بازپروری آسیب‌دیدگان اجتماعی در دستور کار بهزیستی اصفهان قرار دارد

اصفهان- ایرنا- معاون امور اجتماعی اداره‌کل بهزستی اصفهان گفت: بازپروری و حمایت از آسیب‌دیدگان اجتماعی به ویژه افراد بی‌خانمان در دستور کار این نهاد قرار دارد.

چندی پیش تصاویری از یک آسیب‌دیده اجتماعی و معتاد به مواد مخدر در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد که همراه همسر خود در زمینی در اطراف اصفهان زندگی می‌کرد و توسط عوامل بهزیستی شناسایی و مورد حمایت قرار گرفت.

مجتبی ناجی روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: شناسایی افراد بی‌خانمان و بدون سرپناه از طریق اورژانس اجتماعی بهزیستی صورت می‌گیرد و این گزارش و اطلاع‌رسانی به شکل تماس مردمی، نهادها، شهرداری یا نیروی انتظامی برای رسیدگی هرچه سریعتر به این افراد است.

وی ادامه داد: در این راستا نیروهای اورژانس اجتماعی بهزیستی با دستور قضایی به محل اعزام و برای ساماندهی فرد یا خانواده او وارد عمل می‌شوند.

معاون امور اجتماعی بهزیستی اصفهان افزود: در گام اول بستگان نزدیک آنها در استان یا شهرستان‌های اطراف شناسایی و یا اگر از اتباع بیگانه هستند به محل سکونت بومی خود اعزام و انتقال داده می‌شوند.

وی اضافه کرد: تجربه نشان داده که افراد آسیب دیده اجتماعی به لحاظ وضعیت خود که بیشتر آنها اعتیاد به مواد مخدر دارند دارای اختلالات شخصیتی خاص و روانشناختی هستند و هنجارپذیر نیستند و نمی‌توانند خود را با قواعد، مقررات و هنجارهای اجتماعی هماهنگ کنند.

به گفته وی آنها نمی‌توانند خود را موظف به رعایت هنجارهای شهروندی کنند و به همین منظور عزلت‌گزینی در حاشیه شهرها و در مکان‌های غیرقابل سکونت روی می‌آورندکه نیاز به پرداخت اجاره و سرانه مصرفی سوخت، انرژی و دیگر هزینه‌ها نداشته باشند.

ناجی یادآور شد: نیروهای اورژانس اجتماعی در گام اول پس از شناسایی و بررسی وضعیت خانوادگی این افراد در صورت داشتن اعتیاد به مواد مخدر، آنها  را به مراکز میان‌مدت بهزستی برای اقدامات درمانی و بازتوانی ارجاع می‌دهند.

ناجی افزود: آنهایی که اختلالات مزمن اعصاب و روان دارند به مراکز مربوطه برای اقدامات نگهداری، درمانی و سالمندان به مراکز سالمندان ارجاع می‌شوند.

به گفته وی بر روی آن دسته از افراد هم که اختلالات خاصی ندارند و رفتارهای شخصیتی آنها ضد اجتماعی است نیز اقدامات روانشناختی، مشاوره ای و روانشناسی انجام می‌شود تا که بتوانند به زندگی طبیعی خود بازگردند.

معاون پیشگیری بهزیستی اصفهان افزود: در این راستا کارهای اسکان و حمایتی با کمک خیرین، سازمان‌های مردم نهاد و موسسات خیریه انجام می‌شود.

وی رفتار ضد اجتماعی در این افراد را نوعی اعتراض اجتماعی ذکر و اضافه کرد: برخی از این افراد حالت نرمال و طبیعی ندارند و در زمینه حمایت‌پذیری نیز هم مشکلاتی ایجاد می‌کنند.

به گفته مدیرکل امور اجتماعی بهزیستی اصفهان، این عده مقررات و هنجارها را بر نمی‌تابند و بازگرداندن برخی از آنها به زندگی عادی کار بسیار سختی است.

وی، شیوه رسیدگی به این افراد را اغلب به شکل تیمی و جمعی عنوان کرد و گفت: به اهالی محل‌های حاشیه‌ای نیز توصیه می‌شود که به این افراد اجازه سکونت‌های خارج از عرف ندهند تا هم ظاهر شهر چهره نامناسبی به خود نگیرد و هم اینکه این سبک زندگی نادرست بصورت عرف واقع نشود.

حدود ۱۰۸ هزار معلول زیر پوشش بهزیستی استان اصفهان هستند که از این تعداد ۲۹ هزار معلول جسمی حرکتی، ۲۴ هزار معلول ذهنی، ۱۲ هزار معلول اعصاب و روان، ۱۳ هزار معلول شنوایی، هفت هزار معلول بینایی و ۲۱ هزار سالمند هستند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 6 =