سفیر ایران در لاهه از اقدام سازمان منع سلاح‌های شیمیایی درباره سوریه انتقاد کرد

تهران- ایرنا- سفیر ایران در هلند تصمیم جدید گروه غرب علیه سوریه در سازمان منع سلاح‌های شیمیایی را غیر متوازن، دارای انگیزه‌های سیاسی و غیرقابل قبول دانست و آن را گامی در راستای سیاسی کردن سازمان و اختلاف افکنی میان اعضای آن اعلام کرد.

نود و چهارمین نشست شورای اجرایی سازمان منع سلاح‌های شیمیایی روز پنجشنبه در حالی به کار خود پایان داد که در این نشست تصمیم جدید گروه غرب علیه سوریه با عنوان «تملک و استفاده از سلاح های شیمیایی توسط سوریه»  با ۲۹ رای موافق و ۹ رأی ممتنع و ۳ رأی منفی (روسیه، چین و جمهوری اسلامی ایران) به تصویب رسید.

سفیر ایران در هلند ضمن نامشروع خواندن تاسیس تیم تحقیق و شناسایی سازمان و انتقاد از گزارش جانبدارانه و خلاف واقع این تیم علیه سوریه که این کشور را متهم به استفاده از سلاح‌های شیمیایی در شهر لطامنه کرده است، تصمیم مذکور را غیر متوازن، دارای انگیزه‌های سیاسی و غیرقابل قبول دانست.

  «علیرضا کاظمی ابدی» این اقدام را گامی در راستای سیاسی کردن سازمان و اختلاف افکنی میان اعضا عنوان و تصریح کرد: تصمیم جدید عوامل بسیاری از جمله تلاش‌های وسیع سوریه در همکاری با سازمان منع سلاح‌های شیمیایی که در گزارش‌های مدیرکل سازمان نیز به آنها اشاره شده را نادیده گرفته است.

 این دیپلمات کشورمان در پاسخ به انتقادات سفیر آمریکا از مواضع کشورمان گفت: استفاده از سلاح‌های شیمیایی توسط رژیم صدام در دهه ۱۹۸۰ علیه ایران و مردم ایران کشورها را واداشت تا به ضرورت انعقاد کنوانسیون سلاح‌های شیمیایی پی ببرند. بسیاری از کشورهایی که مواد و تسلیحات شیمیایی برای صدام فراهم می‌کردند و به او اطلاعات می‌دادند تا به نقاطی که بیشترین تأثیر را علیه مردم ایران داشته باشد حمله کند، اکنون جزو کشورهایی هستند که از این تصمیم حمایت می‌کنند.

شایان ذکر است که تصمیم مزبور باید در بیست و پنجمین کنفرانس کشورهای عضو سازمان منع سلاح های شیمیایی در آذر ماه سال جاری به تصویب نهایی برسد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 0 =