«خط باریک قرمز» با پایان‌بندی تازه در نوبت اکران قرار گرفت

تهران- ایرنا- کارگردان مستند سینمایی «خط باریک قرمز» درباره وضعیت نمایش این فیلم گفت: این مستند داستانی به زودی با پایان‌بندی دوباره و به روز شده در گروه سینمایی هنر و تجربه نمایش داده می‌شود.

فرزاد خوشدست کارگردان مستند داستانی «خط باریک قرمز» درباره وضعیت نمایش این فیلم سینمایی به ایرنا گفت: بعد از حضور موفق در جشنواره‌های مختلف در طول سال ۹۸، بنا داشتیم تا این فیلم را در ابتدای نوروز ۹۹ در گروه سینمایی هنر و تجربه در کل کشور اکران کنیم. اما با توجه به شرایط پیش آمده تحت تاثیر شیوع بیماری کرونا و تعطیلی سینماها درابتدای سال۹۹، برنامه‌ریزی نمایش این فیلم به تیرماه موکول شد که متأسفانه در یک تداخل ناخواسته‌ قرار گرفتیم و بازهم اکران این فیلم به تعویق افتاد.

وی افزود: با توجه به بازگشایی سینماها پس از مدتی و قرارگرفتن آثار سینمایی در صف اکران، اکران این فیلم طی هفته‌های آتی آغاز خواهدشد. 

خوشدست در همین خصوص بیان کرد: فیلم خط باریک قرمز تقریبأ در هر جشنواره‌ای که حضور داشته، در چند رشته جایزه گرفت یا نامزد دریافت جایزه شده است. هرچند دو جشنواره خارجی مطرحی که در آن‌ها انتخاب شده بود، به خاطر شیوع بیماری کرونا لغو شد. در اکران جشنواره‌ها بسیاری از مخاطبان فیلم می‌خواستند بدانند در آخر چه سرنوشتی برای کاراکترهای اصلی اتفاق می‌افتد. اکنون این نسخه از فیلم که قرار است برای عموم نمایش داده شود، پایان‌بندی تازه‌ای دارد و در آن به کنجکاوی مخاطبان حرفه‌ای که قبلأ یک بار فیلم را دیده بودند، درباره سرنوشت شخصیت‌های این مستند سینمایی پاسخ داده می‌شود.

خوشدست اظهار کرد: می‌توانم بگویم که شرایط فعلی تاثیر گرفته از بیماری کرونا در جامعه اطرافمان، شبیه به روزگار دوسال قبل شخصیت‌های مستند خط باریک قرمز است. در آن زمان بچه‌های فیلم ما در کانون اصلاح و تربیت خیلی خسته، مأیوس و غمگین بودند. اما پس از ساخت، اتمام تولید و ضبط آخرین سکانس این اثر، امید به زندگی پیدا کردند. البته پایان‌بندی تازه ما هم این امید و روشنی را به وضوح بیشتری نشان می‌دهد که قطعأ مناسب احوال این روزهای همه ما است.

وی ادامه داد: در حقیقت سایه سیاه بیماری کرونا باعث تغییراتی در روحیه جمعی شده است. به نظرم با دیدن این مستند دریچه دیگری باز می‌شود و می‌توانیم امیدی حقیقی، نه البته کاذب و شعاری را دوباره پیدا کنیم. این نکته‌ای ست که باعث می‌شود بازهم اعلام کنم که مسئولان مخاطب مهمی برای این فیلم هستند، چرا که به قول یکی از شخصیت‌های فیلم در این اثر غیرممکن‌، ممکن می شود.

خط باریک قرمز تاکنون موفق به دریافت جوایزی چون بهترین فیلم هنرو تجربه در سیزدهمین دوره جشنواره سینماحقیقت، بهترین فیلم با موضوع آسیب‌های اجتماعی در سیزدهمین جشنواره سینماحقیقت، بهترین فیلمبرداری در سیزدهمین جشنواره سینماحقیقت و نیز جایزه ویژه سیزدهمین جشنواره سینماحقیقت شده است و در جشن مستند سینمای ایران نامزد سه جایز از جمله بهترین فیلم بود.

همچنین این فیلم به عنوان اولین مستند جایزه نت‌پک را در سی و هفتمین جشنواره بین‌المللی فیلم فجر دریافت کرد.

این اثر پیشتر نامزد نهایی بهترین فیلم در یازدهمین دوره آسیاپاسیفیک استرالیا و نامزد بهترین مستند سال در جشن خانه سینما شده بود و فیلم منتخب جشنواره پوسان هم بود.

همچنین این اثر در بخش تجلی اراده ملی سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر از سوی هیات داوران قوه قضاییه مورد تقدیر قرار گرفت و نیز جایزه هیات داوران سازمان زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور را دریافت کرد و در مراسمی ویژه از طرف فرمانده کل نیروی انتظامی مورد تقدیر واقع شد.

مستند سینمایی خط باریک قرمز بر مبنای تئوری تأثیر سایکودرام بر کاهش خشونت و تأثیرات مثبت آن بر تغییر شخصیت افراد بزهکار و مجرم طراحی شده که با نتیجه‌ای درخشان به یک پایان‌بندی رسیده است و بر اساس پیشنهاد این فیلم طرح راه اندازی اولین مدرسه سایکودرام در ایران در دستور کار قرار گرفته است.

خوشدست هم اکنون با یک فیلمنامه‌نویس دیگر در حال نگارش فیلم سینمایی خود است تا در ابتدای سال آینده آن را جلوی دوربین ببرد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =