دستگاه اسکن سه بعدی لیزری طراحی و ساخته شد

تهران- ایرنا- فناوران یکی از شرکت‌های عضو مرکز رشد واحدهای فناور سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران موفق به طراحی و ساخت دستگاه «اسکن سه بعدی لیزری» شدند.

به گزارش روز یکشنبه سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران، دستگاه اسکن سه بعدی لیزری جریان فلورسنت، رفتار جریان‌های تخلیه ای محیط دریا در سه بعد را اندازه گیری می‌کند که به استخراج معادلات تجربی و نیز استانداردهای طراحی به منظور طراحی بهینه تخلیه کننده‌های دریایی به نحو مطلوب منجر می‌شود.

این دستگاه به همت فناوران شرکت پرتونگار تجهیز امین از شرکت‌های فعال در مرکز رشد واحدهای فناور سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران طراحی و ساخته شده است.

محمد امین بصام مدیرعامل این شرکت با بیان این‌که شرکت پرتو نگار تجهیز امین در زمینه طراحی و ساخت دستگاه‌هایی در حوزه اپتیک، لیزر، اسپرکترسکوپی و خلا فعالیت می‌کند در باره این دستگاه گفت: دستگاه اسکن سه بعدی لیزری جریان فلورسنت، تحلیل سه بعدی رفتار جریان، میزان اختلاط و ترقیق آن و رفتار تلاطمی جریان‌های آشفته را ممکن می‌کند. با استفاده از این سامانه رفتارهای محتمل سیال در شرایط مختلف، نحوه حرکت و توزیع زمانی و مکانی رفتار جریان‌های آشفته به نحو مطلوب ممکن شده است. این موضوع در مدل‌سازی آزمایشگاهی رفتار تخلیه کننده‌های فاضلاب‌، طراحی دقیق تخلیه‌گرها نقش بسزایی دارد.

از مشخصات فنی این دستگاه می‌توان به تصویربرداری تا نرخ ۳۰۰ فرم در ثانیه، تعداد صفحه‌های لیزری قابل تنظیم تا ۱۲ صفحه، تغییر ارتفاع و فاصله بین صفحات لیزری تا ۲۵ سانتی‌متر، جابجایی مرکز صفحات لیزری، قابلیت به‌کارگیری چشمه‌های لیزری با توان‌های مختلف و هم‌چنین قابل حمل بودن را بیان کرد.

این دستگاه در حال تولید و نمونه‌هایی از آن در اختیار بهره‌برداران قرار گرفته است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 11 =