۲۳ تیر ۱۳۹۹،‏ ۱۰:۱۱
کد خبرنگار: 1258
کد خبر: 83853571
۰ نفر

برچسب‌ها

روستای بدون آب در استان تهران وجود ندارد

تهران- ایرنا- مدیرعامل شرکت آب‌وفاضلاب استان تهران گفت: با حفر و اصلاح ۱۱ چاه روستایی، امروز هیچ روستای بدون آب در استان وجود ندارد.

محمدرضا بختیاری روز دوشنبه در آئین افتتاح خط انتقال آب سد ماملو به شهرستان پیشوا که با حضور وزیر نیرو برگزار شد، اظهار داشت: دولت یازدهم و دوازدهم توجه ویژه نسبت به حوزه آب کشور داشته و دستاوردهای ارزشمندی در این زمینه به دست آمده است.
وی اظهار داشت: توجه ویژه دولت یازدهم و دوازدهم به حوزه آب استان با افتتاح واحد اول و دوم تصفیه‌خانه هفتم تهران در سد ماملو و اختصاص ۳۰ میلیون مترمکعب به شهرستان‌های جنوب‌شرق تهران نمود عینی پیدا کرد و مردم پیشوا به عنوان آخرین شهرستان از آب این سد بهره‌مند شدند.
بختیاری افزود: با انتقال آب سد ماملو به شهرستان پیشوا که با هزینه‌ای بالغ بر ۳۰ میلیارد تومان انجام شد، ۶۰ حلقه چاه از مدار خارج و تعادل مناسبی به سفره‌های زیرزمینی بخشیده می‌شود؛ ضمن آنکه کمبود آب در فصل‌های گرم سال هم رفع خواهد شد.
مدیرعامل شرکت آب‌وفاضلاب استان تهران اضافه کرد: استان تهران ۱۵۰ میلیون مترمکعب کسری مخازن آب دارد که ۸۰ میلیون مترمکعب آب مربوط به دشت ورامین است.
بختیاری افزود: جنوب‌شرق استان تهران یکی از دشت‌های حاصلخیز کشور محسوب می‌شود که فائو برای نخستین‌بار در سطح کشور طی دهه ۴۰ شبکه مدرن انتقال آب آن را طراحی کرد.
وی افزود: آب مورد نیاز زمین‌های کشاورزی جنوب استان تهران و گرمسار با سطح ۱۱۰ هزار هکتار در گذشته از دو رودخانه جاجرود و حبله‌رود تأمین می‌شد و برای نخستین‌بار در کشور، کانال‌های مدرن درجه یک و دو در این دشت طراحی و اجرا شد.
وی اظهار داشت: با گسترش شهر تهران و افزایش جمعیت، چاه‌ها، قنات‌ها و چشمه‌ها دیگر جوابگوی تأمین آب شرب مردم نبود و در دهه‌های ۳۰ و ۴۰ بخشی از آب مورد نیاز مردم از آب‌های سطحی تأمین شد.
بختیاری گفت: بر اساس یک قاعده کلی، با تأمین آب کلانشهرها، بخش کشاورزی با ضررهای مواجه می‌شود که وزارت نیرو در تصمیمی درست، پساب تصفیه شده جنوب تهران را جایگزین آب جاجرود کرد.
وی تصریح کرد: هم‌اکنون ۲۳۰ میلیون مترمکعب پساب تصفیه شده جنوب تهران به دشت ورامین سرازیر می‌شود.
وی اظهار داشت : تا پیش از افتتاح تصفیه‌خانه هفتم تهران «EC» یا سختی آب دشت ورامین ۱۹۰۰ بود که امروز این میزان به ۸۰۰ کاهش یافته است.
«بختیاری» از تلفیق دو شرکت آب و فاضلاب شهری و روستایی به عنوان یکی از اقدامات مهم وزارت نیرو یاد کرد و افزود: با اجرای این پروژه مهم، تاکنون بیش از ۱۰ میلیارد تومان هزینه در حوزه روستایی جنوب‌شرق انجام شده که این میزان معادل ۲ سال اجرای پروژه انتقال آب در مناطق روستایی این بخش از استان تهران است.
طرح انتقال آب سد «ماملو» به پیشوا با حضور «رضا اردکانیان» وزیر نیرو به بهره‌برداری رسید تا کمبود آب شرب در این شهرستان به خصوص طی روزهای گرم سال رفع شده و ساکنان آن همواره از آب شرب پایدار و بهداشتی برخوردار شوند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 7 =