آیین‌نامه ارتقای هیات علمی دانشگاه فنی وحرفه‌ای تایید شد

تهران- ایرنا- رییس دانشگاه فنی وحرفه‌ای از بررسی و تایید آیین‌نامه ارتقا و استخدام ویژه اعضای هیات علمی این دانشگاه در کمیسیون دائمی هیأت امنا خبر داد.

به گزارش روز یکشنبه دانشگاه فنی وحرفه ای، ابراهیم صالحی عمران گفت: توجه بیشتر به بحث اختراع، نوآوری و فناوری و افزایش امتیاز واحدهای عملی نسبت به واحدهای نظری از ویژگی های اصلی تدوین آیین نامه ارتقا و استخدام اعضای هیات علمی دانشگاه فنی و حرفه ای است.

وی افزود: در راستای اجرای بندهای ۶۴ و ۶۵ قانون برنامه ششم توسعه مبنی بر لزوم افزایش سهم آموزش های مهارتی در نظام آموزشی کشور و با توجه به ماهیت این گونه آموزش ها، آیین نامه ارتقا و استخدامی ویژه اعضای هیأت علمی دانشگاه فنی و حرفه ای تدوین و برای تصویب در دستور کار هیأت امنای دانشگاه قرار گرفت.

صالحی عمران با عنوان اینکه دانشگاه فنی­ و­حرفه­ ای، دانشگاهی توانمند در زمینه تربیت نیروی انسانی ماهر، شایسته و متناسب با نیاز جامعه است، تصریح کرد: بی ­تردید نقش اعضای هیأت ­علمی در نیل به اهداف کلان و استراژیک دانشگاه در خصوص تربیت نیروی ­انسانی ماهر بسیار اساسی و انکار ناپذیر است، لذا جهت ­دهی صحیح و اثربخش فعالیت ­های این عزیزان یکی از دغدغه­ های اصلی دانشگاه است. 

وی افزود: این مهم در گرو تدوین و وضع قوانین، ضوابط و دستورالعمل­ هایی است که اولاً متناسب محیط فعالیت اعضای هیأت ­علمی این دانشگاه بوده و ثانیاً تقویت کننده، تسهیل­گر و سرعت­ بخش حرکت به اهداف آموزش مهارتی باشد.

رییس دانشگاه فنی و حرفه ای ادامه داد: آیین ­نامه های موجود مرتبط با اعضای هیأت علمی صرفاً متناسب با فعالیت اعضای هیأت علمی آموزشی و پژوهشی سایر دانشگاه ها است و عموماً هماهنگی و تناسبی با نوع فعالیت اعضای هیات علمی این دانشگاه ندارد و اجرای آن برای اعضای هیات علمی این دانشگاه با مشکلات زیادی همراه است. لذا دانشگاه از سال ۱۳۹۷ با کسب موافقت اولیه مرکز هیأت امنای وزارت علوم، تحقیقات و فناوری بر آن شد تا بر اساس ظرفیت های قانونی و اختیارات هیأت امنا، با توجه به ماموریت ها و اهداف خود، آیین نامه استخدامی و ارتقای ویژه اعضای هیات علمی فنی و حرفه ای را تدوین کند.

صالحی عمران افزود: تدوین هر دو آیین نامه استخدامی و ارتقای اعضای هیات علمی در دو کارگروه مستقل، متشکل از برخی اعضای هیات امنا، متخصصان دانشگاهی و خبرگان حوزه صنعت و با همکاری نزدیک مرکز هیات های امنای وزارت عتف در بیش از ۲۰ جلسه مورد بحث و بررسی کارشناسی قرار گرفت که در نهایت با تصویب پیش نویس در کارگروه های مربوطه در دستور کار هیات امنای آتی دانشگاه قرار گرفته است.

رییس دانشگاه فنی و حرفه ای توجه بیشتر به بحث اختراع، نوآوری و فناوری، بازنگری در امتیاز بندی مقالات، روزآمدی و توانمندسازی اعضای هیات علمی، افزایش امتیاز واحدهای عملی نسبت به واحدهای نظری، جابه جایی امتیاز مربوط به پروژه های تحصیلات تکمیلی و جایگزینی پروژه های کاردانی و کارشناسی با آن را ویژگی‌های تدوین این آیین نامه ها برشمرد.

وی تاکید کرد: آیین نامه های جدید پس از تصویب در هیات امنا و پس از تایید در مراجع قانونی و ابلاغ توسط مقام عالی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از تاریخ ابلاغ قابل اجرا است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =