تنها انجمن حمایت از بیماران کلیوی کودکان کشور در مشهد فعال است

مشهد- ایرنا-  بیش از  ۳۰۰ کودک مبتلا به بیماریهای کلیوی هم اکنون زیر پوشش خدمات تنها  انجمن حمایت از کودکان مبتلا به بیماریهای کلیوی کشور به نام "کیمیا" در مشهد قرار دارند.

مدیرعامل انجمن حمایت از کودکان مبتلا به بیماریهای کلیوی روز دوشنبه با بیان این مطلب به خبرنگار ایرنا گفت: هدف از فعالیت این انجمن که کمتر از ۶ ماه از فعالیت آن می گذرد شناسایی و درمان سریع کودکان مبتلا به بیماریهای کلیوی و مجاری ادراری است.
دکتر فاطمه قانع افزود: بیماریهای ادراری در کودکان شیوع زیادی در تمام دنیا دارد اما در ایران شیوع آن به دلیل رواج ازدواجهای فامیلی بیشتر است.
وی ادامه داد: بخش زیادی از بیماریهای کلیوی ژنتیکی هستند که داشتن یک کلیه، کوچک‌بودن کلیه‌ها، تشکیل نشدن کلیه‌ها و انسداد در مسیر ادرار از آن جمله است.
این پزشک فوق تخصص بیماریهای کلیه و مجاری ادراری گفت: در حالی که بیماریهای کلیوی کودکان در دوران بارداری از طریق سونوگرافی و آزمایشهای مربوطه قابل تشخیص است و یا با علائمی مانند خستگی کودک، کاهش اشتها، عدم وزن‌گیری مناسب، تکرر ادرار و شب ادراری خود را نشان می‌دهد بسیاری از این بیماریها دیرهنگام و پس از چند سال تشخیص داده می‌شوند. 
قانع افزود: دسته دیگری از بیماریهای کلیوی کودکان بر اثر عوارض دارویی، آلرژن‌ها، مواد ناشناخته و ایجاد سنگ‌های کلیه رخ می‌دهد که سنگهای کلیه به علت مصرف مایعات‌کم، هوای خشک و گرم و غذای شور در ایران شایع است.
وی ادامه داد: هدف ما این است که با شناسایی سریع بیماری در کودکانی که به مرحله دیالیز نرسیده‌اند تخریب کلیه‌ها را متوقف کنیم تا به مرحله دیالیز نرسد.

فقط کودکانی که دیالیز می‌شوند تحت پوشش بیمه بیماران خاص هستند

مدیر اداری و مالی انجمن حمایت از بیماریهای کلیوی کودکان کیمیا هم گفت: این انجمن از ابتدای  اسفند ۹۸ فعالیت خود را آغاز کرده است و  تنها انجمن بیماریهای کودکان در کشور به شمار می‌رود.
محمد شجاع افزود: تاکنون مراکز زیادی در حوزه حمایت از بیماران کلیوی برای بزرگسالان در سطح کشور فعالیت می‌کنند  اما در حوزه کودکان این نخستین انجمن است. 
وی ادامه داد: انجمن حمایت از کودکان بیمار کلیوی کیمیا، سازمانی مردم نهاد، غیر دولتی، غیر انتفاعی و غیر سیاسی است که هدف از تاسیس آن حمایت‌های همه جانبه از کودکان معصوم و فراموش شده مبتلا به بیماری‌های کلیه و سیستم ادراری است.

مدیر اداری و مالی انجمن حمایت از بیماریهای کلیوی کودکان کیمیا هم گفت: کمک‌های انجمن کیمیا به کودکان دارای بیماریهای کلیوی شامل حمایت‌های دارویی، تغذیه‌ای، حمایت‌های روحی - روانی از بیماران و خانواده‌ها، تامین پوشاک، ارائه آموزش و نحوه برخورد با بیماری و پذیرش آن است.
شجاع افزود: با وجود شایع بودن بیماری‌های مزمن کلیه و سیستم ادراری در بین کودکان، آنان تحت پوشش بیمه بیماران خاص نیستند و فقط بیمارانی که دیالیز می‌شوند تحت پوشش بیمه بیماران خاص قرار می‌گیرند در حالی که در سایر کشورها فرآیند درمان به گونه‌ای است که با درمان و پیگیری‌های مناسب و به موقع، کودک بیمار به سمت دیالیز شدن سوق نیابد.
وی تاکید کرد: تلاش انجمن کیمیا بر این است که تمام کودکان بیمار کلیوی معصوم در سراسر کشور را پوشش داده و همانند بنیاد "محک"  با ۲۵ سال سابقه فعالیت به کودکان سرطانی، در زمینه بیماریهای کلیوی کودکان گام بردارد.
نارسایی کلیه در پزشکی به شرایطی اطلاق می‌شود که در آن کلیه نتواند به ‌طور بایسته عمل کند و به معنی کاهش شدید عملکرد کلیه است. کلیه نقش مهمی در دفع مواد زائد و تعادل آب و الکترولیتها در بدن دارد. نارسایی حاد کلیوی بر اثر تخریب کلیه‌ها پدید می‌آید و با فقدان سریع عملکرد کلیوی مشخص می‌شود. 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 15 =