توسعه و رونق اقتصادی با تحقق درآمدهای مالیاتی

یزد - ایرنا - درآمدهای مالیاتی نقش مهمی در تعدیل ثروت، تحقق عدالت اجتماعی و اقتصادی، جلوگیری از تشدید نابرابری‌های درآمدی و توسعه و رونق هرچه بیشتر اقتصادی جامعه به ویژه در شرایط تحریم‎ دارد.

در برنامه ششم توسعه اقتصادی و اجتماعی، گسترش پایه‌های مالیاتی و حرکت به سمت اقتصاد بدون نفت، مورد تاکید قرار گرفته و اصطلاح نظام مالیاتی و اجرایی شدن طرح جامع مالیاتی به عنوان راهکار اساسی برای دست یافتن به منابع پایدار  محسوب شده است.

به گزارش ایرنا، در شرایطی که دولت با کاهش درآمد ناشی از تحریم فروش نفت مواجه شده باید با تکیه بر درآمدهای داخلی که مالیات عمده‌ترین بخش آن است، چرخ اقتصاد و امور جاری و زیربنایی را به حرکت درآورد.

دست اندرکاران و صاحب نظران اقتصادی معتقدند: باید فرهنگ پرداخت مالیات در جامعه نهادینه شود و همه افرادی که به نحوی درآمدی کسب می کنند، مالیات آن را پرداخت کنند تا دولت بتواند با فاصله گرفتن از اتکا به نفت از طریق این درآمدها امور کشور را مدیریت کند و در زمان بحران‌ اقتصادی مانند تحریم خرید نفت، اقتصاد کشور با مشکل مواجه نشود.

به اعتقاد آنها، جلوگیری از فرار و بهبود نظام مالیاتی بدون توجه به سیاستهایی که مبتنی بر ارتقای فرهنگ مالیاتی باشد، محقق نمی شود و با توجه به اهمیت مالیات در پیشبرد اهداف اقتصادی دولت، شناسایی منابع  این حوزه، دستیابی به اهداف سند چشم انداز توسعه در بخش مالیاتی را شتاب می بخشد.

از سوی دیگر برخی کارشناسان معتقدند باید اطلاع رسانی لازم در خصوص چگونگی مصرف درآمدهای مالیات انجام شود تا شهروندان در این خصوص آگاه شوند و فرهنگ پرداخت مالیات در جامعه نهادینه شود.

تکیه بر درآمدهای مالیاتی به معنای افزایش آن نیست

مدیرکل امور مالیاتی استان یزد با بیان اینکه تکیه بر درآمدهای مالیاتی به معنای افزایش دریافت آن از شهروندان نیست، گفت: این مهم به معنی شناسایی اقتصاد زیرزمینی و جلوگیری از فرار مالیاتی است که این راستا در سه سال گذشته بیش از ۴۰۰ مودی جدید مالیاتی در استان شناسایی شدند.

منوچهر اسدی افزود: این تعداد مودی، فاقد هرگونه پرونده مالیاتی بودند و مالیاتی که برای آنان تشخیص داده شده ۳۵۰ میلیارد تومان بوده که بخشی اعظم آن وصول شده  است.

وی افزود: شرایط در کشور به خاطر تحریم‌ها و شیوع کرونا از اوایل اسفند ۹۸ تاکنون به گونه‌ای است که به دنبال فشار بر مودیان نیستیم و باید به دنبال کسب منابع جدید باشیم.

اسدی ادامه داد: شناسایی منابع زیرزمینی و افرادی که به دنبال فرار مالیاتی هستند، در دستور کار قراردارد و برای انجام ماموریت‌های مالیاتی از ظرفیت‌هایقانون استفاده می شود.

مدیر کل امور مالیاتی استان یزد اظهار داشت: کسب مالیات به نحوی است که بر فعالان واقعی تولید و صنعت فشار وارد نشود و روند کارها در سال ۹۹ بر اساس اهداف کشور و نظام استمرار یابد، دنبال می شود.

اسدی با بیان محدود شدن درآمدهای نفتی به واسطه تحریم و تکیه بر منابع درآمدهای مالیاتی گفت: تحریم های ظالمانه، بخش عمده ای از درآمدهای کشور را کاهش داد و در شرایط فعلی منابع اصلی درآمد دولت، مالیات است.

وی با بیان اینکه اغلب خدمات مالیاتی به صورت الکترونیکی ارایه می‌شود، از جدیدترین اقدام سازمان امور مالیاتی در خصوص صدور ابلاغ الکترونیکی خبرداد و گفت: پروژه ابلاغ الکترونیکی اوراق مالیاتی از تازه ترین اقدامات سازمان است که به منظور توسعه دولت الکترونیک و پیشبرد اهداف و برنامه‌های سازمان مالیاتی اجرایی شده و هم‌اکنون مودیان از این خدمات بهره مند هستند..

افزایش درآمدهای استان با کاهش فرار مالیاتی

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی یزد از افزایش درآمدهای مالیاتی در استان در سال گذشته خبرداد و گفت: مجموع درآمد استان در سال ۱۳۹۸ برابر ۲۵ هزار و ۷۷۶ میلیارد ریال بود.

