استفاده از سود شرکت‌ها برای تامین مالی طرح‌های توسعه‌ای

تهران - ایرنا - رییس هیات عامل ایمیدرو اعلام کرد: گروه فولاد مبارکه هشت طرح توسعه‌ای خود را با سرمایه مورد نیاز ۹۰۹ میلیون یورو و ۱۰ هزار میلیارد تومان تا ۱۴۰۳ به بهره‌برداری می‌رساند. به گفته غریب پور، این مهم در حالی عملیاتی می شود که طبق سیاست‌های ایمیدرو، استراتژی تامین مالی طرح‌های توسعه شرکت‌های بزرگ از محل سود، در دستور کار است.

به گزارش ایمیدرو، «خداداد غریب پور» تصریح کرد: سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران در راستای راهبردهای توسعه‌ای خود، استراتژی تامین مالی طرح‌های توسعه‌ای شرکت‌های معدن و صنایع معدنی از محل سود خود شرکت‌ها آغاز کرده است.

معاون وزیر صنعت معدن تجارت یاد آور شد: هدفگذاری مذکور توسط این سازمان توسعه‌ای به این جهت انجام شده است که کشور در شرایط محدودیت در تامین مالی بین‌المللی (فاینانس)، نبود تسهیلات بانکی و تحریم نفت به سر می‌برد.

وی افزود: از سال گذشته مقرر شده است که این مدل تامین مالی در شرکت‌های مبارکه، ملی مس، گل گهر، چادرملو و فولاد خوزستان با "افزایش سرمایه" عملیاتی شود.

بنابر این گزارش، شرکت فولاد مبارکه به عنوان بزرگ ترین واحد صنعتی و فولادساز کشور از مجموعه‌های است که این رویکرد را طبق سیاست‌های بالادستی، اجرایی کرده است. این فولادساز سال گذشته در گام نخست افزایش سرمایه ۸ هزار میلیارد تومانی را عملیاتی کرد و امسال نیز ۱۰ هزار میلیارد تومان دیگر را در قالب افزایش سرمایه به سرمایه‌گذاری در طرح‌های خود اختصاص خواهد داد. در این زمینه مبارکه هشت طرح توسعه‌ای در بخش‌های گندله، کنسانتره، تختال و ...، را در شمار برنامه‌های خود قرار داده است که تا سال ۱۴۰۳ به بهره‌برداری می‌رسند.

غریب پور اظهار داشت: پروژه نورد گرم ۲ شرکت فولاد مبارکه اصفهان یکی از کلیدی‌ترینِ این طرح‌ها محسوب می‌شود که تکمیل زنجیره تولید آن به ۷.۲ میلیون تن می‌رسد.

وی یادآور شد: آیین کلنگ زنی طرح فوق خرداد ماه امسال با حضور سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت و رئیس هیات عامل ایمیدرو در اصفهان برگزار شد.

غریب در درباره ارزش طرح گفت: میزان سرمایه مورد نیاز این پروژه ۲۵۵ میلیون یورو و ۴۳۲۰ میلیارد تومان برآورد شده است. اشتغالزایی مستقیم نورد گرم ۲ مبارکه، یک هزار نفر و غیرمستقیم آن به ۱۰ هزار نفر می‌رسد.

غریب پور همچنین گفت: احداث واحد تولید کنسانتره سنگ آهن شرکت صنایع معدنی فولاد سنگان با ظرفیت ۵ میلیون تن از دیگر طرح‌های توسعه‌ای مبارکه محسوب می‌شود که فاز نخست آن (ظرفیت ۲.۵ میلیون تن) در خرداد ماه امسال با فرمان رئیس جمهور افتتاح شد و فاز دوم آن در تابستان سال جاری راه‌اندازی می‌شود.

وی تاکید کرد: سرمایه‌گذاری این کارخانه ۱۵۰ میلیون یورو و ریالی آن ۷۵۰ میلیارد تومان است. اشتغالزایی مستقیم و غیرمستقیم فولاد سنگان به ترتیب ۴۸۰ و ۱۳۰۰۰ هزار نفر است.

رییس هیات عامل ایمیدرو با اشاره به دیگر طرح‌های فولاد مبارکه، اظهار داشت: فولادسازی و ریخته‌گری تختال شرکت فولاد سفیددشت چهارمحال و بختیاری ( ۸۰۰هزار تن تختال) نیز از جمله طرح‌های فولادی است که در لیست طرح‌های توسعه‌ای این فولادساز قرار دارد. بنابر اعلام مسوولان مجتمع فولاد سفیددشت، تاکنون پروژه فولادسازی این مجموعه ۸۴ درصد پیشرفت فیریکی داشته است و طی امسال به بهره‌برداری می‌رسد.

وی تصریح کرد: میزان سرمایه‌گذاری در واحد فولادسازی سفیددشت ۹۵ میلیون یورو و ۱۵۰۰ میلیارد تومان است. اشتغالزایی مستقیم فولادسازی سفیددشت ۴ هزار نفر و غیر مستقیم آن ۸ هزار نفر است.

غریب پور همچنین به اهمیت طرح الکترود گرافیتی برای صنعت فولاد کشور اشاره کرد و گفت: راه‌اندازی خط نخست سالن ماشین‌کاری شرکت نوین الکترود اردکان( ظرفیت فاز نخست؛ ۳۰ هزار تن) نیز امسال با سرمایه‌گذاری ۸۵ میلیون یورو راه‌اندازی می‌شود.

به گفته وی، اشتغالزایی این خط به ۵۸۰ نفر به صورت مستقیم و ۴ هزار نفر به طور غیرمستقیم است.

وی تاکید کرد: پروژه الکترود گرافیتی شرکت نوین الکترود اردکان دارای بودجه حدود ۳۳۰ میلیون یورو است که فاز نخست آن در سال ۹۹ به بهره‌برداری می‌رسد.

غریب پور درباره طرح‌های دیگر فولاد مبارکه اظهار داشت: احداث واحد فولادسازی و ریخته‌گری بیلت مجتمع فولاد زاگرس اندیمشک ( ظرفیت ۴۰۰هزار تن بیلت)، پروژه افزایش ظرفیت زیرسقف از ۱.۵ به ۲ میلیون تن تختال فولاد هرمزگان( ۵۰۰هزار تن تختال) و پروژه احداث کارخانه تولید ورق عریض شرکت فولاد هرمزگان (۱.۲ میلیون تن پلیت) از دیگر طرح‌های توسعه‌ای مبارکه محسوب می‌شود که به ترتیب طی سال های ۹۹، ۱۴۰۱ و ۱۴۰۳ به بهره‌برداری می‌رسد.

وی یادآور شد: مشارکت در طرح‌های تولید کک نفتی شرکت اروند کک ایرانیان، تولید ۱۰ میلیون تن فولاد در منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس و نیز مشارکت در طرح تولید ۱۰ میلیون تن فولاد در منطقه آزاد چابهار در دستور کار شرکت فولاد مبارکه قرار دارد.

به گفته غریب پور، شرکت فولاد مبارکه در سال ۹۹، برنامه افزایش سرمایه تا ۱۰ هزار میلیارد تومان را در دستور کار دارد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha