کشاورزان خراسان شمالی ۸۷ هزار تن گندم و کلزا به سیلوها تحویل دادند

بجنورد- ایرنا- مدیرکل غله و خدمات بازرگانی خراسان شمالی گفت: تاکنون کشاورزان استان ۸۷ هزار تن گندم مازاد بر نیاز و دانه روغنی کلزا خود را به سیلوها تحویل داده‌اند.

سیدجلال موسوی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: از مجموع این میزان محصول تاکنون کشاورزان استان بیش از ۸۴ هزار تن گندم مازاد بر نیاز خود را به سیلوها تحویل داده‌ اند و تا تاریخ ۱۹ تیرماه نیز ۷۶۰ میلیارد ریال بابت وجه محصول به آنان پرداخت شده است.

وی افزود: همچنین کلزاکاران استان نیز بیش از سه هزار  تن دانه روغنی کلزا تحویل سیلوهای استان داده اند، اما تاکنون وجه نقدی به آنان پرداخت نشده است.

وی با بیان اینکه وجه محصول دانه روغنی کلزا به صورت کشوری است افزود: وجه نقد کلزاکارانی که تا ۱۹ خرداد محصول خود را به سیلوها تحویل داده اند پرداخت شده است اما در این استان برداشت محصول از این زمان دیرتر آغاز شد، در نوبت دوم پرداختی کلزا کاران استان وجه نقد خود  را دریافت خواهند کرد.

موسوی اظهار داشت: کشاورزان درباره دریافت وجه گندم و کلزای تحویلی خود هیچ گونه نگرانی نداشته باشند.

وی با بیان اینکه امسال برداشت گندم از سطح کشتزارهای این استان با تاخیر آغاز شده، افزود: به کشاورزان توصیه می کنیم که گندم مازاد بر نیاز خود را  به سیلوها و انبارهایی که غله در نظر گرفته است تحویل دهند.

موسوی با بیان اینکه اداره کل غله نیز گندم را تنها از کشاورزانی که در سامانه پهنه بندی ثبت نام کرده اند خرید می کند افزود: از واسطه ها گندمی تحویل گرفته نمی شود.

وی با بیان اینکه در این استان ۲۶ مرکز نگهداری گندم مجوز تحویل محصول را دارد، گفت: ابلاغ راه اندازی سیلوی فاروج نیزبه صورت کتبی ارسال شده است، این سیلو می تواند فعالیت داشته باشد اما هنوز توسط بخش خصوصی بازگشایی نشده است.

مدیرکل غله و خدمات بازرگانی خراسان شمالی افزود: پارسال ۱۶۱ هزار تن گندم از کشاورزان به صورت تضمینی و سه هزار تن به صورت توافقی در ۲۳ مرکز  خریدار شد که امسال نیز پیش بینی می شود همین میزان باشد.

موسوی ظرفیت انبار گندم در استان را ۲۵۰ هزار تن دانست.

 ۹۸ هزار هکتار از دیمزارها و ۴۷ هزار هکتار از کشتزارهای آبی استان زیر کشت گندم است و پیش بینی می شود که از این سطح ۲۵۰ هزار تن گندم برداشت شود.

چهار هزار و ۴۶ هکتار کشتزار خراسان شمالی زیر کشت کلزا رفته که پس از سرمای دیررس بهاره، سه هزار و ۷۴۵ هکتار آن به بار نشسته و پیش‌بینی می‌شود از این سطح ۶ هزار تن دانه روغنی کلزا برداشت شود.

 انتظار می رود کلزاکاران استان پنج هزار و ۵۰۰ تن دانه روغنی کلزا را به صورت تضمینی به شرکت غله بفروشند.

پارسال کلزاکاران خراسان شمالی سه هزار و ۶۸ تن دانه روغنی کلزا به ارزش ۱۰۴ میلیارد ریال به شرکت غله استان فروخته بودند.

خراسان شمالی در زمینه تولید دانه روغنی کلزا رتبه نهم را در بین استان‌ها دارد.

خراسان شمالی ۳۴۴ هزار هکتار عرصه کشاورزی دارد که از این میزان ۳۰۰ هزار هکتار زراعی و مابقی باغی است و بیش از ۸۰ هزار بهره بردار بخش کشاورزی در این حوزه فعالیت می کنند.   بیشترین شاغلان استان در بخش کشاورزی اشتغال دارند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 12 =