۲۳ تیر ۱۳۹۹،‏ ۱۲:۴۶
کد خبرنگار: 2969
کد خبر: 83853920
۰ نفر

برچسب‌ها

حمایت روسیه از تصمیم دولت ترکیه در تغییر کاربری ایاصوفیه

مسکو - ایرنا - معاون وزیر امور خارجه روسیه با وجود انتقاد کلیسای ارتدوکس کشورش و غربی‌ها از تغییر کاربری موزه ایاصوفیه ترکیه به مسجد، اعلام کرد: این موضوع داخلی است و هیچ کشوری حق دخالت در آن را ندارد.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا، سرگئی ورشینین افزود: ما از واکنش های گسترده به این موضوع مطلع هستیم اما معتقدیم که نباید در امور داخلی کشورها مداخله کرد.

در طرف دیگر هیلاریون ولکولامسک رییس روابط خارجی کلیسای جامع مسکو اقدام ترکیه در تغییر کاربری ایاصوفیه را سیلی به صورت مسیحیان خوانده است.

مسجد و موزه دیروز ایاصوفیه استانبول که همه ساله پذیرای بیش از یک میلیون بازدید کننده است، حدود 10 قرن پیش مهم ترین کلیسای جهان مسیحیت بود.

به دنبال فتح قسطنطنیه در سرزمین روم شرقی توسط سلطان محمد امپراتور عثمانی و تغییر نام این شهر به اسلامبول، سلطان عثمانی این کلیسا را به مسجد تبدیل و وصیت کرد که پس از وی نیز این مکان به صورت مسجد باقی بماند.

با وجود این وصیت، پس از سقوط دولت عثمانی و اعلام جمهوری ترکیه، مسجد ایاصوفیه تغییر کاربری داد و به موزه تبدیل شد.

این مکان تاریخی هنوز هم به عنوان مهم ترین موضوع منازعه میان ترک های مسلمان و جهان مسیحی غرب، اهمیت خود را حفظ کرده است.

مسجد و به عبارتی موزه ایاصوفیه که همواره مورد توجه جهانگردان است، در عین حال به عنوان هشتمین عجایب پس از عجایب هفتگانه جهان مطرح بوده است.

بنای ایاصوفیه در قرن ششم میلادی به دستور ژوستینیانوس امپراتور روم و توسط آنتمیوس و ایسدوروس دو معمار برجسته رومی، بنا شده است. 

ساخت این بنا در 23 فوریه سال 532 میلادی آغاز و در مدت پنج سال و 10 ماه خاتمه یافت. ایاصوفیه به مدت 916 سال به عنوان کلیسا استفاده شد. 
پس از فتح استانبول در سال 1453 میلادی از سوی ترکهای عثمانی، این مکان به مسجد تبدیل و به مدت 482 سال نیز به عنوان مسجد استفاده شد. این عمارت در سال 1934 به تصویب هیات وزیران وقت به موزه تبدیل شد. 

مسلمانان ترکیه بارها ضمن مخالفت با این تصمیم، خواهان بازگرداندن این بنای مهم تاریخی به حالت قبلی خود و استفاده از آن به عنوان مسجد بودند تا اینکه سرانجام شورای دولتی ترکیه اجازه تبدیل ایاصوفیه از موزه به مسجد را صادر کرد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 2 =