دولت هرگز از مسیر حفظ و تامین مصالح و منافع ملی خارج نخواهد شد

تهران - ایرنا - وزیر دادگستری گفت:‌ دولت و شخص رئیس جمهور محترم، با درک دقیق و عمیق از شرایط و موقعیت ملی، منطقه‌‏ای و بین‌‏المللی، بر این موضع بوده و خواهند بود که از مسیر حفظ و تأمین مصالح و منافع ملی، هرگز خارج نشوند، حتی اگر مجبور به تحمل سختی‏‌ها و مرارت‌‏های فراوان باشند.

سید علیرضا آوایی روز یکشنبه در گفت وگو با ایرنا، به تبیین اظهارات رییس جمهوری در جلسه اخیر هیات دولت پرداخت و به تاکید حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی بر وفاق ملی و هماهنگی با سایر قوا اشاره کرد.

مشروح این مصاحبه در پی می آید:‌

ایرنا: آقای وزیر، بفرمایید که در رابطه با اظهارات و نظرات رئیس جمهور محترم در جلسه روز چهارشنبه هیأت دولت، در رابطه با همکاری میان قوا - آن هم بعد از وقایع هفته گذشته مجلس و حمله شدید برخی نمایندگان به وزیر امور خارجه - چه نظری دارید؟

آوایی: اصولاً وظیفه شرعی و قانونی همه ما، حفاظت و صیانت از نظام اسلامی است، خصوصاً در شرایط سخت امروز. پمپاژ التهاب و هیجان منفی به جامعه‏ ای که در حال تجربه مشکلات زیاد و عبور از چالش‏ های متعدد است، با منافع و مصالح ملی، ابداً سازگار نیست.
دولت و شخص رئیس جمهور محترم، با درک دقیق و عمیق از شرایط و موقعیت ملی، منطقه ‏ای و بین ‏المللی، بر این موضع، بوده و خواهند بود که از مسیر حفظ و تأمین مصالح و منافع ملی، هرگز خارج نشوند، حتی اگر مجبور به تحمل سختی‏ها و مرارت‏های فراوان باشند. رئیس محترم جمهوری، در جلسات داخلی ما، همیشه بر وفاق ملی و هماهنگی با سایر قوا تصریح و تأکید دارند. در همین راستا نیز ایشان، در جلسه روز چهارشنبه، تأکید کردند که: «... دست صمیمانه و برادرانه را به سمت مجلس شورای اسلامی، قوه قضائیه و نیروهای مسلح دراز می‏کنم و همه در کنار هم تحت هدایت‏های مقام معظم رهبری، می‏خواهیم با هم کار کنیم. در فرصت باقی‏مانده دولت که حدود یک سال و یک ماه از کار دولت باقی‏مانده است، می‏خواهیم همه طرح‏ها و فعالیت‏هایمان را که نیمه‏کاره است، تکمیل و تمام کنیم...».

ایرنا: به نظر شما، علت و دلیل خاصی برای این سخنان در این شرایط جاری وجود دارد؟

آوایی: قطعاً دلایل محکمی وجود دارد. از جمله، به دو دسته از این عوامل و دلایل اشاره می ‏کنم:
دسته اول، مربوط است به منطق مواجهه با توطئه ‏های بیرونی علیه نظام اسلامی و دسته دوم، مربوط است به سازوکار توانمندسازی و کارآمدی هر چه بیشتر نظام اسلامی.
در قسمت اول، رئیس جمهور محترم اشاره داشتند به این‏که «... دشمنان کشور و در رأس آن‏ها، آمریکا و صهیونیسم، هدف اصلی‎شان از فشارها و تفرقه‏افکنی ‏ها، اول جدایی بین ملت و نظام است. می‏ خواهند مردم را از نظام، جدا و از نظام، مأیوس کنند و هدف دوم‏شان، ایجاد اختلاف بین قوای سه‏ گانه و مسئولین کشور است. نباید به آمریکا و اسرائیل اجازه دهیم به اهدافشان برسند ...».
آقای رئیس جمهور هم‏چنین تصریح کردند که «... نگذاریم توطئه ‏های دشمنان موفق شود و ان‏شاءالله نخواهیم گذاشت و این راه را ان‏شاءالله ادامه خواهیم داد. مردم هم شاهد خواهند بود که هر هفته، طرح ‏هایی افتتاح می‏ شود. همین هفته در 19 تیر ماه، افتتاح ‏های بسیار مهمی داریم که یکی از افتتاح ‏ها مربوط می ‏شود به واحد 5/3 میلیون تنی آهن اسفنجی ...».
اما دسته دوم از عوامل و دلایل سخنان ریاست محترم جمهوری، مربوط است به ضرورت هماهنگی و انسجام و انضباط در تمام ارکان نظام اسلامی.
از بدیهی‏ ترین و ابتدایی ‏ترین ضرورت‌‏ها و الزامات فعالیت‏های اجتماعی، وجود انسجام و انضباط بین بخشی است. جناب آقای رئیس جمهور در همین زمینه فرمودند: «... دولت به سهم خودش، همیشه خواهان روابط صمیمی و برادرانه، در چارچوب قانون اساسی، با قوه مقننه و قوه قضائیه است. امروز هم تصمیم دولت، همین است و این تصمیم را همیشه ادامه می‏دهیم ... امروز خواست ملت این است که سه قوه در کنار هم و دست به دست هم دهیم و بتوانیم مشکلات کشور را حل و فصل کنیم. الان نه شرایط تنش است و نه شرایط بگو مگو، الان کشور در شرایط تحریم و فشار و کروناست و این همه دشمن دارد...».

و بعد، جناب رئیس جمهور، یکی از نمونه ‏ها و نمودهای هماهنگی و انسجام و انضباط میان قوا را این‏گونه بیان کردند: «... از هر دو رئیس قوه - رئیس قوه مقننه و رئیس قوه قضائیه - تشکر می‏ کنم که هر دوی آنها در سخنرانی ‏هایشان و مواضع‏شان، رسماً حمایت کردند از این مسیر که کسی که ارز خود را بر نگرداند با او خورد قضایی خواهد شد و این، یکی از نمودهای هماهنگی سه قوه بود که در همین روزهای اخیر، شاهدش بودیم و این، بسیار ارزشمند است...».
رئیس جمهور محترم، در همین خصوص، به درستی و به جّد، تصریح و تأکید کردند که «... همه بدانند نظر، نسبت به این مسأله، در کشور، واحد است. کل دولت و کل قوای سه‏گانه، یک نظر واحد دارند. هر که کالایی صادر می‏کند ارز آن را باید به ملت و کشورش برگرداند، مخصوصاً در این شرایطی که آمریکایی‏ ها می‎خواهند علیه ما توطئه کنند و ما همه موظفیم در برابر توطئه آمریکا، ایستادگی و مقابله کنیم...».
بنابراین، خلاصه پاسخ به سوال شما، همین بود که عرض کردم، به نظر بنده، دو دسته از عوامل، علت سخنان جناب رئیس جمهور محترم در جلسه روز چهارشنبه هیات دولت بوده است.
بنده به سهم خود و به عنوان عضو کوچکی از دولت دوازدهم، از این اظهارات وحدت‏ آفرین و این اقدام حکمت ‏آمیز رئیس جمهور محترم و تأکید قولی و عملی ایشان بر تعامل مثبت و سازنده همه قوای سه ‏گانه و دیگر نهادهای حاکمیتی و همدلی و همراهی با یکدیگر، حول محور تبعیت از مقام معظم رهبری، صمیمانه و متواضعانه، سپاسگزاری می‏ کنم و امیدوارم همه کارگزاران، فعالان سیاسی و اجتماعی و به طور کلی، همه دلسوزان نظام و انقلاب اسلامی ایران، این مشی و رویکرد را در هر گونه اظهار و اقدام فردی و جمعی خویش، مد نظر قرار دهند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 11 =