شخصیت کرد: عراق پرونده شهادت سرداران مقاومت را بین‌المللی کند

بغداد - ایرنا - شخصیت سیاسی کرد عراق روز شنبه از مقامات کشورش خواست که همانند جمهوری اسلامی ایران، پرونده شهادت سرداران مقاومت سردار سپهبد «قاسم سلیمانی» و «ابومهدی المهندس» را بین‌المللی کند.

«طارق المندلاوی» دبیرکل «کنگره کردهای فیلی عراق» در گفت وگوی اختصاصی با ایرنا اضافه کرد: وزارت امور خارجه عراق باید همانند جمهوری اسلامی ایران برای بین‌المللی کردن اقدام تروریستی ۱۳ دی ۹۸ فرودگاه بغداد توسط نیروهای آمریکایی که منجر به شهادت سرداران مقاومت حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس شد، اقدام کند.

وی گفت که آمریکا در این قضیه به‌طور واضح و آشکار حاکمیت ملی عراق را بر خلاف تمامی معاهده‌ها و عرف بین‌المللی و مناسبات دو جانبه، نقض کرد.

المندلاوی افزود: گرچه آمریکا در دوره «دونالد ترامپ» از شورای حقوق بشر سازمان ملل خارج شده، اما این امر، واشنگتن را نمی‌تواند از پیگردهای قانونی مصون نگه‌دارد.

دبیرکل کنگره کردهای فیلی عراق تاکید کرد که اقدام شورای حقوق بشر سازمان ملل در پنجشنبه گذشته (۱۹ تیر ۹۹) در محکومیت ترور شهید حاج قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس هرچند دیرهنگام بود، اما گام مهمی محسوب می‌شود.

وی خاطرنشان ساخت: گزارشی که خانم «آگنس کالامارد» گزارشگر و بازرس وِیژه سازمان ملل در نشست شورای حقوق بشر ارائه و طی آن آمریکا را در قضیه شهادت سردار سپهبد سلیمانی متهم به نقض قانون بین‌المللی کرد، حرکت بسیار مهمی به شمار می‌رود.

دبیر کل کنگره کردهای فیلی عراق با اشاره به سخنان کالامارد که ترور سرداران شهید را غیرقانونی و نقض حاکمیت عراق توصیف کرد، افزود: خانم کالامارد در این نشست تاکید کرد که نخستین بار است که یک کشور به بهانه دفاع از خود، اقدام به ترور یک شخصیت رسمی در یک کشور ثالث می‌کند.

این شخصیت سیاسی کرد عراق، از موضع وزارت امور خارجه ایران که از سازمان ملل و شورای حقوق بشر خواست تا در پرونده ترور سردار سپهبد سلیمانی با مسئولیت‌پذیری برخورد کرده و این اقدام خطرناک که قانون بین‌المللی و منشور سازمان ملل و حقوق بشر را نقض کرده، محکوم کنند، حمایت کرد.

 وی با اشاره به صدور این موضع از شورای حقوق بشر سازمان ملل در سالروز آزادی موصل گفت که سردار شهید حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس دو فرمانده کلیدی پیروزی علیه گروه تروریستی «داعش» در عراق و منطقه به شمار می‌روند.

المندلاوی ادامه داد که امسال در حالی سالروز آزادی موصل را جشن می‌گیریم که در دل‌های‌مان به علت نبود حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس اندوهی بزرگ داریم، زیرا این دو شهید فرماندهان پیروزی بر تروریسم بودند.

این شخصیت سیاسی کرد عراقی تاکید کرد که خوشبختانه خون سرداران شهید هدر نرفته و موضع اخیر شورای حقوق بشر سازمان ملل بیش از پیش مقامات جنایتکار آمریکا را تحت پیگرد قانونی قرار می‌دهد.

سردار سپهبد قاسم سلیمانی فرمانده شهید سپاه قدس و ابومهدی المهندس معاون سازمان نیروهای مردمی عراق به همراه ۸  نفر دیگر بامداد روز جمعه (۱۳ دی ۱۳۹۹) در مسیر فرودگاه بغداد به دستور «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا و با پهپادهای وزارت دفاع این کشور (پنتاگون) ترور شدند و به شهادت رسیدند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 5 =