کیسه های پارچه ای در بنادر وشهرک های مسکونی هرمزگان توزیع شد

بندرعباس- ایرنا- مدیرکل بنادر ودریانوردی هرمزگان گفت: همزمان با ۲۱ تیرماه روز بدون پلاستیک، کیسه های پارچه ای در بنادر و شهرک های مسکونی بندر شهید رجایی توزیع شد.

الله مراد عفیفی پور روز شنبه درحاشیه توزیع کیسه های پارچه ای در بندرشهید رجایی افزود: مرکز ایمنی، بهداشت و محیط زیست (HSE) بنادر هرمزگان در برنامه‌ای حمایتی، نسبت به توزیع اقلام بهداشتی و محافظتی پیشگیری از انتشار بیماری کرونا در بسته ها و کیسه های پارچه ای (جایگزین کیسه های پلاستیکی ) به عنوان گزینه ای سازگار با محیط زیست اقدام کرد.
وی بیان داشت: این برنامه با هدف کمک به حفاظت از محیط زیست دریایی و بندری، ارتقای آگاهی عمومی در خصوص خطرها و مضرات مربوط به مصرف کیسه های پلاستیکی و تاثیر آن بر طبیعت و همچنین تشویق جامعه دریایی و بندری استان مبنی برمنع استفاده از کیسه های پلاستیکی به عنوان عنصری مخرب محیط زیست اجرا شد.
مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان اظهارداشت: شیوع ویروس کرونا و شرایط مقابله با آن، استفاده از تجهیزات محافظت شخصی از جنس پلاستیکی و کیسه های پلاستیکی یکبار مصرف را با افزایش قابل توجهی روبرو ساخته که این امر باعث شده حجم زیادی زباله غیر بازیافت از این جنس تولید شود که این موضوع خود عواقب منفی وجبران ناپذیری را متوجه محیط زیست می‌کند.
عفیفی پور گفت: پلاستیک باتوجه به ماندگاری بالا در طبیعت علاوه بر اینکه اثر مخربی بر موجودات زنده و طبیعت دارد با انتشار ذرات سمی، سلامت انسان را نیز تهدید می‌کند.
وی اضافه کرد: این دغدغه باعث شد که در این روزهای بحرانی برای منع استفاده از کیسه های پلاستیکی اقدامی عاجل صورت پذیرد.
مدیر منطقه ویژه اقتصادی بندر شهید رجایی، توزیع اقلام بهداشتی وحفاظتی با استفاده از کیسه های پارچه ای، توزیع دستکش های حفاظتی چند بار مصرف برای پرسنل عملیاتی، برنامه توزیع کیسه های پارچه ای مخصوص خرید جایگزین پلاستیک در نانوایی ها و مراکز خرید بنادر و شهرک های مسکونی از اقداماتی است که همزمان با روز بدون پلاستیک در دستورکار قرار گرفته است.
وی ادامه داد: چند سال است که در رستوران های این اداره کل بنادر و دریانوردی هرمزگان از ظروف گیاهی و آلومینیومی بیرون بر جایگزین ظروف پلاستیکی یکبار مصرف استفاده می‌شود.

عفیفی پور ادامه داد: تهیه کیسه های پارچه ای با هدف جایگزینی با نایلون های پلاستیکی در شهرک های مسکونی نیز در دست اقدام است تا ضمن اشاعه فرهنگ صیانت از محیط زیست را در بین خانواده ها گسترش دهیم و بتوانیم از کارگاه های کوچک تولیدی استان که محصولاتی سازگار با محیط زیست را عرضه می‌کنند، حمایت کرد.
مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان به پاکسازی دریا از ضایعات پلاستیکی و سایر پسماندها به عنوان یکی دیگر از اقدامات جاری این اداره کل اشاره کرد وگفت: اختصاص یک دستگاه شناور در بنادر به این امر به عنوان  رسالت های کاری در راستای حفاظت از محیط زیست دریایی استان به شکل مداوم درحال انجام است .
وی گفت: نباید از این نکته نیز غفلت کرد که نسل‏ های آینده هم حق دارند از زیبایی‏ ها و مزایای مادی و معنوی منابع طبیعی و زیست‏ محیطی بهره‏ مند شوند.
عقیقی پور یادآورشد: رشد تکنولوژی پیشرفته امروزی گرچه باعث دستاوردها و فواید سرشاری است، اما ارمغان جدیدی را نیز به نام آلودگی محیط به همراه داشته و اگر قرار باشد روند آلوده‏ سازی همچنان به شکل امروزی آن ادامه یابد، در فاصله زمانی کوتاهی بشر باید منتظر وضعیتی ناگوار برای خود و بسیاری دیگر از موجودات زنده باشد.
وی اضافه کرد: آلودگی ناشی از پلاستیک براساس نظر متخصصان محیط زیست یک فاجعه جهانی ساخت بشر است و حفاظت از محیط زیست، وظیفه‏ ای شرعی و قانونی و جز مسوولیت های اجتماعی همگان است. 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 6 =