سیدمجتبی حسینی پور، عمده‌ترین دلیل افزایش درآمد مالیاتی را شناسایی مودیان جدید مالیاتی و کاهش فرار مالیاتی در استان ذکر کرد و گفت: ۹۴ درصد درآمد استان مربوط به درآمد مالیاتی بوده و این درآمد نسبت به رقم مصوب، ۲۶ درصد افزایش نشان می‌دهد.

وی ادامه داد: درآمدهای مالیاتی سهمی برابر ۸۳ درصد در ارقام ابلاغی به استان داشته است و مقایسه این ارقام نشام می‌دهد عملکرد ناکافی در برخی از ردیف‌های درآمدی، توسط درآمدهای مالیاتی جبران شده است.

وی گفت: با وجود تلاش‌ در خصوص تحقق وصول یک درصد فروش معادن برای جبران خسارت ناشی از آن (ردیف درآمدی جزء ۵ بند الف ماده ۴۳ قانون برنامه ششم) این ردیف کمتر از ۲۱ درصد در درآمدهای استان عملکرد داشته است.

اجرای طرح جامع مالیاتی، گام مهمی در تحقق سیاست اقتصادی دولت

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان یزد نیز با بیان اینکه طرح جامع مالیاتی در استان یزد در حال اجراست آن را گامی مهم در راستای تحقق سیاست‌های اقتصادی دولت دانست و گفت: این طرح موجب رضایتمندی مودیان می شود و هدف کلی آن افزایش درآمدها و شتاب بخشی به ارائه خدمات به مودیان مالیاتی است.

علی نمازی افزود: اجرای طرح جامع مالیاتی، موجب تحقق عدالت مالیاتی و ارتقاء خدمت رسانی به مردم می شود.

دبیر ستاد درآمد و تجهیز منابع استان یزد همچنین اطلاع رسانی در خصوص اثرات پرداخت مالیات و فرهنگ سازی از سوی رسانه ها و نهادها را مورد تاکید قرار داد و گفت: آگاه ساختن مردم در مورد نقش مالیات در توسعه و رونق اقتصاد کشور از اهمیت بالایی برخوردار است.

نمازی تاکید کرد: باید نقش مالیات در توسعه اقتصاد کشور، اجرای زیرساخت ها و پیشرفت پروژه های عمرانی برای مردم تبیین و اثرات مثبت آن معرفی شود.

وی با بیان اینکه با پرداخت مالیات می توان وابستگی درآمد جاری دولت را به نفت کاهش داد،  اضافه کرد: مالیات ابزاری به منظور توزیع بهتر و عادلانه تر درآمدهاست که از افراد با درآمدها و ثروت بالا اخذ و به همه اقشار جامعه و به ویژه اقشار کم درآمد اختصاص می یابد.

شناسایی خانه‌های خالی یزد برای اخذ مالیات

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری یزد نیز از برنامه‌ریزی برای اخذ مالیات از خانه‌های خالی خبر داد و گفت: مقدمات شناسایی خانه‌های خالی استان در حال انجام است.

محسن صادقیان افزود: طبق قانون بودجه سال ۱۳۹۹، سازمان امور مالیاتی مکلف است با همکاری شهرداری‌ها نسبت به اخذ مالیات از خانه‌های خالی برای شهرهای بیش از ۱۰۰ هزار نفر اقدام کند.

وی اظهار کرد: منتظر ارسال آیین‌نامه اجرایی این بند از قانون هستیم و بعد از دریافت آن بلافاصله اقدام خواهد شد و قطعا اخذ مالیات از خانه‌های خالی، قیمت مسکن و نرخ اجاره‌بها را کاهش می دهد.

صادقیان ادامه داد: از آنجایی که مصوبه دریافت مالیات از خانه‌های خالی به سال ٩٥ بازمی‌گردد، قرار است هر خانه ای که از ٥ سال بیش خالی از سکنه بوده، بر اساس متراژ، مالیات پرداخت کند.

ارتقا فرهنگ مالیاتی

نماینده مردم اردکان در مجلس شورای اسلامی نیز بر ارتقا فرهنگ مالیاتی در جامعه تاکید کرد و گفت: در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی در مورد فرهنگ مالیاتی باید اطلاع رسانی شود و از نقش رسانه‌ها در این زمینه  نباید غافل شد.

محمدرضا دشتی اردکانی افزود: در شرایط کرونا و وضعیت اقتصادی امروز کشور، برای مردم، پرداخت مالیات سخت است بنابراین در اخذ مالیات باید وضعیت مردم در نظر گرفته شود.

وی تصریح کرد: باید برای اصنافی که در جهت پیشگیری از بیماری کرونا با دست اندرکاران امور همکاری کردند، تشویقی صورت گیرد تا این قبیل همکاری ها و همدلی ها تداوم یابد.

مجموع درآمد استان استان یزد در سال ۱۳۹۸ ،  ۲۵ هزار و ۷۷۶ میلیارد بوده که در مقایسه با درآمد پیش‌بینی شده برای این سال، حدود ۱۱ درصد مازاد عملکرد داشته  و  ۹۴ درصد درآمد این استان مربوط به مالیات بوده که این درآمد نسبت به رقم مصوب ۲۶ درصد افزایش نشان می دهد. 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 5 =