طحان‌نظیف: اعتقاد ما بر تعامل با همه قوا و خصوصا مجلس است

تهران- ایرنا- عضو حقوقدان شورای نگهبان نوشت: اعتقاد ما در شورای نگهبان بر تعامل با همه قوا، دستگاه‌ها و نهادهای مختلف وخصوصا مجلس است چرا که در حوزه تقنین، عملا مجلس و شورای نگهبان با هم قوه مقننه را تشکیل می‌دهند.

«هادی طحان‌نظیف» روز یکشنبه در حساب خود در اینستاگرام در روایت پارلمان- قسمت نهم نوشت: سه‌شنبه ۱۷ تیرماه ۱۳۹۹، به مجلس رفتم. این اولین بار بود که در مجلس یازدهم حضور پیدا کرده و با نمایندگان جدید ملاقات می‌کردم.
وی افزود: البته اصل حضور نیز به دعوت کمیسیون اقتصادی مجلس از اعضای شورای نگهبان برای تبیین نظرات شورا درخصوص چهار لایحه اعاده شده از طرف شورا به مجلس و یافتن راهکارهایی جهت رفع ایرادات شورا بود.

عضو حقوقدان شورای نگهبان تصریح کرد: این لوایح عبارتند از «لایحه تاسیس صندوق بیمه همگانی حوادث طبیعی»، «لایحه مالیات بر ارزش افزوده»، «لایحه عضویت دولت جمهوری اسلامی ایران در همکاری‌های تایید صلاحیت آزمایشگاهی آسیا- اقیانوسیه» و «لایحه موافقت‌نامه بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری هند به منظور اخذ مالیات مضاعف و جلوگیری از فرار مالیاتی در مورد مالیات‌های بر درآمد به انضمام سند الحاقی (پروتکل)»

طحان‌نظیف عنوان کرد: در ابتدای جلسه به نمایندگان تبریک گفتم و از خداوند متعال برای آنها آرزوی توفیق خدمت به مردم کردم. پس از آن به تبیین نظرات شورا درخصوص چهار لایحه پرداختم و با کمک نمایندگان کمیسیون، همکاران دستگاه‌های اجرایی از دولت و کارشناسان مرکز پژوهش‌های مجلس سعی کردیم به پیشنهادها و راهکار مشخصی برای رفع ایرادات شرعی و قانونی شورای نگهبان دست پیدا کنیم.

وی خاطرنشان کرد: به عنوان نمونه در مورد لایحه تاسیس صندوق بیمه همگانی حوادث طبیعی گفتم تنها ایراد باقی مانده در مصوبه، یک ایراد شرعی از سوی فقهای شورا است، برای دریافت اجباری حق بیمه حوادث طبیعی از افراد مستضعفی که تحت پوشش نهادهای حمایتی نیستند و یا توان مالی برای پرداخت حق بیمه ندارند.

عضو حقوقدان شورای نگهبان افزود: مقرر شد پرداخت حق بیمه چنین افرادی از محل منابع ماده ۱۰ قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت و همچنین از محل منابع ماده ۱۲ قانون تشکیل سازمان بحران که بخشی از مصارف آن شاید نزدیک به چنین موضوعی باشد، صورت گیرد. البته این پیشنهادات کمیسیون باید در صحن علنی به رای گذاشته شوند و پس از تصویب آنها در مجلس، مصوب تلقی خواهند شد.

طحان‌نظیف تاکید کرد: لازم به یادآوری است که اصل تاسیس چنین صندوقی با عنایت به اینکه کشور ما در حوادث طبیعی جزو کشورهای حادثه‌خیز محسوب می‌شود، در مواقع وقوع حوادث طبیعی می‌تواند کمک شایانی به مردم و حادثه‌دیدگان از حوادث طبیعی کند که انشاالله رفع ایراد باقی مانده تبدیل به قانون خواهد شد.

وی عنوان کرد: اعتقاد ما در شورای نگهبان بر تعامل با همه قوا، دستگاه‌ها و نهادهای مختلف وخصوصا مجلس است چرا که در حوزه تقنین، عملا مجلس و شورای نگهبان با هم قوه مقننه را تشکیل می‌دهند و امیدواریم حاصل این تعامل و همفزایی به نفع مردم و برای مردم و گامی در جهت حل مشکلات آنها باشد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 4 =