وضعیت آلایندگی قم برای گروه‌های حساس خطرآفرین است

قم-ایرنا- دانشگاه علوم پزشکی قم در اطلاعیه‌ای با هشدار نسبت برافزایش سرعت باد و خیزش موقت گردوخاک طی امروز و فردا از افراد دارای بیماری‌های ریوی، سالمندان وزنان باردار خواسته تا از حضور در خارج از خانه اجتناب کنند.

به گزارش روز یکشنبه مرکز بهداشت قم، این اطلاعیه افزوده‌است: شاخص کیفیت هوی شهر قم به علت افزایش آلاینده ذرات معلق هوا در وضعیت ناسالم قرارگرفته و افراد مبتلا به بیماری‌های قلبی یا ریوی، کودکان و سالمندان و مبتلایان به آسم وزنان باردار باید از فعالیت‌های طولانی یا سنگین خارج از منزل اجتناب ورزند و سایر افراد بایستی فعالیت‌های طولانی یا سنگین خارج از منزل را کاهش دهند.

این اطلاعیه برای حفظ سلامت افراد سالمند، کودکان، زنان باردار و افراد دارای بیماری‌های زمینه‌ای خواسته تا با عدم خروج غیرضروری از ساختمان به‌منظور کاهش تماس مستقیم با آلاینده هوا را جدی بگیرند.

در ادامه توصیه‌هایی مرکز بهداشت قم آمده است: عدم انجام فعالیت‌های بدنی شدید به‌منظور کاهش آسیب به دستگاه تنفسی و سیستم قلب و عروق و استفاده از ماسک تنفسی مناسب و استاندارد برای افرادی که به اقتضای کاری چند ساعت در فضای باز قرار دارند ( در صورت عدم دسترسی به ماسک مناسب از دستمال تمیز مرطوب در جلوی دهان و بینی استفاده شود.) رعایت شود.

اطلاعیه حاکیست: عدم استعمال دخانیات به‌منظور کاهش استرس به سیستم قلب و عروق و نوشیدن آب زیاد به جهت تسهیل خروج املاح و ذرات آلوده از بدن جدی گرفته شود.

دربخش دیگری ازاین اطلاعیه آمده‌است:‌شستشوی صورت با آب و صابون و نیز شستشوی مجاری تنفسی فوقانی به‌مزنظور کاهش عوارض و حساسیت و استفاده از رژیم غذایی مناسب از قبیل استفاده کافی از سبزیجات و میوه‌جات از قبیل پرتقال، سیب، لیمو، کلم، کرفس و فلفل و مصرف شیر و لبنیات کم‌چرب توصیه می‌شود.

بر اساس گزارش اداره کل هواشناسی قم نیز وضعیت قم در ۲۴ ساعت آینده نیمه ابری تا ابری همراه با وزش باد شدید و گردوخاک و در برخی مناطق بارش پراکنده پیش بینی می‌شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha