تحقق آرزوی ۸ ساله همسان‌سازی حقوق بازنشستگان

تهران - ایرنا - دغدغه چندین ساله بازنشستگان تامین اجتماعی نسبت به همسان‌سازی حقوق پس از هشت سال تصویب در مجلس، سرانجام با دستور رییس جمهوری برطرف شد به طوری که قرار است این قانون از مهرماه اجرایی ‌شود.

حدود هشت سال از تصویب قانون همسان‌سازی حقوق بازنشستگان می‌گذرد. قرار بوده با اجرای این قانون که منابع آن توسط دولت باید تامین شود، حقوق بازنشستگان در بازه‌ای مشخص همسان با شاغلان شود، اما محدودیت منابع، باعث شده است که این موضوع دچار یک عقب‌ماندگی جدی شود.

بنابراین موضوع همسان سازی حقوق بازنشستگان کشوری و لشکری مدت‌ها سر زبان‌ها افتاده بود و سرانجام در فروردین ۹۹ تعیین تکلیف شد.
در این راستا، رییس سازمان برنامه و بودجه خبر از اختصاص ۶ هزار میلیارد تومان بودجه برای اجرای طرح همسان سازی حقوق بازنشستگان کشوری و لشکری داد که این مبلغ به صندوق‌های بازنشستگی مربوطه تخصیص داده شد، بر اساس این طرح،   از ابتدای سال جاری حداقل حقوق بازنشستگان کشوری و لشکری با احتساب همسان سازی ۲ میلیون و ۸۰۰هزار تومان شد.

تامین اعتبار ۶۲ هزار میلیارد تومان بودجه همسان‌سازی توسط دولت
اما در این بین، همسان سازی حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی که شامل ۳.۵ میلیون خانوار که به همراه افراد تحت تکفل خود ۱۰ میلیون نفر از جمعیت کشور را در برمی‌گیرد بدون تأمین اعتبار مانده و هیچ تکلیفی برای آن تعیین نشده بود.  
البته براساس ماده ۱۱۱ قانون تامین اجتماعی همراه با افزایش ۲۶ درصدی مزد ۹۹ کارگران، «حداقل بگیران» بازنشسته تأمین اجتماعی به همان میزان دریافت می‌کنند، یعنی بازنشستگان تأمین اجتماعی برای سال ۹۹ حدود ۲ میلیون تومان دریافت می‌کنند، اما این میزان حقوق بدون احتساب منابع همسان سازی است.

در ادامه تلاش ها برای اجرایی کردن همسان سازی، با دستور رییس جمهوری، وزارت تعاون، سازمان برنامه ‌بودجه و وزارت اقتصاد پیشنهادی برای همسان سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی به هیات وزیران ارائه کردند و سرانجام ۱۸ تیرماه این مصوبه در هیات دولت تصویب شد.  
«محمد شریعتمداری»  وزیر تعاون پس از جلسه هیات وزیران از گام بزرگ دولت برای همسان سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی خبرداد و گفت که هیات دولت با پیشنهاد وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مبنی بر واگذاری ۳۲ هزار میلیارد تومان سهام شرکت های دولتی در بازپرداخت بدهی‌اش به سازمان تامین اجتماعی موافقت کرد به این ترتیب دست سازمان برای اجرای همسان سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی باز شد.

«محمد شریعتمداری» چهارشنبه گذشته در نشست با سردبیران رسانه‌های خبری به مناسبت هفته بهزیستی گفت: پیگیری‌های وزارت تعاون برای بازپرداخت مابقی بدهی دولت به تامین اجتماعی ادامه داشت و سرانجام با هماهنگی‌های انجام شده با سازمان برنامه و بودجه مقرر شد تا پایان امسال ۳۰ هزار میلیارد تومان دیگر نیز پرداخت شود.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: در نتیجه مجموع بازپرداخت‌ها به سازمان تامین اجتماعی تا پایان سال به ۶۲ هزار میلیارد تومان می‌رسد که گام بزرگی در راستای حل مشکلات بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی است.


براساس این مصوبه، بخشی از سهام دولت در ۹ شرکت مهم دولتی به سازمان تامین اجتماعی واگذار شد. سازمان تامین اجتماعی متعهد است با اتکاء به این منابع جدید ظرف مدت کوتاهی در ماه‌های آتی نسبت به اجرای طرح همسان سازی و متناسب سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی فورا اقدام کند.
روز گذشته (جمعه) وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در حساب کاربری خود در توئیتر نوشت: همسان سازی حقوق‌ بازنشستگان کشوری با تامین منابع و همکاری سازمان برنامه و قول مساعد رییس این سازمان در شهریورماه نهایی و از ابتدای مهرماه عملیاتی می‌شود.

براساس قانون همسان سازی که به گفته وزیر تعاون و رییس سازمان برنامه و بودجه از مهرماه اجرایی می‌شود حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی بین ۵۰۰ تا ۸۰۰ هزار تومان افزایش می یابد، به این صورت که بازنشستگان با ۳۰ سال خدمت ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان و با ۳۵ سال خدمت، سه میلیون تومان دریافت خواهند کرد.  

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 1 =