۱۷۲ مرکز مثبت زندگی در فارس فعال می‌شود

شیراز- ایرنا- مدیرکل بهزیستی فارس اعلام کرد: ۱۷۲ مرکز مثبت زندگی تا پایان سال جاری با هدف فعال کردن و تغییر نحوه خدمت‌رسانی غیرفعال در این استان راه اندازی می‌شود.

محمدصادق کشفی‌نژاد شنبه ٢١ تیرماه در نشستی خبری به مناسبت چهلمین سالگرد تاسیس سازمان بهزیستی، عنوان کرد: در هر مرکز مثبت زندگی ۴۵۰ خانوار مستمری بگیر تحت پوشش قرار خواهند گرفت.

وی با بیان اینکه برای این مراکز ٢٢ فعالیت تعریف شده، افزود: این فعالیت‌ها منحصر به گروه هدف بهزیستی نیست و به‌منزله پیشخوان ارائه خدمات سازمان بهزیستی به عموم مردم به‌شمار می‌رود.

کشفی‌نژاد تعداد خانوارهای تحت پوشش بهزیستی در فارس را ۷۷ هزار و  ۴۰۰ خانوار برشمرد و عنوان کرد: در مراکز مثبت زندگی به جای آنکه مددجویان برای دریافت خدمات به بهزیستی مراجعه کنند، مددکار به خانوار تحت پوشش مراجعه می‌کند.

مدیرکل بهزیستی فارس اجرای طرح مثبت زندگی را در زمره مگاپروژه‌های این سازمان در سال جاری برشمرد و ابراز داشت: افزون بر این راه‌اندازی مراکز جامع درمان اعتیاد اجتماع‌محور از دیگر برنامه‌های بهزیستی کشوراست که به صورت آزمایشی و در هفته دولت در استان فارس آغاز به کار خواهد کرد.

او با اشاره به اینکه در حال حاضر مراکز سم‌زدایی، مراکز درمانی میان‌مدت و برنامه‌هایی برای اشتغال افراد بعد از بهبود از اعتیاد تعریف شده است، عنوان کرد: این برنامه‌ها پیوستگی ندارند و بر محور سم‌زدایی فعالیت می‌کنند؛ اما در مراکز اجتماع محور فرد پس از سه ماه ونیم سم‌زدایی در مراکز اقامتی بهزیستی ساکن می‌شود و بعد از گذشت ٨ ماه پایش خواهد شد؛ در حقیقت برای هر فرد مراجعه‌کننده یک مسیر ویژه با کمک فرد، خانواده و تیم درمان تعریف می‎شود.

مدیرکل بهزیستی فارس با بیان اینکه براساس این روش درمانی ارتباط  فرد معتاد با مواد قطع می‌شود و پاکی او طولانی‌مدت حفظ خواهد شد، گفت: برای اشتغال این افراد نیز برنامه‎هایی پیش‌بینی شده است، بدین صورت که اگر در گذشته شغلی داشته است، به حرفه قبلی خود باز می‌گردد و چنانچه شغلی نداشته باشد با کمک سازمان فنی و حرفه‌ای و آموزش دهندگان دیگر برای آموزش او اقدام خواهد شد و در مجموع هیچ معتادی رها نخواهد شد و درمان او تا پایان ادامه خواهد داشت.

هفته بهزیستی از شنبه ۲۱تیرماه تا ۲۵ تیرماه که به این روز نامگذاری شده است، ادامه دارد. شعار امسال این مناسبت "شفافیت، تحول خدمت و ارتقای سلامت اجتماعی در خانواده‌ها" عنوان شده است. 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 4 =