صدور پایان‌کار پنج هزار واحد مسکونی سیل‌زدگان خراسان شمالی

بجنورد-ایرنا- مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خراسان شمالی گفت: تاکنون پنج هزار واحد مسکونی جایگزین واحدهای خسارت‌دیده از سیل و بارندگی‌های پارسال، پایان کار گرفته و آماده بهره‌برداری شده است.  

علی محمدی روز دوشنبه به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: برای ساخت و بازسازی واحدهای خسارت دیده از بارندگی های بهار سال گذشته،  تاکنون سه هزار و ۳۶۵ میلیارد و ۷۵۰ میلیون ریال تسهیلات به متقاضیان پرداخت شده است.

وی افزود: علاوه بر آن،  کمک بلاعوض شامل کمک های معیشتی و اجاره بها نیز به میزان بیش از هزار و ۲۶۷ میلیارد ریال به روستاییان، پرداخت شده است.  

مدیرکل بنیاد مسکن خراسان شمالی خاطرنشان کرد: بر اساس برآوردهای انجام شده، پایان مهر امسال، زمان بهره برداری از تمام واحدهای بازسازی شده در استان خواهد بود و تا سه ماه دیگر، تمام این واحدها بهره برداری می شود.

وی با اشاره به توزیع سیمان رایگان،  اهدایی رهبر معظم انقلاب، برای سرعت دادن به کار بازسازی مناطق سیل زده گفت: ۴۸ هزار و ۸۵۹ تن سیمان معادل ۹۷۷ هزار و ۱۸۱ پاکت،  از استان گلستان به روستاهای هدف در خراسان شمالی حمل شده است.

محمدی با بیان اینکه در بارندگی های بهار پارسال، ۶ هزار و ۴۵۰ واحد مسکونی در شهرها و روستاهای خراسان شمالی نیاز به بازسازی پیدا کرد، گفت: اکنون تمام این حادثه دیدگان به بانک معرفی شده و قرارداد منعقد کرده اند.

مدیرکل بنیاد مسکن خراسان شمالی تصریح کرد: اکنون پی‌کنی ۹۹ درصد از واحدها انجام شده و ۹۸ درصد در مرحله پی‌ریزی،  ۹۷ درصد در مرحله اجرای اسکلت،  بیش از ۸۸ درصد در مرحله اجرای سقف و ۷۶ درصد در مرحله دیوارچینی و نازک کاری است.  

بر اساس این گزارش، به هر واحد روستایی سیلزده که نیاز به بازسازی پیدا کرده، ۴۰۰ میلیون ریال تسهیلات و ۱۰۰ میلیون ریال کمک بلاعوض تعلق می گیرد و برای بازسازی هر واحد شهری نیز ۵۰۰ میلیون ریال وام و ۱۲۰ میلیون ریال کمک بلاعوض پرداخت می شود.

همچنین خسارت دیدگان از سیل، ۵۰ میلیون ریال کمک بلاعوض و ۱۵۰ میلیون ریال وام بانکی برای جبران خسارت های معیشتی دریافت می کنند.  

نرخ این تسهیلات برای ساکنان نقاط روستایی چهار و در شهرها پنج درصد تعیین شده است.

اکنون بیش از ۱۰۰ هزار خانوار در مناطق روستایی خراسان شمالی سکونت دارند که مسکن بیش از نیمی از آنان مقاوم سازی شده است.  

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 12 =