کاهش ۴۰ درصد برگزاری نمایشگاه‌ها به علت شیوع کرونا

تهران- ایرنا- مدیرعامل شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین‌المللی گفت: به دلیل شیوع ویروس کرونا برگزاری نمایشگاه‌ها با ۴۰ درصد افت مواجه شده است.

«بهمن حسین‌زاده» روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به برگزار نشدن برنامه‌های نمایشگاهی در سه ماهه نخست امسال به دلیل ورود ویروس کرونا به کشور اظهار داشت: نخستین برنامه امسال، نمایشگاه جهش تولید و دست آوردهای کرونایی در خردادماه بود که با حضور ۱۶۰ شرکت دانش بنیان، قراردادهای خوبی بسته شد.

وی افزود: در این شرایط با وجود رعایت تمام دستورالعمل های بهداشتی و دریافت تاییده ها از سوی وزارت بهداشت و ستاد مقابله با کرونا برگزاری نمایشگاه ها و استقبال از حضور در آنها تا ۴۰ درصد افت روبه رو شده است.

حسین زاده با بیان اینکه چهار دستورالعمل بهداشتی برای برگزاری نمایشگاه ها به تصویب رسانده ایم، خاطرنشان کرد: بر همین اساس در نیمه تیرماه نیز نمایشگاه در و پنجره را برگزار کردیم که با حضور ۷۵۰ شرکت با استقبال خوبی نیز مواجه شد و متخصصان و افراد مدعو اجازه بازدید داشتند و بازدید عموم مردم نیز به صورت مجازی انجام شد.

وی با اشاره به اینکه رعایت نکات ایمنی پیشگیری از شیوع کرونا به طور روزانه در سطح تهران و کل کشور رصد انجام می شود،  تاکید کرد: برای حفظ فاصله اجتماعی، غرفه ها وسیع تعبیه شده اند و غرفه داران نیز از ماسک استفاده می کنند و همچنین مواد ضد عفونی به مقدار کافی برای توزیع می شود.

رییس هیات مدیره شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین‌المللی با تاکید بر اینکه با توجه به مشخص نبودن پایان کرونا نمی توانیم زندگی اقتصادی را تعطیل کنیم، خاطرنشان کرد: توصیه متخصصان بهداشتی به صاحبان صنایع این است که در این شرایط بحرانی به حیات اقتصادی خود با شرایط مشخص ادامه دهند و شرکت نمایشگاه ها نیز تمام تلاش خود را برای حفظ سلامت و جان هموطنان خود انجام می دهد.

وی با اشاره به وجود ۳۳ هزار شاغل در زمینه برگزاری نمایشگاه ها، اظهار داشت: تاکنون در چهارماه شیوع ویروس کرونا بیش از سه هزار میلیارد ریال در این صنعت متحمل ضرر شده ایم و این در حالی است که باید در نمایشگاه تولید، عرضه، فروش، رقابت و توسعه صادرات غیر نفتی فعال باشیم.

حسین زاده با بیان اینکه هر هزینه ای برای حفظ سلامت مخاطبان سرمایه گذاری محسوب می شود، تاکید کرد: سالن ها مجهز به موارد بهداشتی شده اند و کارمندان نیز مورد آموزش قرار گرفتند تا با برگزاری به موقع و درست نمایشگاه ها، این صنعت زنده بماند.

رییس هیات مدیره شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین‌المللی با تاکید بر اینکه نمی توانیم ایجاد شغل در برگزاری نمایشگاه ها را نادیده بگیریم، تصریح کرد: بسیاری از افراد فعال در نمایشگاه ها به صورت روزمزد کار می کنند و تعطیلی این صنعت به دلیل ترس عده‌ای، در حالی که تمام دستورالعمل های بهداشتی رعایت می شود این افراد را در مضیقه مالی در این شرایط فعلی قرار می دهد.

وی در خصوص ادامه برگزاری نمایشگاه ها نیز گفت: همسو با وزارت بهداشت عمل می کنیم و در صورتی که ستاد مقابله با کرونا دستورالعمل جدیدی اعلام کند از آن تبعیت خواهیم کرد، اما با توجه به اینکه فضای نمایشگاه بین المللی تهران ۶۵ هکتار و به عنوان بزرگترین فضای نمایشگاهی خاورمیانه دارای فضای باز است با رعایت نکات بهداشتی می توانیم طبق تقویم مصوب، نمایشگاه ها را برگزار کنیم.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha