خسارت آتش به کوه‌بهار گرمه بیش از ۵۳ میلیارد ریال اعلام شد

بجنورد- ایرنا- آتش‌سوزی منطقه کوه‌بهار گرمه ۵۳ میلیارد و ۱۸۰ میلیون ریال خسارت به عرصه‌های منابع طبیعی این شهرستان خراسان شمالی وارد کرده است.

فرمانده یگان حفاظت از منابع طبیعی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان شمالی روز شنبه با بیان این مطلب به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: این آتش سوزی که هفته گذشته در ۲ نوبت در کوه بهار گرمه روی داد حدود ۵۹ هکتار از پهنه های این منطقه را در برگرفت.

سرهنگ موسی الرضا حیاتی افزود: با توجه به اینکه محدوده آتش سوزی در منطقه سخت گذری از کوه بهار واقع بود با همکاری فعالانه فرماندار گرمه و بسیج تمام امکانات اداری و نیروها، موفق به مهار و فرونشاندن این آتش شدیم.

وی با بیان اینکه علت وقوع این آتش سوزی در دست بررسی است، افزود: حفظ منابع طبیعی و ذخیره گاه جنگلی کوه بهار برای ما اهمیت ویژه ای دارد و از دست دادن حتی یک متر از آن جبران‌ناپذیر است.

وی افزود: پوشش این ذخیره گاه شامل گونه های مرتعی، ارس، درختچه زرشک، سیاه تلو، افرای کرکوی، سرخ ولیک و نسترن وحشی است.
حیاتی عمده خسارات وارد شده را متوجه درختچه های منطقه دانست و گفت: خوشبختانه در این واقعه درختان تنومند منطقه کمتر دچار آسیب شده اند.

ذخیره گاه جنگلی کوه بهار گرمه بیش از هزار هکتار وسعت دارد.

شهرستان گرمه در ۱۴۰ کیلومتری جنوب غربی بجنورد، مرکز استان خراسان شمالی واقع است که با مناطق زیست محیطی پارک ملی گلستان، پناهگاه حیات وحش خوش ییلاق در استان سمنان و نیز منطقه حفاظت شده قرخود در شهرستان مانه و سملقان همسایگی دارد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha