کرونا با قدرت افراد را آلوده می‌کند

کرمانشاه- ایرنا- رییس دبیرخانه کارگروه سلامت و امنیت غذایی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه با بیان اینکه ویروس کرونا به این زودی ها رفتنی نیست و در فصل تابستان نیز ضعیف نشده است، گفت: این ویروس با قدرت افراد را آلوده می‌کند پس بهترین راه پیشگیری از ابتلا است.

دکتر «حسین بیگلری» روز یکشنبه به ایرنا افزود: باید به آمارها و اخباری که ارایه می شود خوب دقت کنیم الان برخی از استان‌ها از جمله استان کرمانشاه در وضعیت قرمز قرار دارند، در شرایطی که وضعیت بحرانی است هرگونه تجمع، تماس و تردد می‌تواند خطر انتقال بیماری را افزایش دهد.

وی در ادامه با هشدار به ورزشکاران گفت: متاسفانه به تازگی در کشور و استان ما تعدادی از جوانان و ورزشکاران هم  به علت ابتلا به بیماری کرونا در بیمارستان و حتی بخش آی سی یو (ICU) بستری هستند.

او اظهارداشت: بیماری کرونا سن و سال خاصی نمی شناسند اگرچه شیوع این بیماری در سالمندان خطرناکتر است اما در سایر افراد چه جوانان و چه میانسالان می‌تواند با مخاطرات جدی این افراد را در معرض خطر قرار دهد.

وی تصریح کرد: از ورزشکاران و جوانان می‌خواهیم که حتما ماسک بزنند، در اماکن عمومی کمتر حاضر شوند، شست و شوی دستها و با آب و صابون را جدی بگیرند و بی‌پروا نباشند.

رییس دبیرخانه کارگروه سلامت و امنیت غذایی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در ادامه گفت: در برخی از ورزش‌ها مانند کشتی و فوتبال تماس بین افراد بیشتر است لذا توصیه می‌شود در سالن های ورزشی و سایر اماکن از تجمع و تماس اکیداً خودداری شود تا زمانی‌که وضعیت کرونا از حالت قرمز بیرون بیاید و توسط مقامات بهداشتی اعلام شود که برخی از ورزش ها می تواند ادامه داشته باشد.

بیگلری افزود: برخی ورزش‌های انفرادی مانند دونده ای که تنها می دود احتمال خطر کمتری دارداما ورزش های گروهی که رقابت بین چند نفر می باشد بخصوص اگر سالن ورزشی فاقد تهویه مناسب باشد و یا تجمع افراد باعث تعریق گردد می تواند بسیار مخاطره آمیز باشد و باید به آینده موکول شود.

او گفت: بیماری کرونا از طریق صحبت کردن و قطرات تنفسی می تواند به راحتی منتقل شود و مخاطراتی جدی برای سلامت ورزشکاران را داشته باشد.

وی ادامه داد: درخواست ما از ورزشکاران این است که به عنوان الگوی اخلاقی و ورزشی جامعه از شرکت در مجالس گروهی نظیر عروسی و عزا خودداری کنند.

سخنگوی وزارت بهداشت اعلام کرد تا روز ۲۱ تیر ۱۳۹۹ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۲ هزار و ۳۹۷ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که  یک هزار و ۷۳۹ نفر از آنها بستری شدند و مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۲۵۵ هزار و ۱۱۷ نفر رسید.

دکتر لاری افزود: متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۱۸۸ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به ۱۲ هزار و ۶۳۵ نفر رسید.

او گفت: استان‌های خوزستان، آذربایجان شرقی، خراسان رضوی، هرمزگان و خراسان شمالی در وضعیت قرمز قرار دارند و استان‌های تهران، البرز، لرستان، خراسان جنوبی، کهگیلویه و بویر احمد، زنجان، اصفهان، مازندران، گلستان و ایلام هم در وضعیت هشدار قرار دارند.