برداشت آنغوزه از مراتع جنوب کرمان ممنوع است

جیرفت - ایرنا - مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری جنوب کرمان از ممنوعیت برداشت گیاه دارویی آنغوزه از مراتع این منطقه خبر داد.

حمزه احمدی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا علت ممنوعیت برداشت این گیاه را سیاست‌های ابلاغی سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور عنوان کرد و گفت: با توجه به شیوع ویروس کرونا امسال برداشت آنغوزه ممنوع شد.

وی با بیان اینکه مراتع جنوب استان کرمان یکی از رویش‌گیاه‌های دارویی و صنعتی به ویژه گیاه آنغوزه است، تصریح کرد: به طور میانگین سالانه ۱۴ هزار کیلوگرم آنغوزه از مراتع این منطقه برداشت می‌شود.

احمدی رویشگاه گیاه آنغوزه را در مناطق ساردوئیه، اسفندقه و جبالبارز عنوان کرد و از برداشت این گیاه از اوایل تابستان تا پایان شهریورماه در منطقه جنوب کرمان خبر داد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری جنوب کرمان گفت: مرتع‌داران هرساله با قرارداد مشخص و با رعایت مصوبات، صمغ این گیاه را برداشت می‌کنند.

وی افزود: صمغ آنغوزه به صورت خام در جنوب استان به فروش می‌رسد، همچنین این محصول به صورت خام به کشورهای هند و پاکستان صادر می‌شود.

احمدی از آمادگی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری جنوب کرمان برای حمایت از سرمایه گذاران در بخش فرآوری گیاه آنغوزه خبر داد و گفت: با ارائه تسهیلات از سرمایه‌گذران این بخش حمایت می‌کنیم.

وی با بیان اینکه آنغوزه یا آنقوزه گیاهی با ریشه‌هایی ضخیم و گوشتی است، اظهار داشت: این گیاه برای درمان آسم، برونشیت، سرماخوردگی و آنفلوآنزای اطفال بسیار مناسب بوده و این گیاه به واسطه خواص ضد میکروبی، برای کاهش برونشیت (التهاب در شُش) و سرفه مفید است.