همتی: هلال‌احمر در ۱۴ استان املاک موقوفه دارد

تهران - ایرنا - رئیس جمعیت هلال‌احمر گفت: این جمعیت در ۱۴ استان، املاک موقوفه دارد که لازم است وضعیت موقوفات در هر استان کاملا مشخص شده و با کمک گرفتن از کارشناسان حقوقی خبره، مشکلات حوزه موقوفات را رفع شود و سامانه املاک هلال‌احمر را با استفاده از اطلاعات محیطی لازم به روزرسانی کنیم.

این مطلب را کریم همتی روز دوشنبه در نخستین جلسه کمیته موقوفات هلال احمر  که با هدف سازماندهی و رسیدگی به وضعیت املاک و موقوفات در ساختمان صلح این جمعیت برگزار شد، عنوان و اظهار داشت: بخشی از موقوفات جمعیت هلال احمر در اختیار وزارت بهداشت است، برخی از ابنیه موقوفه جمعیت بسیار قدیمی شده، برخی به هر دلیلی غیر قابل استفاده هستند و برخی مشکلات دیگر در این حوزه وجود دارد که لازم است، تحلیل جامعی از آخرین وضعیت املاک و موقوفات جمعیت و سپس برنامه برای رفع مشکلات موجود داشته باشیم.

وی ادامه داد: انتظار این است حوزه حقوقی جمعیت با صرف وقت و با انجام کار کارشناسی و هرجا که طرف حساب جمعیت، دستگاه های دولتی هستند با تعامل و گفت و گو مسائل را حل کرده و به نتیجه لازم برساند.

رئیس جمعیت هلال احمر ابراز امیدواری کرد که با برگزاری مداوم جلسات کمیته با حضور رئیس، دبیرکل، اعضای کمیته و مدیران عامل استانها، ظرف ۶ ماه آینده بخش عمده ای از مشکلاتی که در برخی املاک و موقوفات جمعیت وجود دارد، برطرف شود و در بازه زمانی مشخصی، با تدوین چهارچوب عملکرد، به نقطه مطلوب برنامه ریزی رسیده و اموال و املاک جمعیت را سامان دهیم.  

در ادامه این جلسه محمد حسن قوسیان مقدم دبیرکل جمعیت هلال احمر نیز گفت: در حوزه وقف و اهمیت آن، نباید از پشتوانه ۹۰ ساله هلال احمر غافل شویم. لازم است با بهره وری اموال جمعیت چه از طریق سرمایه گذاری و چه از طریق دیگر راه ها به نتیجه مطلوب برسیم.

تفاهم نامه جمعیت و وزارت بهداشت برای ساماندهی موقوفات

معاون حقوقی و امور مجلس جمعیت هلال احمر هم در این جلسه، از بررسی وضعیت موقوفات جمعیت در دو جلسه شورای معاونین جمعیت خبر داد و گفت: با نگاه و تاکید ویژه رئیس جمعیت در این خصوص، شرایط موجود در زمینه املاک و موقوفات در جلسات مختلف با حوزه نمایندگی ولی فقیه و همکارانمان در سازمان داوطلبان جمعیت احصا شده است.

همایون یوسفی گفت: چند محور به عنوان محورهای اصلی پیش بینی شده و برای عملیاتی کردن کار، مقرر شد کمیته موقوفات جمعیت با حضور رئیس، دبیرکل، خزانه دار، نماینده حوزه نمایندگی ولی فقیه، رئیس سازمان داوطلبان جمعیت، مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری هلال ایران، رئیس دفتر حوزه ریاست جمعیت تشکیل شود و در دو محور؛ بسترهای قانونی لازم از جمله شیوه نامه های اجرایی لازم پیش بینی شود، همچنین، همزمان به مصادیق وارد شویم و با دعوت از مدیران عامل استان های دارای موقوفه و تشکیل جلسات لازم، این مصادیق را پیگیری کنیم.

وی گفت: بزرگترین مساله در حوزه املاک جمعیت هلال احمر با وزارت بهداشت و درمان است و خوشبختانه در صدد پیگیری تفاهم نامه ای بین وزارت بهداشت و جمعیت هلال احمر هستیم تا موضوعات و چالش های موجود، راحت تر پیگیری شوند.

کاشانی؛ مدیرکل املاک و موقوفات جمعیت نیز در این جلسه، گفت: سال ها پیگیر تشکیل کمیته ای برای رفع مشکلات حوزه املاک بودیم و این فرصت مناسبی است که وضعیت موقوفات هلال احمر که دچار مشکل هستند، مشخص شود.

وی با بیان اینکه در حال حاضر هلال احمر، ۲۵۱ موقوفه دارد، تاکید کرد: حدود ۸۰ درصد از موقوفات جمعیت بدون مساله و براساس نیات واقفین، در حال فعالیت و بهره برداری هستند و تنها در ۲۰ درصد املاک و موقوفات، انحراف از نیات واقفین وجود دارد.  

کاشانی پیشنهاد کرد که در بحث موقوفات، سند مدیریت راهبردی تدوین شود تا چشم انداز موقوفات را در آینده نزدیک در آن بتوانیم ترسیم کنیم.

ضرورت شناسنامه‌دار شدن موقوفات هلال احمر

محمد نصیری رئیس سازمان داوطلبان جمعیت هلال احمر نیز در این جلسه تاکید کرد: متولی حوزه موقوفات هلال احمر، رئیس این جمعیت است و اختیارات تام در این حوزه دارد و هر تصمیمی که در این کمیته گرفته می شود با ابلاغ رئیس جمعیت لازم الاجراست.  

وی افزود: پایه و نگاه به موقوفه براین است که بهره وری اقتصادی داشته باشد. در حوزه موقوفات؛ نوشتن سند، آیین نامه و نظایر آن بسیار عالی است اما با توجه به فرصت های کوتاهی که در اختیار داریم باید وارد حوزه حقوقی شویم. تغییرات مدیریتی، عدم مطالبه گری و عدم جرات مدیران در پیگیری مسائل مربوط به حوزه حقوقی اموال و املاک، منجر به مسکوت ماندن مسائل این حوزه شده است. به طور مثال اگر وزارت بهداشت در غیر نیت واقفین در موقوفات هلال احمر وارد شده است؛ حق پذیره آن را بپردازد. ما در این حوزه کار زیادی انجام نداده ایم. جنس و موضوع گرفتن حق پذیره در موضوع موقوفاتی که ما نمی خواهیم خلع ید کنیم، بسیار جدی است به همین دلیل در این حوزه به یک تیم حقوقی آگاه به موضوعات پرونده نیاز داریم.  

نماینده حوزه نمایندگی ولی فقیه در هلال احمر هم در این جلسه گفت: موضوع املاک و موقوفات از هم جدا نیستند و در هم تنیده اند. برخی به صورت هبه، صلح و نظایر آن است که باید براساس نیات خیرین ادامه فعالیت داشته باشند.  

محمد رحیم شهریاری خزانه دار کل و ذیحساب جمعیت هلال احمر نیز با بیان اینکه شناسایی املاک جمعیت انجام شده افزود: بانک اطلاعاتی جامعی در زمینه املاک جمعیت وجود ندارد. یکی از ضرورت های فعلی، شناسنامه دار کردن املاک جمعیت است که در برهه ای به دلیل کمبود اعتبارات، متوقف شده است. پیشنهاد ما این است که کمیته ای استانی تشکیل شود تا از محل فروش برخی املاک، دارایی های جمعیت شناسایی شوند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 3 =