مدیرکل فرهنگ و ارشاد: افزایش سرانه مطالعه لازمه توسعه فرهنگی کردستان است

سنندج - ایرنا - مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان گفت: فعالیت کتابخانه‌ه‌ای عمومی لازمه توسعه و ترویج فرهنگ کتابخوانی و افزایش سرانه مطالعه از عوامل مهم در توسعه فرهنگی است.

عبیدالله رستمی روز دوشنبه در دیدار مدیرکل کتابخانه‌های عمومی کردستان اظهار داشت: این ۲ نهاد فرهنگی با همکاری و هماهنگی در اجرای برنامه های فرهنگی بویژه در حوزه کتاب و کتابخوانی می‌توانند در ارتقای سرانه مطالعه استان نقش تاثیر گذاری داشته باشند.

وی اضافه کرد: اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان از کتابخانه های عمومی به صورت ویژه حمایت می‌کند تا بتوانیم به هدف مشترک که کمک به توسعه فرهنگی استان است سریعتر و آسان تر دست پیدا کنیم.

کردستانی‌ها از کتابخوانی در فضای مجازی استقبال کردند

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان کردستان نیز با اشاره به اجرای برنامه های متنوع کتابخوانی در فضای مجازی، گفت: این برنامه‌ها به ویژه از زمان شیوع کرونا به شدت افزایش داشته و کردستانی‌ها استقبال خوبی از آن داشته‌اند.

محمد مخدومی با اشاره به لزوم تعامل بین دستگاهی در راستای تسریع و تسهیل در دستیابی به اهداف اظهار داشت: کتابخانه های عمومی و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان همواره تعامل و همکاری خوبی با یکدیگر داشته اند.

وی افزود: نهادهای فرهنگی و متولیان کتاب و کتابخوانی باید با اجرای برنامه های اثرگذار و کاربردی فرهنگی به نهادینه سازی فرهنگ مطالعه در جامعه کمک کنند.

۸۰ کتابخانه عمومی در کردستان وجود دارد که از این تعداد ۵۰ باب نهادی و ۳۰ باب هم مشارکتی است.

در حال حاضر ۴۹ هزارو ۸۱۹ نفر در کردستان عضو فعال کتابخانه‌های عمومی واقع در شهرها و روستاهای استان هستند و به ازای هر یکصد نفر جمعیت استان ۴/۱ مترمربع فضای کتابخانه‌ای وجود دارد که این میزان در میانگین کشوری ۴ مترمربع است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =