۲۳ تیر ۱۳۹۹،‏ ۱۳:۴۷
کد خبرنگار: 1822
کد خبر: 83853902
۰ نفر

برچسب‌ها

ایجاد ۱۰هزار تعاونی با بیش از ۲۰ گرایش در استان کرمان

کرمان - ایرنا - مدیر تعاون اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمان گفت: تاکنون ۱۰ هزار شرکت تعاونی در قالب ۲۰ گرایش در این استان تشکیل شده که از این تعداد پنجهزار و ۴۸ مورد با اشتغالزایی ۵۴هزار و ۳۶۵ نفر فعال است.

محمد خواجه‌زاده روز دوشنبه در گفت ‌و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به اینکه در حال حاضر بخش تعاونی کشور با رویکردی متفاوت از گذشته در حال خروج از حالت کودکی و ورود به مرحله بلوغ است‌ افزود: بخش تعاونی کشور برای رشد و توسعه سریع خود نیازمند پوست اندازی است.

وی ادامه داد:توجه به بهره‌وری و تکنولوژی، اهمیت دادن به نقش و کارکردهای تعاونی در دنیا و استفاده از تجارب این کشورها از جمله مواردی است که در این پوست اندازی مورد توجه قرار گرفته است.

مدیر تعاون اداره کل تعاون،کار و رفاه اجتماعی استان کرمان با بیان اینکه امروز رویکرد معاونت تعاون ایجاد مراکز نوآوری و توسعه تعاون با هدف شناسایی و حمایت از کسب و کارهای دانش بنیان و نوبنیان و ورود آن‌ها به بخش تعاونی کشور است، گفت: اندیشکده تعاون به عنوان نوعی سازمان ویژه برای تفکر و پژوهش در حوزه سیاست‌سازی، تصمیم‌سازی و تولید ایده، مطالعات میان‌رشته‌ای در حال تاسیس است که بر اصل جمع‌اندیشی و ایده‌پردازی استوار بوده و این مهم بستر تحول و توسعه بخش تعاون را فراهم می‌کند.

وی با بیان اینکه تبدیل تعاونی‌ها به اتاقک شیشه‌ای و افزایش و بهبود شفافیت نیز با هدف بازسازی برند و بهبود سرمایه اجتماعی بخش تعاون با جدیت دنبال می‌شود تصریح کرد:  بهبود و افزایش نظارت‌ها و ایجاد و بهره‌برداری از سامانه جامع و هوشمند بخش تعاون از جمله اقدامات در این خصوص است.

خواجه‌زاده خاطرنشان کرد: توجه به تسهیل‌گری و ترجمه گفتمان تعاون برای جامعه از دیگر اهدافی می باشد با تاسیس شبکه تعاونی‌های تسهیل‌گران در حال پیگیری است.

وی با اشاره به اینکه استان کرمان یکی از  قطب‌های کشاورزی کشور است خاطرنشان کرد: بیشترین تشکیل تعاونی در استان در بخش کشاورزی و سپس بخش خدمات است و بعد از آن در بخش‌های تولیدی و توزیعی و مسکن شکل گرفته است و شهرستان‌های کرمان، سیرجان، جیرفت، بم و رفسنجان نیز بیشترین تعداد تشکیل تعاونی را در استان به خود اختصاص داده‌اند.

خواجه‌زاده  همچنین از تشکیل ۴۶ اتحادیه در سطح استان خبرداد و گفت: در حال حاضر ۲۵ اتحادیه فعال در حال انجام فعالیت است .

مدیر تعاون اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمان به اقدامات برجسته بخش تعاون در سال ۹۸ و سه ماهه سالجاری اشاره کرد و افزود: قریب ۱۹۰ شرکت تعاونی با گرایش‌های مختلف با رشد ۱۰۰ درصدی نسبت به برنامه ابلاغی وزارتخانه شکل گرفته که منجر به ایجاد بیش از ۳۰۰۰نفر فرصت شغلی ایجاد شده است.

وی با بیان اینکه بخش تعاون استان کرمان در رتبه‌بندی سال۹۷  موفق به کسب رتبه نخست در کشور شد و در بخش تشکیل تعاونی در سال ۹۸ نیز رتبه نخست را به خود اختصاص داده است  تصریح کرد: در سال ۹۹ نیز با توجه به راه‌اندازی سامانه جامع و هوشمند تعاون تا پایان خرداد ماه تعداد ۱۵۷ درخواست تشکیل شرکت تعاونی در سامانه به ثبت رسیده که متقاضیان ثبت شرکت در حال انجام مراحل قانونی تشکیل تعاونی هستند و در سه ماهه نخست امسال هشت شرکت تعاونی نیزدر حال انجام تشریفات ثبتی هستند.

خواجه‌زاده ادامه داد: در راستای توانمندسازی و آموزش تعاونی‌ها براساس سرفصل‌های آموزشی و برنامه‌های اعلامی قریب به ۹۰ هزار نفر ساعت دوره آموزشی در این راستا برگزار شده است.

وی افزود: در سال ۹۸  معاونت تعاون اداره کل موفق به راه‌اندازی مرکز نوآوری و شتابدهی تخصصی بخش تعاون  با تخصیص اعتبار اولیه یکهزار و ۳۰۰ میلیون ریال، در استان شد.

مدیر تعاون اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمان پیگیری طرح آینده پژوهی تعاون در افق ۱۴۰۴ با حضور نخبگان، تعاون‌گران و شرکای اجتماعی بخش تعاون،پیگیری برنامه صادرات شرکت‌های تعاونی با تحقق ۸۸۰۰۰ هزار دلار با ۱۱۸ درصد رشد نسبت به برنامه وزارتخانه،پیگیری و معرفی تعاونی‌های آسیب دیده از کرونا و جذب اعتبارت تخصیص یافته برای ۱۰ تعاونی از طریق بانک توسعه و پیگیری ایجاد و راه اندازی باشگاه‌های تعاون و کارآفرینی در مراکز آموزش عالی و دانشگاه‌های سراسر استان را از جمله اقدامات انجام شده در حوزه تعاون عنوان کرد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 6 =