اینترنت دانشگاه‌ها رایگان شود

تهران- ایرنا- روسای دانشگاه‌های کشور در نشست خود با وزیر علوم، تحقیقات و فناوری خواهان اینترنت رایگان و افزایش اختیارات‌ خود در آستانه سال تحصیلی جدید شدند.

به گزارش روز شنبه وزارت علوم، تعدادی از روسای دانشگاه ها در نشست مجازی با منصور غلامی دیدگاه های خود را در خصوص شروع سال تحصیلی آینده اعلام کردند.

اختیارات دانشگاه ها افزایش یابد

در این نشست، هوشنگ طالبی، رییس دانشگاه اصفهان گفت: با توجه به شرایط موجود احتمالاً ترم آینده هم به شکل غیرحضوری برگزار شود و انتظار ما این است که هماهنگی هایی در سطح ملی با سازمان ها و وزارتخانه ها انجام شود.

وی افزود: سازمان برنامه و بودجه جهت تامین بودجه ویژه برای دانشگاه ها به منظور تهیه زیرساخت ها، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات از جهت افزایش پهنای باند، بسیج و وزارت بهداشت، درمان و اموزش پزشکی از جهت تامین وسایل بهداشتی با دانشگاه ها همکاری کنند.

طالبی تاکید کرد که اختیارات دانشگاه ها جهت پاره ای امور از جمله تاریخ شروع سال تحصیلی افزایش پیدا کند.

رییس دانشگاه اصفهان اظهار داشت: برای ترم تابستان برنامه ریزی کنیم که کلاس های عمومی در این ترم بیشتر ارائه شود؛ همچنین وزارت علوم در زمینه واگذاری خوابگاه ها دستورالعمل واحدی تهیه و در اختیار دانشگاه ها قرار دهد.

اینترنت رایگان شود

میررضا مجیدی، رییس دانشگاه تبریز در این نشست، گفت: فراهم کردن اینترنت رایگان، افزایش پهنای باند و تقویت زیر ساخت ها از بستر های مهم در ارائه خدمات آموزش غیرحضوری است و تخصیص بودجه ویژه در این ایام کرونایی به ما کمک می کند که بهتر و قوی تر در این مسیر قدم برداریم.

رییس دانشگاه تبریز افزود: از اوایل اسفند ماه سال گذشته مجموعه ای از دانشگاه های دولتی و غیردولتی را گردهم آوردیم تا تصمیمات مشترک گرفته و از خرد جمعی استفاده شود.

وی با بیان اینکه تمام دروس تئوری به صورت مجازی تدریس شد، خاطرنشان کرد: ۹۳ درصد دانشجویان در امتحانات مشارکت داشتند و امتحان زبان و امتحانات دفاعیه را نیز برگزار کردیم.

ارائه مشاوره به دانشجویان 

سعداله نصیری قیداری، رییس دانشگاه شهید بهشتی در این نشست با اشاره به فعالیت های دانشکده روانشناسی این دانشگاه گفت: دانشکده روانشناسی بحث مشاوره به دانشجویان و خانواده های آنان را در این دوران بر عهده گرفت و از دانشجویان کارشناسی ارشد نیز به عنوان کمک دستیار جهت کلاس های حل تمرین استفاده کردیم که نتایج خوبی در بر داشت.

وی افزود: هنوز ثبت نام و حضور ورودی های جدید را به شکل غیر حضوری تجربه نکرده ایم و باید کاهش الزام حضور دانشجویان را داشته باشیم و سعی کنیم سیستم آموزش ترکیبی همزمان صورت گیرد.
نصیری قیداری اظهار داشت: زمانی که دانشجویان خوابگاهی در دانشگاه حضور دارند سایرین از آموزش آنلاین استفاده کنند.

رییس دانشگاه شهید بهشتی تاکید کرد: حضور حداکثری اساتید در دانشگاه ها، انباشته نشدن کارها برای ترم های بعد، تقویت زیر ساخت ها، استاندارد سازی آموزش های غیر حضوری و اختصاص بودجه ای ویژه جهت دوره های غیر حضوری از جمله مسائل مهمی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

نصیری قیداری با اشاره به بحث خوابگاه ها گفت: دانشگاه شهید بهشتی حدود ۲۰ هزار دانشجو دارد که پنج هزار نفر از خوابگاه استفاده می کنند؛ بنابراین بحث فضا سازی در خوابگاه ها، تغذیه دانشجویان خوابگاهی همچنین تهیه یک نرم افزار واحد برای آموزش های مجازی از امور نیازمند بودجه است.

ایجاد سامانه ای برای اعمال تغییرات آموزشی در دانشگاه

حمید محمدزاده، رییس دانشگاه علم و فناوری مازندران گفت: دانشگاه علم و فناوری مازندران از چند سال پیش زیر ساخت های آموزش از راه دور را فراهم کرد و از اسفند ماه سال گذشته توانستیم به سرعت کلاس های آنلاین را برگزار و برای کسانی که به اینترنت دسترسی نداشتند محتوی آموزشی را به شکل آفلاین هم در دسترس قرار دهیم.

به گفته وی، برای آغاز سال تحصیلی جدید هم برنامه ریزی و طرح محتوای درسی ایجاد شده است و برای برگزاری کلاس های غیر حضوری کاملاً آمادگی داریم.

انجام ارزیابی‌های مستمر باعث بهبود کیفیت علمی دانشجویان

رحمت صادقی، رییس دانشگاه کردستان به نکاتی در خصوص سیستم آموزش غیر حضوری اشاره کرد و اظهار داشت: تقویت زیر ساخت ها، ارائه اینترنت رایگان، افزایش پهنای باند، اضافه شدن سیستم آموزش غیرحضوری به چارت سازمانی دانشگاه ها، افزایش واحدهای ترم تابستانی، استانداردسازی امتحانات، توانمندسازی اساتید برای کار در فضای مجازی، شیفت بندی آزمایشگاه ها جهت ارایه واحدهای عملی از نکات حائز اهمیت در بحث آموزش های مجازی است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha