بیش از ۴۵ هزار راس دام علیه بیماری‌ بروسلوز واکسینه شدند

ارومیه- ایرنا- رییس اداره شبکه دامپزشکی پلدشت گفت: از ابتدای سال‌جاری تاکنون ۴۵ هزار و ۴۰۰راس دام علیه بیماری بروسلوز (تب مالت) واکسینه شدند.

سیما جبرییلی روز یک‌شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: توجه به برنامه‌های آموزشی ترویجی در ارتباط با تب مالت و استفاده از شیر، لبنیات و بستنی‌های پاستوریزه و همکاری دامداران با ماموران مایه کوبی از مهم ترین عوامل کنترل و پیشگیری این بیماری در جمعیت دامی و انسانی است.

وی افزود: از موارد مهم و ضروری پیشگیری علیه انواع بیماری در دام،‌ واکسینه کردن آنها در زمان مناسب طبق برنامه دامپزشکی است.

رییس اداره شبکه دامپزشکی پلدشت اضافه کرد: در این راستا امسال ۴۵ هزار و ۴۰۰ راس بره و بزغاله علیه بیماری بروسلوز توسط اکیپ های بخش خصوصی و با نظارت اکیپ های دولتی در شهرستان پلدشت واکسینه شده است.

 پلدشت یکی از شهرهای مرزی استان آذربایجان غربی در شمال غربی‌ترین نقطه ایران و ساحل زیبای رود ارس است که دارای ۱۲۵ کیلومتر مرز مشترک آبی می باشد.

بیماری بروسلوز اساسا بیماری حیوانات بوده که اغلب به انسان انتقال می‌یابد و در انسان گستردگی جهانی دارد. ولی وقوع آن در هر ناحیه به انتشار و تراکم عفونت در بین دام‌ها و تماس بین انسان و حیوانات یا ترشحات آنها ونیز مصرف شیر و فرآورده‌های لبنی آلوده بستگی دارد. از بین گونه‌های بروسلا، بروسلاملی تنسیس معمول ترین علت بیماری در انسان می‌باشد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 9 =