۲۱ تیر ۱۳۹۹،‏ ۱۵:۰۰
کد خبرنگار: 2971
کد خبر: 83851469
۰ نفر

برچسب‌ها

تجمع دهها هزار نفر در حمایت از استاندار زندانی خاباروفسک روسیه

مسکو - ایرنا - دهها هزار نفر با تجمع مقابل ساختمان استانداری خاباروفسک به دستگیری استاندار این منطقه روسیه به اتهام دست داشتن در قتل معترض شدند.

رادیو اکومسکو از رسانه های مخالف دولت روسیه روز شنبه اعلام کرد: بیش از ۳۰ هزار نفر در شهر خاباروفسک مرکز استانی به همین نام در خاور روسیه در اعتراض به دستگیری سرگئی فورگال به خیابان‌ها آمدند. 

سرگئی فورگال استاندار خاباروفسک در خاور روسیه دو روز پیش به جرم برنامه ریزی برای قتل دستگیر و به مسکو منتقل شد.

فورگال سال ۲۰۱۸ با کسب 70 درصد آرا بر ویاچسلاو اشپورت رقیب خود از حزب حاکم روسیه واحد (حزب پوتین)  که در آن زمان استاندار بود، غلبه کرد و استاندار شد.

کمیته پیگیری قضایی روسیه پس از دستگیری وی در بیانیه ای اعلام کرد که ماموران کمیته پیگیری قضایی روسیه با همکاری ماموران سازمان امنیت فدرال روسیه، فورگال را که به قتل چند سرمایه دار روس متهم شده است را دستگیر کردند. 

در بیانیه کمیته پیگیری قضایی روسیه فورگال متهم شده است که در سال های ۲۰۰۴ و ۲۰۰۵ در قالب یک گروه تبهکاری دست به جنایات سازمان یافته زده است و باند وی یوگنی زوریا و اولگ بولاتوف دو تن از سرمایه داران مشهور استان خاباروفسک را به قتل رسانده است.

فورگال در زمان حاضر در بازداشتگاه سازمان امنیت فدرال روسیه در مسکو بسر می برد و بازجویی از وی جریان دارد و دادگاه ناحیه باسمان مسکو حکم به بازداشت یک ماهه وی داده است.

در سوی دیگر،  فورگال اتهامات وارد شده به خود را رد کرده است و ولادیمیر ژیرینفسکی رهبر حزب لیبرال دمکرات روسیه نیز که فورگال عضو آن است اعلام کرده که این شخص بخاطر موفقیت در مقام خود به عنوان استاندار مورد غضب کرملین قرار گرفته است.

ژیرینفسکی هشدار داده است در صورت محاکمه فورگال، وی و همه نمایندگان فراکسیون لیبرال دمکرات، دومای روسیه را ترک خواهند کرد.

در همین حال ویاچسلاو والودین رئیس دومای روسیه خواستار پرهیز از اظهارنظرهای سیاسی درباره این پرونده شده و ژیرینفسکی را به آرامش دعوت کرده است.

اگر اتهامات وارده به فورگال در دادگاه اثبات شود وی به ۲۰ سال زندان محکوم خواهد شد.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه سال 2018 پیش از انتخابات ریاست جمهوری به مردم روسیه وعده داد در صورت پیروزی، به صورت جدی و در هر سطحی با باندهای تبهکاری و فساد در روسیه مبارزه کند.

سه شنبه گذشته ایوان سافرونوف مشاور رئیس شرکت دولتی روس کاسموس به جرم جاسوسی به نفع سازمان اطلاعاتی یک کشور عضو ناتو و تحویل اطلاعات محرمانه دستگیر شد. 

در همین روز رسانه های روسیه خبر دادند که مارینا لوکاشویچ معاون وزیر علوم و آموزش عالی روسیه هم به اتهام فساد مالی و حیف و میل بودجه دولتی روانه زندان شده است.

سال گذشته نیز تعدادی از افراد برجسته در روسیه از جمله مشاور سابق رئیس جمهور و چند تن از مقامات بلند پایه پلیس بیکار یا روانه زندان شدند.

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 11 =