۴۰ درصد اعضای کتابخانه‌های خراسان‌ رضوی کودک و نوجوان هستند

مشهد- ایرنا- مدیرکل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی گفت: طیف سنی کودکان و نوجوانان افزون بر ۴۰ درصد از کل شهروندانی را تشکیل می‌دهند که هم‌اینک در کتابخانه‌های عمومی این استان عضویت دارند.

حجت‌الاسلام علی‌اکبر سبزیان روز دوشنبه در گفتگو با خبرنگار ایرنا افزود: همچنین افزون بر ۴۱ درصد از کل تعداد کتابهایی که از کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی به امانت گرفته می‌شوند کتابهای ویژه کودکان و نوجوانان هستند.  

وی ادامه داد: همچنین ظرف یک سال اخیر ۷۰۰ هزار نسخه کتاب در بخشهای کودک و نوجوان از کتابخانه‌ها عمومی فعال در سطح خراسان رضوی به امانت گرفته شد.
مدیرکل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی گفت: بر این اساس هم‌اینک "بخش ویژه کودک" در کتابخانه‌های عمومی این استان دایر و مجهز به امکانات بازی، سرگرمی مطالعه در محل کتابخانه برای این طیف سنی است.
وی افزود: کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی همچنین فعالیتهای فرهنگی همچون برگزاری کلاسهای آموزشی ویژه کودکان و والدین، نشستهای جمع‌خوانی کتاب، شعرخوانی، نویسندگی، قصه‌گویی، نقاشی و کاردستی را برنامه‌ریزی‌ نموده و بطور مستمر اجرا می‌کنند.
حجت‌الاسلام سبزیان در ادامه گفتگو با خبرنگار ایرنا از وقف کتابخانه شخصی "آیت‌الله محمدرضا رحمت" شاگرد و عضو دفتر استفتائات حضرت امام خمینی(ره) به کتابخانه مرکزی مشهد خبر داد.وی گفت: این کتابخانه با افزون بر هفت هزار جلد انواع کتاب در موضوعات مختلف، به کتابخانه مرکزی امام خمینی (ره) مشهد اهدا شده است. 
جمعیت شش میلیون و ۴۰۰ هزار نفری خراسان رضوی از خدمات ۲۱۴ واحد کتابخانه مشارکتی و نهادی با دو میلیون ۵۰۰ هزار نسخه کتاب، ۲۴۰ کتابدار و همچنین ۴۸ ایستگاه مطالعه در سطح این استان برخوردارند.

۵۰ کتابخانه با فعالیت ۸۰ کتابدار در سطح کلانشهر سه و نیم میلیون نفری مشهد دایر است. 

از لحاظ ترکیب سنی ۲۶.۹ درصد ساکنان خراسان رضوی بین صفر تا ۱۴ سال، ۶۷.۵ درصد آنها بین ۱۵ تا ۶۴ سال و ۵.۶ درصد جمعیت این استان بیشتر از ۶۵ سال سن دارند. 

بر این اساس، قشر جوان یک میلیون و ۶۱۶ هزار و ۸۶۱ نفر از جمعیت خراسان را تشکیل می‌دهند. 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =