵۸ نفر،حماه ۱۲۲ نفر،حلب ۱۵۹ نفر، حومه حلب ۱۵۳ نفر،دمشق ۲۵۳ نفر،ریف (حومه) دمشق ۶۱۹ نفر، قنیطره ۳۴ نفر، رقه ۳۷ نفر و در درعا ۳۲ نفر برای سومین دوره مجلس قانونگذاری سوریه نامزد شده اند.

استان های حلب، دمشق و حمص به ترتیب با ۵۲، ۲۹ و۲۳ نماینده بیشترین کرسی را در پارلمان ۲۵۰ نفری سوریه داشته و اهمیت آنها در این است که حلب به عنوان پایتخت اقتصادی سوریه، دمشق پایتخت سیاسی و حمص به عنوان بزرگ ترین استان سوریه از شرق تا غرب آن در مرکز این کشور امتداد دارد.

قانون اساسی سوریه به دنبال آغاز بحران در اسفند ماه ۱۳۸۹ و طرح برخی درخواست های از سوی معترضان همراه با برخی قوانین دیگر مانند قانون مطبوعات و رسانه ها در سال ۱۳۹۰ اصلاح شد و اکنون سومین انتخابات پارلمانی در سوریه بر اساس قانون اساسی جدید این کشور برگزار می شود و نامزدهای منتخب ۴ سال به عنوان نماینده مردم فعالیت می کنند.

بر این اساس اولین انتخابات در ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۱ دومین آن در ۲۵ فروردین ۱۳۹۵ برگزار شد و اکنون سومین دوره انتخابات در حال برگزاری است.

بر اساس دیدگاه های ارایه شده از سوی مردم سوریه در ارتباط با این دوره از انتخابات مهم ترین درخواست آنان از نمایندگان خود بهبود وضعیت معیشتی مردم، داشتن راهبرد برای ایجاد  افزایش اشتغال ، افزایش حقوق مردم در همه بخش ها، گسترده تر شدن ارتباط بین مردم و نمایندگان به منظور درک بیشتر مشکلات آنان، توجه به افزایش تولید محصولات کشاورزی و صنایع تولیدی و کارخانجات، ایفای مسوولیت نمایندگی به صورت کامل و جامع است.

در همین حال شماری از سوری ها با توجه به اهمیت انتخابات در تعیین سرنوشت این کشور بر ضرورت انتخاب نمایندگان مناسب برای مجلس و پارلمان بر ضرورت حضور هرچه بیشتر مردم در این دوره از انتخابات تاکید کرده اند.

در یک ماه اخیر با توجه به تصویب و اجرای قانون قیصر از سوی دونالد ترامپ رییس جمهوری امریکا علیه سوریه ارزش پول این کشور بشدت کاهش یافته از و نرخ برابری آن در مقابل دلار از ۵۰۰ به بیش از ۲ هزار و ۵۰۰ لیره رسیده است.

در چنین شرایطی بی دلیل نیست که یکی از درخواست های مهم مردم این کشور از نمایندگان مجلس بهبود اوضاع معیشتی و افزایش حقوق کارمندان است چرا که در شرایط حاضر کارمندان میان پایه به صورت میانگین حدود ۲۰ دلار حقوق دریافت کرده و وضعیت سختی را می گذرانند به طوری که در یک دهه گذشته و با وجود بحران در این کشور وضعیت اینچنین نبوده است.

«بشار اسد» رییس جمهوری سوریه نیز۲۲ خرداد ماه با توجه به وضعیت اقتصادی کنونی در سوریه و به منظور بهبود اوضاع با صدور حکمی «حسین عرنوس» را به عنوان نخست‌ وزیر جدید این کشور تا انتخابات جدید پارلمانی این کشور تعیین کرد .

عرنوس پیش‌تر در سمت‌هایی از جمله وزیر ارتباطات (۲۰۰۲- ۲۰۰۴) و وزیر کار و مسکن (۲۰۱۳- ۲۰۱۸) در دولت سوریه مشغول کار بود.پیش از وی عماد خمیس نخست وزیر سوریه را بر عهده داشت.

بر اساس اصل ۷۱  قانون اساسی سوریه مجلس‌ خلق‌ عهده‌ دار وظایفی چون اعلام‌ نامزدی‌ ریاست‌ جمهوری ، تصویب‌ قوانین ، بحث‌ پیرامون‌ سیاست های‌ دولت ، تصویب‌ بودجه‌ عمومی‌ و برنامه‌ های‌ توسعه‌ کشور ، تصویب‌ معاهدات‌ و قراردادهای‌ بین‌ المللی‌ در زمینه‌ امنیت‌ کشور که‌ مشتمل‌ بر معاهدات‌ مربوط به‌ صلح‌ و پیمانها و کلیه‌ معاهدات‌ مربوط به‌ حق‌ حاکمیت‌ است. همچنین قراردادهایی‌ که‌ به‌ شرکت ها و موسسات‌ خارجی‌ اجازه‌ کسب‌ امتیازاتی‌ را در داخل‌ کشور می دهد، بر عهده دارد.

انتخابات در سوریه در حالی بعد از سه نوبت تعویق برگزار می شود که اکنون یکی از دغدغه های مردم و دولت این کشور جلوگیری از گسترش بیماری کرونا است و به همین منظور دولت سوریه پروتکل های بهداشتی را از گذشته اعمال و محدویت هایی را نیز در این ارتباط برای پیشگیری بیشتر کرونا در زمان انتخابات با همکاری بخش های بهداشتی اعمال می کند.

بر اساس آخرین آمارهای اعلام شده تاکنون ۴۱۷ نفر در سوریه مبتلا به کرونا شده که از این میزان ۱۹ نفر فوت شده و ۱۳۶ نفر نیز بهبود یافته اند.

 پیش بینی می شود با توجه به قدرت گرفتن دولت مرکزی طی ماههای اخیر و به ویژه پیروزی هایی که در عرصه میدانی علیه تروریست های بین المللی کسب کرده است مردم سوریه با وجود برخی اقدامات دشمنان این کشور برای برهم زدن ثبات و امنیت آن در روز یکشنبه مانند انتخابات گذشته در پای صندوق های رای حاضر شده و نمایندگان خود را انتخاب می کنند و نشان خواهند داد که اقداماتی ایذایی مانند قانون قیصر خللی در اراده آنان ایجاد نکرده و همچنان یک دل و یک صدا بر حفظ وحدت ملی و تمامیت ارضی خود همراه با نظام قانونی و سیاسی این کشور تاکید خواهند داشت .

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =