۲۱ تیر ۱۳۹۹،‏ ۱۱:۲۴
کد خبرنگار: 2082
کد خبر: 83851229
۰ نفر

برچسب‌ها

حماس از تغییر کاربری عمارت ایاصوفیه استقبال کرد

تهران - ایرنا - «جنبش مقاومت اسلامی فلسطین» (حماس)، از حکم دادگاه ترکیه برای تغییر کاربری عمارت «ایاصوفیه» در شهر استانبول ترکیه به عنوان مسجد استقبال کرد.

به گزارش امروز (شنبه) خبرگزاری «آناتولی»، «رافت مره» رئیس دفتر رسانه بین‌الملل «حماس» در بیانیه‌ای اعلام کرد که بازگشایی عمارت ایاصوفیه به روی نمازگزاران یک لحظه غرورآفرین برای تمام مسلمانان است.

مره تاکید کرد که این تصمیم ناراحتی برخی از گروه‌ها در دنیای عرب را به دنبال داشته است.

وی در ادامه با اشاره به اینکه این گروه‌ها نگرانی خود را در خصوص تعرض‌های مکرر رژیم صهیونیستی «مسجد الاقصی» نشان نداده‌اند، اضافه کرد: هیچگاه نگرانی آنها را نسبت به مسجد الاقصی ندیدیم. زمانیکه صهیونیست‌ها به «قبه الصخره» حمله می‌کنند، ناراحتی آنها را نمی‌بینیم.

رئیس دفتر مطبوعات بین‌الملل حماس همچنین معتقد است که این اقدام اعتماد به نفس ترکیه و جایگاه این کشور در عرصه بین‌المللی را نشان داد.

دادگاه ترکیه دیروز حکم کابینه این کشور در سال ۱۹۳۴ (۱۳-۱۳۱۲ شمسی) که ایاصوفیه را به یک موزه تبدیل کرده بود، لغو کرد. این حکم دادگاه مسیر را برای استفاده دوباره از این عمارت به عنوان یک مسجد پس از ۸۶ سال را هموار کرد.  

این دادگاه اعلام کرد که این بنای تاریخی متعلق به «سلطان محمد دوم عثمانی» فاتح شهر استانبول بوده و به عنوان یک مسجد معرفی شده است که وضعیت آن به صورت قانونی نمی‌تواند تغییر کند. 

ایاصوفیه چندین قرن تحت سلطه امپراتوری بیزانس به عنوان کلیسا مورد استفاده قرار می‌گرفت، اما در پی فتح استانبول در سال ۱۴۵۳ میلادی (۳۲-۸۳۱ شمسی) به مسجد تغییر کاربری داد و سپس در زمان «مصطفی کمال آتاترک» اولین رئیس جمهوری ترکیه در سال ۱۹۳۴ به موزه تبدیل شد.

«رجب طیب اردوغان» رئیس جمهوری ترکیه اعلام کرد که این مجموعه تاریخی در ۲۴ ژوئیه (۳ مرداد) برای انجام فریضه نماز جمعه آماده خواهد شد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =