امام جمعه یزد: تخلیه روستاها و ترک کشاورزی گسترش بیابان را درپی دارد

یزد- ایرنا- نماینده ولی‌فقیه در استان و امام جمعه یزد گفت: خالی شدن روستاها، ترک کشاورزی و مهاجرت مردم این مناطق به شهرها علاوه بر خسارت به تولید و تامین امنیت غذایی، باعث گسترش بیایان و از بین رفتن زمین‌های حاصلخیر می‌شود.

به گزارش روز شنبه روابط عمومی دفتر امام جمعه یزد، آیت‌الله محمدرضا ناصری یزدی در دیدار با جمعی از دهیاران استان با بیان اینکه بسیاری از روستاهای استان خالی از سکنه شده، افزود: بی‌توجهی به روستاها برای نسل‌های آینده ما بسیار خطرناک و مشکل‌ساز است و مهاجرت از روستا به شهر سبب شده که سبک زندگی مردم تغییر یابد و روستاییانی که در گذشته تامین کننده مواد غذایی شهرها بودند، مایحتاج خود را از شهرها تامین می‌کنند.

وی گفت: روستاها می‌توانند خیلی از نواقصی که در شهرها وجود دارد را جبران کنند ولی الان به مهمان‌پذیر تبدیل شده‌اند و تنها در پایان هفته، مردم شهرهای مختلف استان به روستاهای خوش آب و هوا می‌روند و یک یا دو روز در این روستاها می‌مانند.

نماینده ولی فقیه در استان تصریح کرد: اگر کشاورزی در استان کنار گذاشته شود، همین خاک حاصلخیزی که الان وجود دارد نیز به بیابان تبدیل می شود و در آینده ای نزدیک بیابان زایی شدیدی در استان به وجود می آید.

ناصری یزدی با تاکید بر احیای روستاها گفت: باید با سیستم‌های نوین آبیاری و مدیریت مصرف آب روستاها احیا شود تا زمینه حضور مجدد روستاییان در آن به وجود آید.

امام جمعه یزد تصریح کرد: اینکه برخی افراد می‌گویند کشت گندم صرف نمی‌کند و باید آن را از خارج کشور وارد کنیم، چیزی است که آمریکایی‌ها می خواهند و به دنبال آن هستند که ما حتی در مواد غذایی وابسته به خارج کشور باشیم تا بتوانند با کوچکترین فشاری، ایران را از پای درآورند.

ناصری یزدی ادامه داد:  نتیجه این چنین تفکراتی کاهش جمعیت در کشور است که هم اکنون خسارت‌های ناشی از کم شدن جمعیت را احساس می‌کنیم.

مدیرکل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری یزد نیز گفت: در استان ۳۶۱ دهیاری در ۱۰ شهرستان و ۲۱ بخش فعال هستند و ۳۹۲ شورای اسلامی هم در روستاها مشغول به کارند و یک هزار و ۲۲۲ نفر به عنوان اعضای شورای اسلامی روستاها و ۳۶۱ نفر به عنوان دهیار در روستاها  فعالیت می کنند.

محمود زارع خاطر نشان کرد: تعداد آبادی‌های استان سه هزار و ۹۶۱ مورد است که یک هزار و ۱۲۷ روستای دارای سکنه در استان وجود دارد که فعالیت‌های دهیاری‌ها در حوزه عمران و آبادی روستاها در حوزه‌های مختلف اقتصادی، عمرانی و فرهنگی بسیار مهم است و  اشتغال در روستا توسط دهیاری‌ و شوراها و نخبگان و موثران روستاها پیگیری می‌شود.

وی تصریح کرد: در حوزه فرهنگی اقدامات موثری توسط دهیاران انجام شده و به فراخور بعضی مناسبت‌ها برنامه‌هایی تدوین و اجرا می‌شود که به عنوان نمونه می‌توان به برگزاری یادواره های شهدا در روستاهای مختلف اشاره کرد. 

زارع با بیان اینکه امروز یکی از منابع درآمد عمومی دهیاری‌ها از مالیات بر ارزش افزوده است که به حساب آنها واریز می شود گفت: در سال گذشته  ۱۰۰ میلیارد تومان به حساب دهیاری‌ها حسب شاخص‌های جمعیتی واریز شده و ممکن است روستایی بر اساس شاخص جمعیتی کمتر یا بیشتر دریافت کرده باشد.

وی افزود: در کمک‌های مومنانه به مردم روستاها هم اقدامات خوبی از سوی دهیاری‌ها انجام شد و با بهره‌گیری از اعتبارات در اختیار و ظرفیت خیران و مردم، بخشی از نیازمندهای روستاییان تامین شد.

استان یزد یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر جمعیت دارد که ۸۷ درصد در ۲۱ شهر و بقیه در روستاها سکونت دارند و بیشتر آنها در دشت یزد - اردکان که شامل شهرستان های تفت، مهریز، یزد، اشکذر ، میبد و اردکان است، زندگی می کنند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 4 =