دو فوریت طرح اصلاح مالیات بر خانه‌های خالی از دستور کار خارج شد

تهران-ایرنا- طرح دو فوریتی اصلاح ماده ۵۴ قانون مکرر مالیات‌های مستقیم یا مالیات بر منازل خالی از سکنه به دلیل ‌عدم رعایت آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی از دستور کار مجلس خارج شد.

جمعی از نمایندگان در جلسه علنی امروز- یکشنبه- طرح دو فوریتی اصلاح ماده ۵۴ قانون مکرر مالیات‌های مستقیم یا مالیات بر منازل خالی از سکنه را درخواست کردند.

سید احسان خاندوزی به عنوان نماینده درخواست کنندگان این دو فوریت اظهارداشت: دلیل اینکه دو فوریت این طرح در نوبت صحن علنی قرار گیرد این است که تابستان سال ۹۹ را از دست خواهیم داد و این فشار بر دوش مردم سنگینی خواهد کرد.

نایب رییس کمیسیون اقتصادی مجلس افزود: انتظار می‌رود این ماده واحده بتواند مشکل عرضه خانه‌های خالی را در کشور حل کند و نرخ ناکارآمد مالیاتی را که هیچ اثر بازدارندگی و گزندگی بر روی صاحبان صدها خانه خالی در کشور ایفا نمی‌کند را حل کند.

وی یادآور شد: این طرح علاوه بر افزایش نرخ مالیات بر خانه‌های خالی همچنین در سامانه املاک کشور مشخص می‌کند که چه کسی مالک چند صد خانه است و چه کسی خانه‌هایی دارد که اجاره نمی‌دهد و اگر فقط عرضه کند، در بازار اجاره مسکن بسیار اثرگذار خواهد بود.

نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بیش از دو و نیم میلیون واحد مسکونی خالی داریم، گفت: متن این طرح را وزارت راه و شهرسازی، سازمان امور مالیاتی، مرکز پژوهش‌های مجلس و جمعیت اندیشکده‌ها مطالعه کرده اند و نمایندگان مجلس چندین جلسه وقت گذاشته اند و این ماده واحده آماده است.

خاندوزی افزود: دو فوریت این طرح اصلی می‌تواند راه‌گشا باشد و تابستان سال ۹۹ اثری بر بازار مسکن کشور بگذارد و از این طریق ما می توانیم پاسخگوی این مطالبه مردم باشیم بنابراین نمایندگان به دو فوریت این طرح که از قبل هماهنگی‌های آن با وزارتخانه‌ها و مرکز پژوهش‌ها و دستگاه‌های دیگر انجام شده است رای بدهند تا بتوانیم در چهارشنبه پیش رو خبر امیدبخشی را در رابطه با مسکن کشور ارائه دهیم.

محمد حسین فرهنگی در مخالفت با این طرح گفت: گزارش‌ها قبل از اینکه فعالیت آنها در مجلس مطرح شود، باید در اختیار نمایندگان قرار گیرد. نسخه مکتوب و نسخه مجازی این طرح وجود نداشته و نمایندگان به آن دسترسی ندارند و به حکم آیین نامه داخلی در خصوص انتشار درباره این موضوع عمل نشده است؛ خواهش می‌کنم که این موضوع را به تعویق بیندازید که متن در اختیار همکاران قرار بگیرد.

وی ادامه داد: اینکه این ایده را چگونه می‌خواهند پیاده کنند و یک فوریت و دو فوریت آن ضرورت دارد یا نه برای ما مشخص نیست آیین نامه درباره طرح دو فوریت آن رعایت نشده است. نباید تصمیمات عجولانه بگیریم مسکن الان در شرایط خوبی نیست اگر این تصمیمات کمک می‌کرد به اینکه ما به سرعت بتوانیم به فشاری را که برای کسانی که دنبال اجاره هستند

اخبار مرتبط

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha