ویروس کرونا ۱۵ میلیارد ریال به درآمد موقوفات چهارمحال و بختیاری خسارت زد

شهرکرد- ایرنا- مدیرکل اوقاف و امور خیریه چهارمحال و بختیاری گفت: شیوع ویروس کرونا در سه ماهه نخست امسال افزون بر ۱۵ میلیارد ریال خسارت در بخش درآمدهای امامزادگان و بخش تجاری بقاع متبرکه وارد کرد.

حجت‌الاسلام حسن امیری روز دوشنبه در گفت وگو با ایرنا، با اشاره به کاهش   ۱۰۰ درصدی درآمد موقوفات این استان در سه ماهه سالجاری اظهار داشت: با شیوع ویروس کرونا و به منظور حفظ سلامتی زائران، همه بقاع متبرک و امامزادگان سطح استان از اسفندماه سال گذشته تاکنون تعطیل و اشتغال حدود یکهزار نفر نیز با مشکل مواجه شد.

وی، بیکار شدن حداقل ۵۰۰ خانوار که تنها در جوار صحن "امامزاده حمزعلی" بلداجی شهرستان بروجن در بخش خدمات، تجاری  و فرهنگی کسب روزی می کردند را یادآور شد و گفت: امسال قرارداد منعقد شده با اصناف که به منظور تجارت در پیرامون و تفرجگاه‌های اماکن متبرکه مشغول کار بودند، لغو و افزون بر پنج میلیارد و و ۱۳میلیون ریال وجه دریافتی تجاری تنها از یک بقعه برگشت داده شد.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه چهارمحال و بختیاری از نیمه تمام ماندن ۵۰ پروژه عمرانی در سطح بقاع متبرکه سطح استان در ایام کرونا خبر داد و تاکید کرد: پرداخت حقوق  ماهیانه ۵۰ خادم ثابت امامزادگان نیز با مشکل مواجه شده است.  

امیری، همچنین از بخشش کرایه مستاجران صنوف مختلف مستقر از واحدهای تجاری موقوفه سطح شهرهای استان در ایام کرونایی خبر داد و گفت: اوقاف و امور خیریه استان امسال توانست بیش از ۲۰۰ هزار ماسک به منظور پیشگیری از شیوع ویروس کرونا تولید و توزیع کند.

به گفته وی، تهیه و توزیع هشت هزار بسته حمایتی در قالب طرح همدلی با مشارکت خیرین و افراد نیکوکار در بین افراد نیازمند از دیگر اقدامات این اداره فرهنگی در سه ماهه امسال بوده است.

به گزارش ایرنا، استان چهارمحال و بختیاری تعداد ۷۰۰ رقبه کشاورزی و ۶۵۰ رقبه تجاری دارد که نقش موثری در اشتغالزایی ایفا می‌کند.

تاکنون بیش از یک هزار و ۷۰۰ موقوفه به همراه سه هزار و ۷۰۰ رقبه درآمدزا در این استان به ثبت رسیده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 4 =