۲۳ تیر ۱۳۹۹،‏ ۷:۴۳
کد خبرنگار: 2033
کد خبر: 83851291
۱ نفر

برچسب‌ها

خلاصه دو اثر از ایوان تورگینف در بازار کتاب

تهران- ایرنا- خلاصه دو اثر «آشیانه اشراف» و «پدرها و پسرها» از ایوان تورگینف نویسنده روس به بازار کتاب رسید.

ایوان تورگنیف (۱۸۱۸-۱۸۸۳) رمان‌نویس، شاعر و نمایش‌نامه‌نویس روس یکی از بزرگترین چهره‌های ادبیات قرن نوزدهم روسیه است که برای نخستین بار کشورهای غربی را با ادبیات روسی آشنا کرد.

اولین اثر مهم او خاطرات یک شکارچی است. این اثر که در سال ۱۸۵۱ منتشر شد در روسیه و خارج از آن چون شاهکاری شناخته شد و نام تورگنیف را در فهرست نویسندگان بزرگ روسیه قرار داد.

انتشارات کتاب نیستان به منظور فراهم کردن زمینه‌ای برای مخاطبان نوجوان و جوان با آثار بزرگ ادبیات جهان طی قرون گذشته، مجموعه‌ای از «خلاصه ‌رمان‌های مشهور جهان» را تولید کرده است. نخستین مجلد از این مجموعه که به کوشش لیدا طرزی منتشر شده است، دو اثر آشیانه اشراف و پدران و پسران از تورگنیف را شامل می‌شود.

رمان آشیانه اشراف اثری است که در آن نویسنده به توصیف زندگی و روزگار طبقه‌ای از جامعه قرن نوزدهم روسیه پرداخته است که هم رو به زوال و نابودی است و هم امیدوار به آینده‌ای روشن‌تر. آدم‌های مورد توجه تورگنیف در آشیانه اشراف، برخلاف نام اثر تنها اشراف نیستند، بلکه به افرادی از طبقات پایین جامعه نیز در آن توجه شده است.

در بخشی از این اثر می‌خوانیم:

ایوان پتروویچ از سر تا پا غربزده و شیفته انگلستان بود، ولی در کمال شگفتی به وطنش هم عشق می‌ورزید.هرچند هیچ عادت و اطوار روسی نداشت  و زبان مادری اش را با لهجه غریبی حرف می زد، ولی نقشه های زیادی برای آبادانی کشورش داشت. در بدو ورود به خواهرش اعلام کرد قصد دارد اصلاحات شدیدی در نظام اداره ملک و املاکشان ایجاد کند. گلافیرا اول بسیار پریشان شد، ولی وقتی به همراه برادر و برادرزاده اش به روستا برگشتند ترس و پریشانی‌اش برطرف شد. تغییرات زیادی اعمال کردند. پای مهمانان مزاحم را از خانه ‌شان بریدند. اسباب و اثاثیه جدیدی از مسکو وارد کردند: .... (ص. ۲۷)

اثر دیگر در این مجلد، پدران و پسران است. داستانی که در آن نویسنده سعی دارد تفاوت میان دو نسل در روسیه قرن نوزدهم را به نمایش بکشد. تورگنیف در این اثر راوی زندگی پدران و پسران روس است که از لحاظ زمانی و ایدئولوژیکی مربوط به دو دوره مختلف هستند.

در این رمان آمده است:

بازارف گفت، «به نظر من نه رافائل و نه اینها یک پول سیاه نمی‌ارزند».

«احسنت، احسنت! دیدی آرکادی؟ جوانان مدرن امروزی باید اینطور حرف بزنند! یک کم فکر کنید. چرا نباید آنها دنباله‌روی شما باشند؟ در گذشته جوانان مجبور بودند مطالعه کنند، آنها دوست نداشتند بی‌سواد و نادان به‌نظر برسند، برای همین ناچار بودند تا حد مرگ کار کنند. ولی حالا فقط لازم است بگویند: «همه چیز مزخرف است! این طوری کار تمام است. همه غوره نشده مویز می‌شوند و یک شبه می‌شوند نهیلیست». (ص.۱۲۹)

انتشارات نیستان آشیانه اشراف و پدران و پسران را ۲۱۶ صفحه و شمارگان ۸۰۰ نسخه منتشر کرده است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 12 =