۲۳ تیر ۱۳۹۹،‏ ۱۴:۰۸
کد خبرنگار: 1465
کد خبر: 83853834
۱ نفر

برچسب‌ها

استاندار یزد: صنایع خلاق فرهنگی و هنری حمایت شود

یزد- ایرنا- استاندار یزد گفت: ظرفیت‌های بالقوه مناسبی در زمینه صنایع خلاق فرهنگی و هنری با هنرمندان زیادی در استان وجود دارد که باید در راستای تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی از آنها حمایت و این بخش تقویت شود.

محمدعلی طالبی روز دوشنبه در  نشست شورای راهبری و مدیریت اقتصاد مقاومتی، جلب مشارکت فعالان فرهنگی و هنری در اجرای طرح‌های اقتصاد مقاومتی را از اولویت‌های دولت عنوان کرد و افزود: اداره ‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی با همکای دیگر سازمان‌های مرتبط در زمینه بسترسازی برای حمایت از این بخش اقدام کنند.

وی با تاکید بر تشکیل کمیته‌ای با عضویت دستگاه‌های اجرایی برای حمایت از استعدادهای فرهنگی وهنری خلاق استان اظهار کرد: همکاری کارگروه تسهیل برای شکل‌یابی زیست بوم صنایع خلاق فرهنگی و هنری ضروری است و باید امکانات مناسب در اختیار افراد این حوزه قرار گیرد .   

طالبی گفت: ایجاد زیرساخت‌های لازم برای شکوفایی و ارتقای فعالیت‌های فرهنگی و هنری با رویکرد تولید و اشتغال نیازمند همکاری تمامی بخش‌هاست و بودجه لازم برای بازآفرینی باید به این بخش اختصاص یابد .

استاندار یزد همچنین تاکید بر حمایت از راه‌اندازی محلات نوآور و خلاق از مسوولان فرهنگی و هنری در تمام مناطق استان خواست اقدامات لازم را در این زمینه انجام دهند و یاد آور شد: برخی از طرح‌های تولیدی و صنعتی استان علاوه بر ثمرات منطقه‌ای نقش مهمی در جهش تولید و تحقق اقتصاد مقاومتی دارد که انتظار می‌رود با نظارت و پیگیری مستمر زمینه بهره‌برداری آنها فراهم شود .

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی یزد نیز  گفت: یکی از راه‌های رسیدن به اهداف اقتصاد مقاومتی توجه به بخش فرهنگی و هنری است که ظرفیت ‌های خوبی در این حوزه در استان وجود دارد.

مجید جوادیان‌زاده افزود: صنایع بومی و فرهنگی خلاق که توسط هنرمندان به وجود می‌آید، ارزش‌آفرین است و باید با رویکرد تولید و اشتغال مورد حمایت مادی و معنوی قرار گیرد .

وی اظهار کرد: تولید ملی در گرو اختصاص بودجه به فعالان فرهنگی و هنری و حمایت از افرادی است که برای تحقق اقتصاد مقاومتی آمادگی دارند.

این مسوول تصریح کرد: بسترسازی و پرداخت تسهیلات، زمینه‌ساز شکوفایی فعالیت هنرمندان خلاق را که با کمترین هزینه به اقتصاد مقاومتی و اشتغال کمک می کنند را به همراه دارد که در این راستا ایجاد گذرگاه‌های فرهنگی از اولویت‌های این اداره‌کل در سال‌جاری است که انتظار می رود سایر دستگاه‌ها نیز به تحقق آن کمک کنند.

یک هزار و ۵۰۰ طرح نیمه‌تمام صنعتی در استان یزد 

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت یزد ، بسترسازی برای جلب مشارکت بخش‌خصوصی در اجرای طرح‌های اقتصاد مقاومتی و اشتغال را خواستار شد و گفت: در استان یک هزار و 500 طرح نیمه تمام وجود دارد که بهره برداری از این طرح‌ها زمینه رونق و جهش تولید را در استان فراهم می کند.

محمدرضا علمدار یزدی افزود: تا پایان امسال ۶ طرح بزرگ تولیدی و صنعتی در زمینه‌های کنسانتره آهن، الکترود، فولاد، کربن، گندله و گرانول با حمایت دولت و سرمایه‌گذاری بخش‌خصوصی به بهره‌برداری می‌رسد .

وی ادامه داد: این طرح‌ها در مجموع  بیش از ۵۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و با بهره‌برداری از آنها زمینه اشتغال یک هزار و ۵۰۰ نفر در استان فراهم می‌شود.

این مسوول خاطرنشان کرد: حدود یک هزار طرح نیمه تمام تولیدی و صنعتی با پیشرفت فیزیکی بالای ۶۰ درصد در استان یزد وجود دارد که در میان استان‌های کشور از این حیث رتبه اول کشور را داریم .

مطابق قانون اساسی فعالیت اقتصادی ایران متشکل از بخش‌های دولتی، خصوصی و تعاونی است که در حال حاضر بیشترین (حدود ۷۵ درصد) فعالیت در اختیار بخش دولتی است و سهم بخش تعاون در برنامه توسعه ششم باید به ۲۵ درصد برسد که سهم کنونی با این عدد تا حدود زیادی فاصله زیاد دارد.

تا کنون  سه هزار و ۲۸۵ فقره پروانه بهره‌برداری صنعتی در استان یزد صادر شده که سرمایه گذاری اسمی آن  ۱۱ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان و میزان اشتغال آن نیز  ۱۰۰ هزار و ۴۴۵ نفر است.

تولید بیش از ۸۰۰ نوع کالا، رتبه نخست تولید کاشی و سرامیک کشور با سهم ۵۰ درصدی از تولید، رتبه دوم تولید محصولات نساجی، رتبه سوم تولید فولاد کشور و رتبه نخست تولید رومبلی، ترمه و روفرشی از جایگاه‌های برتر استان در اقتصاد ملی است.

یزد با سه هزار و ۶۰۰ واحد صنعتی چهارمین استان صنعتی کشور محسوب می‌شود که  ۸۷ درصد از جمعیت یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفری آن در ۲۱ شهر و بقیه در مناطق روستایی زندگی می‌کنند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 10 =