۲۳ تیر ۱۳۹۹،‏ ۱۲:۴۹
کد خبرنگار: 1414
کد خبر: 83853882
۰ نفر

برچسب‌ها

موانع صادرات استان اردبیل برطرف می‌شود

اردبیل - ایرنا - معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار اردبیل گفت: موانع و مشکلات صادرات غیرنفتی این استان با همکاری صادرکنندگان بررسی و برطرف می‌شود.

ارژنگ عزیزی روز دوشنبه در جلسه توسعه صادرات غیرنفتی استان اظهار داشت: عواملی چون تحریم و کرونا به صورت سراسری از جمله موانع مهم صادراتی محسوب می شوند که این موضوع در استان اردبیل نیز صادق است.
وی با اشاره به اینکه آن دسته از اقلامی که واردات آن کاهش و یا حذف شده هم بررسی می‌شود، گفت: ماشین‌آلات موردنیاز واحدهای صنعتی از جمله مهم‌ترین اقلامی است که واردات آن کاهش یافته و این موضوع در روند تولید و اشتغال تاثیرگذار است.
معاون استاندار اردبیل بیان کرد: تلاش بر این است با همکاری موسسات دانش‌بنیان و سرمایه‌گذاران چرخه تولید این قبیل اقلام را در استان فعال کنیم.
وی افزود: در خصوص برخی واردات محدود شده دیگر از جمله پنبه نیز لازم است برنامه‌ریزی‌هایی در خصوص افزایش زیرکشت این قبیل محصولات که به عنوان مواد اولیه واحدهای نساجی است ، انجام شود.
عزیزی با اشاره به پیش‌بینی برداشت ۸۵۰ هزار تن سیب‌زمینی از مزارع استان در سال جاری گفت: فعلا محدودیتی برای صادرات این محصول در استان ایجاد نشده است.
وی افزود: بیش از ۴۰۰ هزار تن مازاد سیب‌زمینی در استان وجود دارد که پس از مصارف خوراکی، بذری، مصرف کارخانه‌ها و فروش در داخل کشور در استان باقی می‌ماند که اخذ مجوزهای لازم برای صادرات پیگیری می‌شود.
رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اردبیل نیز در این جلسه ارزش صادرات استان در سال گذشته را ۱۳۰ میلیون دلار عنوان کرد که نسبت به سال ماقبل ارزش ریالی آن ۱۶ درصد افزایش داشته است.
رامین صادقی افزود: ارزش حجم کالاهای صادراتی استان هم ۱۶۱ هزار تن بوده که نسبت به سال ماقبل ۱۳ درصد کاهش نشان می‌دهد.
وی میزان واردات سال گذشته  استان را ۵۸ میلیون دلار اعلام کرد و گفت: این رقم نیز نسبت به سال ماقبل ۵۶ درصد افزایش داشته است.
وی کشورهای هدف صادرات و واردات استان اردبیل را جمهوری آذربایجان، گرجستان، عراق ، ویتنام و امارات متحده عربی اعلام کرد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =