۴۵ خدمت غیرحضوری در تامین اجتماعی قم ارائه می‌شود

قم- ایرنا- مدیرکل تامین اجتماعی قم گفت: در حال حاضر ۴۵ خدمت غیرحضوری در تامین اجتماعی این استان به بیمه‌شدگان و افراد تحت تکفل ارائه می‌شود.

علی‌اصغر دادخواه روز سه شنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا، ‌افزود: سامانه خدمات غیرحضوری تامین اجتماعی با نام طرح ملی دکتر نوربخش در استان قم راه‌اندازی شده و برای تمام بیمه‌شدگان، کارفرمایان و مستمری‌بگیران در دسترس است.

وی اضافه کرد: با توسعه خدمات غیرحضوری از تردد ۶۰۰ هزار نفر به دفاتر تامین اجتماعی در طول سال کاسته می‌شود.

وی ادامه داد: قبل از شیوع کرونا ماهانه ۳۰ هزار مراجعه حضوری برای تمدید دفترچه درمانی به دفاتر تامین اجتماعی وجود داشت که در حال حاضر تمدید این دفترچه‌ها به‌صورت تمام الکترونیک انجام می‌شود.

به گفته دادخواه، ‌۳۶۷ هزار پرونده بیمه‌شدگان تامین اجتماعی به‌ویژه در حوزه کارگری ثبت الکترونیک شده است.

وی بیان کرد: تسهیل در ارائه خدمات از طریق کد ملی، تجمیع بسیاری از سرویس‌های غیرحضوری قابل‌ارائه به بیمه‌شده‌ها، مستمری‌بگیران، کارفرمایان و دستگاه‌های دولتی ازجمله مزیت‌های سامانه خدمات غیرحضوری بیمه تامین اجتماعی است.

وی اضافه کرد: نمایش سوابق و ریز دستمزد، امکان مشاهده مجموع سوابق به تفکیک سال، ماه و روز، استعلام برخورداری از حمایت درمانی، استعلام استحقاق دریافت و درخواست کمک‌هزینه ازدواج، درخواست غرامت دستمزد ایام بیماری، درخواست کمک‌هزینه بارداری، درخواست کمک‌هزینه کفن‌ودفن و محاسبه مبلغ حق بیمه سربازی از جمله خدماتی است که به‌صورت غیرحضوری ارائه می‌شود.

مدیرکل تامین اجتماعی قم گفت: ۴۱ هزار و ۳۸۲ پرونده مستمری‌بگیری در شعب ۴ گانه تامین اجتماعی قم فعال است که با احتساب بیمه‌شدگان اصلی و تبعی ، بیش از ۹۱ هزار و ۹۳۸ تَن را شامل می‌شوند.

وی افزود: ماهانه یک هزار میلیارد ریال به مستمری‌بگیران استان پرداخت می‌شود.

وی گفت: در حال حاضر ضریب پشتیبانی تامین اجتماعی در استان قم به رقم ۶ به یک رسیده، درحالی‌که این ضریب در کشور ۵.۶ به یک نفر بوده و نقطه سر به سری نیز ضریب هشت به یک نفر است.

دادخواه در خصوص ضریب پشتیبانی خاطرنشان کرد: ضریب پشتیبانی به تعداد بیمه پردازان اصلی در برابر مستمری‌بگیران اصلی گفته می‌شود و هر چه فاصله این ۲ مقوله از هم بیشتر باشد صندوق بیمه‌ای در وضعیت بهتری قرار دارد.

وی تعداد کارگاه‌های مشمول قانون تامین اجتماعی در استان قم را ۱۴ هزار و ۴۰۷ مورد اعلام و بیان کرد: اداره کل تامین اجتماعی قم صد درصد مصوبات ستاد تسهیل و رفع موانع تولید استانداری را در راستای کمک به صنایع و حفظ اشتغال پایدار اجرایی کرده است.

بیمه تامین اجتماعی قم دارای چهار شعبه اصلی، ۲ شعبه اقماری و پنج کارگزاری رسمی است.

۷۸۳ هزار و ۵۷۹ تَن معادل ۶۲ درصد از جمعیت این استان تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی هستند که از این تعداد،  ۲۸۷ هزار و ۵۸۹ تَن بیمه‌شده اصلی و ۴۹۵ هزار و ۹۹۰ تَن نیز بیمه‌شده تبعی می‌باشند.

۱۹ تا ۲۵ تیرماه به نام هفته تامین اجتماعی نام‌گذاری شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha