ضرورت مشارکت دادگستری در سرعت‌بخشیدن به احداث محور سردار سلیمانی کرمان

کرمان - ایرنا - ضرورت مشارکت فرابخشی برای سرعت‌بخشیدن به آزادسازی محور سردار سلیمانی در نشست امروز شهردار کرمان و رییس‌کل دادگستری استان مطرح و در این خصوص تصمیم‌گیری شد.

شهردار کرمان روز شنبه در نشست با رییس‌کل دادگستری این استان درخصوص پروژه آزادسازی و تملک مسیر بزرگراه سپهبد شهید حاج‌قاسم سلیمانی گفت: نشستی مشترک با حضور نمایندگان دادگستری، نیروی انتظامی و کانون کارشناسان، جهت هماهنگی‌های لازم در خصوص آزادسازی و تملک محور سردار شهید قاسم سلیمانی تشکیل می‌شود.

سیدمهران عالم‌زاده افزود: این نشست برای هماهنگی جهت سرعت‌بخشیدن به تملک و آزادسازی مسیر بزرگراه سردار شهید سلیمانی تشکیل شده است.

وی خاطرنشان کرد: پس از شهادت سردار سلیمانی، شورای اسلامی شهر کرمان جلساتی برای نام‌گذاری یک محور به نام ایشان داشتند و درنهایت به این نتیجه رسیدند که محور ۱۶ کیلومتری (شرقی- غربی) به نام سردار شهید قاسم سلیمانی نام‌گذاری شود و بر همین اساس آزادسازی و تملک این محور توسط شهرداری آغاز شد.

شهردار کرمان افزود: بخشی از فاز یک در ادامه میدان کوثر آزاد شده و بخش‌هایی نیز تملک شده، اما برخی زمین‌ها معارض دارد که باید تعیین‌تکلیف شود.

عالم‌زاده یادآور شد: بخشی از منابع مالی مورد نیاز با مجوز شورا برای تملک و آزادسازی اختصاص داده شده و از حوزۀ املاک هم مقداری زمین در اختیار مدیر پروژه قرار گرفته تا روند اداری و حقوقی را پیگیری کند.

تشکیل تیم کارشناسی دادگستری برای تملک اراضی محور سردار سلیمانی

رییس‌کل دادگستری استان کرمان نیز در این نشست گفت: شهرداری مسأله بخشی از زمین‌ها را ازطریق تراضی (رضایت طرفین) با مالک حل می‌کند که مشکلی در این زمینه وجود ندارد، اما اگر تراضی حاصل نشد و قرار بر مداخله سیستم قضایی باشد، باید ابتدا هیأت کارشناسی تشکیل و یا از طریق دادگاه و دادستانی پیگیری شود که در نهایت سند به نام شهرداری زده شود.

یدالله موحد افزود: یک تیم در سیستم قضایی در این زمینه و برای کمک به شهرداری کرمان تشکیل خواهد شد.

شهردار کرمان در ادامه بیان کرد: کارشناسانِ معرفی‌شده باید ثابت باشند تا مشکلی برای تعیین قیمت پیش نیاید.

رییس‌کل دادگستری نیز یادآور شد: سازمان بازرسی باید از ابتدا نظارت داشته باشد که اجحافی صورت نگیرد.

۵۸ هزار مترمربع باید تملک شود

مدیر پروژه تملک و آزادسازی محور سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی نیز در این نشست گفت: نگرانی ما از جهت حساسیت پروژه و روبه‌رشد بودن منطقه است.

سیدعماد حسینی با بیان اینکه حدود ۵۸ هزار مترمربع قطعه ملک باید تملک شود تأکید کرد: کارشناسانی که دادگستری به‌عنوان مرضی‌الطرفین معرفی می‌کند، مشخص و ثابت باشند تا قیمت از دست‌مان خارج نشود.

وی افزود: مشکل دیگر این است که بیشتر اسناد مربوط به دهیاری محمدآباد و حسن‌آباد بوده و عادی هستند و سند ثبتی ندارند که این اسناد از طریق دادگستری به نام شهرداری ثبت شود و چهار قطعه معارض دارند و مجبوریم از این راه حکم تخریب پلاک بگیریم.

ضرورت نظارت و مشارکت نیروی انتظامی در روند تملک اراضی

همچنین فاطمه دیندار، مدیر دایره حقوقی شهرداری کرمان با اشاره به مسایلی که در روند تملک و آزادسازی کمربند شرقی این شهر رخ داده بود، عنوان کرد: برای جلوگیری از تکرار مسایل کمربند شرقی اعم از معارض، نیازمند همکاری و مشارکت نیروی انتظامی با شهرداری هستیم.

رییس‌کل دادگستری نیز در این خصوص گفت: نیروی انتظامی باید نظارت کند که ساخت‌وساز غیرمجاز اصلاً انجام نشود.

شهردار کرمان هم پیشنهاد داد: هفته آینده نشست دیگری با مشارکت دادگستری، شهرداری، نیروی انتظامی و کانون کارشناسان دادگستری برای هماهنگی در این خصوص تشکیل شود که رییس‌کل دادگستری نیز موافقت خود را اعلام کرد.

موحد اضافه کرد: این پروژه سخت‌تر از پروژه عمران شهری گودال خشت‌مال‌ها نیست که در رابطه با آن برای ۲۰۰ پلاک، سند تجمیعی صادر شد.

وی تأکید کرد: در روند آزادسازی و تملک محور بزرگراه شهید سلیمانی، طبق قانون و ضوابط عمل شود تا حقی از مردم ضایع نشود.

رییس‌کل دادگستری افزود: این پروژه برای شهر کرمان بسیار مهم است و اگر به سرعت به نتیجه برسد، حجم ترافیک شهر را کاهش خواهد داد.

شهردار کرمان در پایان این نشست تصریح کرد: اگر این بزرگراه اجرا نشود، ساخت پل شهدای خلبان توجیه و فایده‌ای برای شهر ندارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =