بهبود مناسبات اقتصادی نیازمند تصویب قوانین تحول آفرین است

اراک - ایرنا - نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی و رئیس مجمع نمایندگان استان مرکزی گفت: عبور از تنگناهای اقتصادی و بهبود مناسبات این حوزه نیازمند تصویب قوانین تحول آفرین در حوزه تولید و صادرات و رونق کسب و کارهای نو است و این مهم در اولویت برنامه‌های مجلس یازدهم قرار دارد.

«علی اکبر کریمی» روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: برخی مسایل ساختاری در اقتصاد کشوربه گونه‌ای است که  ضریبی از آسیب ‌پذیری را در مواقع بحران برای نحوه اداره امور مردم و حکمرانان با خود دارد و نیاز است که این نواقص اصلاح شده و این تغییرات وتحولات اساسی در اقتصاد و صادرات صورت بگیرد.

وی ادامه داد: تصویب قوانین کارآمد و اثربخش برای افزایش درآمدهای اقتصادی، صادرات و رهایی کشور از اقتصاد تک محوری نفتی در دستور کار مجلس یازدهم کلید خورده است.

رئیس مجمع نمایندگان استان مرکزی یادآور شد: نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی پرداختن به مسایل اقتصادی و معیشت مردم را مهم دانسته و تلاش حداکثری در خانه ملت برای اصلاحات حوزه قانون‌گذاری در این راستا آغاز شده و تلاش بر این است که نقدینگی جامعه به سمت تولید، زمینه‌سازی و تسهیل فعالیت واحدهای مولد هداتگری شود.

نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی با یادآوری تامین درآمدهای ارزی کشور از محل صادرات نفت گفت: مدیریت قیمت این محصول و شرایط بازار از نظر عرضه و تقاضا در اختیار کشور نبوده و همواره کاهش و به حداقل رساندن وابستگی بودجه دولت به نفت در دستور کار بوده‌ است.

کریمی افزود: تحریم ظالمانه دشمنان علیه کشور کاهش وابستگی بودجه دولت به این درآمدها را به همراه داشته و کاهش شدید قیمت این محصول به دلیل شیوع کرونا فرصت مناسبی را برای تدوین برنامه‌ بودجه بدون نفت در کشور فراهم کرده‌ است.

وی، صادرات غیرنفتی را مهمترین منبع جایگزین درآمدهای نفتی کشور دانست و گفت: تبدیل نفت خام و بهره‌مندی از محصولات پتروشیمی و صادرات این محصولات و گاز طبیعی علاوه بر جلوگیری از خام فروشی، ارزآوری مناسبی را برای کشور به همراه دارد.

نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی اظهارداشت: توسعه پالایشگاه، فرآوری و صادرات فرآورده‌های نفت خام از جمله بنزین کلید رهایی کشور از اقتصاد نفتی کشور است.

کریمی، ساماندهی بازار خودرو را از جمله برنامه‌های کوتاه مدت کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی عنوان کرد و افزود: رفع مشکلات صنعت خودرو با تاکید بر ظرفیت‌ها و توانمندی‌های داخلی کشور در راستای داخلی سازی قطعات و افزایش حجم تولید از جمله برنامه‌های این کمیسیون برای رفع مشکلات این صنعت و جهش تولید در سال جاری از در دستور کار قرار دراد.

استان مرکزی هفت کرسی نمایندگی در مجلس شورای اسلامی دارد که ۲ کرسی متعلق به حوزه انتخابیه اراک، کمیجان و خنداب و پنج حوزه دیگر هرکدام یک نماینده در خانه ملت دارند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 11 =