آغاز عملیات نیروهای عراقی علیه داعش در نزدیکی مرزهای ایران

بغداد - ایرنا - مرحله چهارم عملیات نیروهای عراقی با عنوان «قهرمانان عراق» امروز (شنبه) به دستور «مصطفی الکاظمی»، نخست وزیر این کشور در استان دیاله در شرق عراق (هم مرز با جمهوری اسلامی ایران) برای تعقیب و سرکوب عناصر گروهک تروریستی داعش آغاز شد.

به گزارش ستاد عملیات مشترک عراق، الکاظمی، فرمانده کل نیروهای مسلح عراق صبح امروز وارد مقر فرماندهی عملیات مشترک در استان دیاله شد تا بر عملیات نظامی نیروهای عراقی علیه داعش نظارت کند.

در بیانیه فرماندهی عملیات مشترک نیروهای عراقی آمده است که نیروهای ویژه و پشتیبانی از صبح امروز  مرحله چهارم عملیات "قهرمانان عراق" را طبق رصدهای اطلاعاتی با حمله به اهداف داعش آغاز کردند.

در همین حال، سرلشکر  «عبدالامیر کمیل الشمری» معاون فرمانده عملیات مشترک عراق،  در این باره گفت: مرحله چهارم عملیات قهرمانان عراق برای تعقیب و نابودی بقایای گروه تروریستی داعش و  با هدف برقراری امنیت و ثبات در استان دیاله، با پاکسازی و بازرسی نوار مرزی جمهوری اسلامی ایران آغاز شده است.

وی افزود:‌ این عملیات به ویژه در مکان هایی که داعش از آنها برای حملات تروریستی یعنی مناطقی که نیروهای فدرال و پیشمرگه را از هم جدا می کند، در حال انجام است.

به گفته الشمری،  این عملیات به دستور نخست وزیر و فرمانده کل نیروهای مسلح عراق و تحت نظارت فرماندهی عملیات مشترک آغاز شده است.

وی افزود: عملیات در این مرحله منطقه بزرگی به گستره ۱۷ هزارو ۶۸۵ کیلومتر مربع را دربرمی‌گیرد که با مشارکت نیروهای زمینی، فرماندهی دیاله، صلاح الدین، سامرا، پلیس فدرال، الحشد الشعبی، واکنش سریع، مرزبانی، عملیات ویژه، هنگ ضدتروریسم سلیمانیه، پلیس دیاله و پشتیبانی هواپیماهای ارتش و ائتلاف بین المللی آغاز شده است.

معاون فرمانده عملیات مشترک عراق، تصریح کرده که این عملیات با توجه اهمیت آن یکی از عملیات های بزرگ و ویژه علیه تروریست های داعش است.

نیروهای الحشدالشعبی و ارتش عراق پنجشنبه و جمعه دو هفته پیش نیز در عملیاتی که به دستور «مصطفی الکاظمی»، نخست وزیر عراق انجام شد شهر «الطارمیه» در شمال بغداد را از لوث وجود عناصر داعش پاکسازی کردند.  
گروه تروریستی داعش از آغاز رمضان تاکنون فعالیت بی‌سابقه‌ای در مقایسه با ۲ سال اخیر در مناطق شمال، غرب و شرق پایتخت عراق در استان‌های صلاح‌الدین، دیاله و الانبار داشته است.
در این مدت حملات گروه تروریستی داعش به ویژه در منطقه بین استان‌های کرکوک، صلاح الدین و دیاله معروف به «مثلث مرگ» افزایش یافته است.
در مهم ترین این تحرکات، داعش در هفته‌های گذشته به منطقه «مکشیفه» و «بلد» در استان «صلاح‌الدین» شبیخون زد که منجر به جان باختن  ۱۱ تن از  نیروی الحشدالشعبی و زخمی شدن ۲۰ تن دیگر شده بود.
پیشتر در حمله این گروه تروریستی به یک پاسگاه پلیس در استان دیاله پنج نفر کشته و ۱۰ نفر دیگر زخمی شدند.
شماری از رهبران سیاسی عراق در واکنش به تحرکات اخیر داعش، با بیان این که این اقدامات با تحریک آمریکایی‌ها برای ادامه حضور نیروهایشان در عراق صورت می‌گیرد، خواهان بازنگری در طرح‌های امنیتی برای مقابله با این گروه تروریستی، تقویت فعالیت‌های اطلاعاتی، کنترل مرزها و انهدام هسته‌های خفته داعش شده‌اند.
در سال ۲۰۱۷ میلادی پس از سه سال، عراق با بازپس‌گیری کل قلمرو خود که حدود یک سوم از گستره این کشور بود، پیروزی بر داعش را اعلام کرد.  
با وجود این شکست، گروه تروریستی داعش هنوز دارای هسته‌هایی در مناطق شمالی، شرقی و جنوبی عراق است و در دو ماه گذشته به حملات خود علیه غیرنظامیان و نیروهای امنیتی عراق شدت بخشیده است.
نیروهای الحشد الشعبی و ارتش عراق در این مدت که بی‌سابقه‌ترین حملات داعش پس از سال ۲۰۱۷ توصیف شده بیش از ۷۰  عملیات نظامی علیه تروریست‌ها انجام داده‌اند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =