‌نخستین چالش‌های مکرون در دولت جدید

تهران - ایرنا - صدها نفر از زنان فرانسوی روز جمعه در اعتراض به انتصاب «ژرار درمنن» به عنوان وزیر کشور و «اریک دوپون مورتی» درمقام وزیر دادگستری در کابینه جدید دولت به خیابان‌ها آمدند، با توجه به برنامه‌ریزی «امانوئل مکرون» برای انتخابات آینده، این چالش می‌تواند رئیس جمهوری فرانسه را با مشکلاتی بسیار جدی‌تر مواجه کند.

به گزارش روز شنبه تارنمای شبکه رادیویی «آر. ت.ال» فرانسه، چند هزار نفر روز جمعه دهم ژوئیه/بیستم تیر در چندین شهر فرانسه علیه حضور درمنن به عنوان وزیر کشور که متهم به تجاوز جنسی است، همچنین وزیر دادگستری در دولت جدید دست به اعتراض زدند.

«آنوک لاگاریژ - Anouck Lagarrige» کارمند ۲۲ ساله در بخش فرهنگ که بین جمعیت مقابل دادگاه تولوز حضور یافته بود گفت: ما برای بیان استعفای بخشی از دولت در اینجا هستیم. من وقتی از این انتصاب‌ها با خبر شدم، گریه کردم چرا که خودم قربانی تجاوز شده‌ام. برای من همانند دیگر قربانیان این انتصابها به منزله توهین است.

«به وزارت تجاوزات خوش آمدید»، «متجاوزان جنسی باید در زندان باشند نه در دولت»، «یک متجاوز جنسی در وزارت کشور به عنوان همدست وزارت دادگستری»   از جمله شعارهای معترضان در «تولوز»، «ما قیام می‌کنیم و مبارزه می‌کنیم»، «تکرار شرم»، «توقف مصونیت از مجازات» شعارهای معترضان در «لیل»، «خشم زنان» در پاریس و «یک متجاوز در وزارت کشور، قیچی‌های هرس را بیرون بیاوریم» شعارهای معترضان در «سن اتین» بود.

«لارا - Lara» معترض دیگری در لیل که با پلاکاردی با این مضمون که «تمام دایناسورها باید ناپدید شوند» در میان ۲۰۰ نفر ایستاده بود می‌گوید: وزیر کشور متهم به تجاوز جنسی است او دیوانه است.

آر. ت.ال گزارش کرد: تظاهرکنندگان که در حدود هزار نفر بودند در مقابل هتل «دو ویل» پاریس در پاسخ به فراخوان فمینسیتی جمع شده بودند. «نولگ – Nollaïg» دانشجوی ۲۴ ساله در پاریس می‌گوید: انتصاب درمنن، به مثابه انداختن آب دهنی در دهان قربانیان است. او افزود: این نوع تجمع‌ها موجب بیداری مردم خواهد شد.

در لیون ۵۰۰ نفر و در «بوردو» ۶۰۰ نفر در خیابان‌ها دست به اعتراض زدند. ۷۰۰ نفر در «نانت» مقابل بخشداری تظاهرات کردند. در «گرنوبل» هم تابوت سیاهی که بر روی آن نوشته شده بود «برابری زنان و مردان» در حوالی ساعت ۱۸ به وقت محلی در مقابل ورودی دادگستری این شهر قرار گرفت.

«یو رو نیوز» نیز می‌نویسد: بسیاری از مدافعان حقوق زنان در فرانسه از انتصاب وزرای جدید کشور و دادگستری انتقاد کردند.

رئیس جمهوری فرانسه روز دوشنبه ژرار درمنن وزیر بودجه در دولت پیشین را به عنوان وزیر کشور جدید معرفی کرد. اریک دوپون مورتی یکی از وکلای سرشناس فرانسه نیز در کابینه جدید به عنوان وزیر دادگستری منصوب شده است. درمنن در حالی به عنوان وزیر کشور جدید معرفی شده که تحقیق قضایی در مورد شکایت یک زن از او به دلیل تجاوز جنسی در جریان است.

فعالان مدافع حقوق زنان همچنین اریک دوپون مورتی را به دلیل اظهاراتش در گذشته به زن ستیزی» متهم کرده‌اند.

بسیاری از گروه ها و سازمان های غیردولتی مدافع حقوق زنان انتصاب وزرای جدید کشور و دادگستری را «شرم آور» و نشانه «فقدان اراده» دولت امانوئل مکرون برای دفاع از حقوق زنان دانسته‌اند.

درمنن پیش از این پذیرفته بود که با شاکی خود در سال ۲۰۰۹میلادی رابطه جنسی داشته اما تجاوز جنسی و اذیت و آزار جنسی را رد کرده بود. کاخ الیزه دوشنبه شب با دفاع از انتصاب درمنن به وزارت کشور تاکید کرد که تحقیق قضایی درباره پرونده شکایت از او مانعی برای فعالیت او در سمت جدید محسوب نمی شود.

همچنین پیشتر از این، تعدادی از مدافعان حقوق زنان روز سه شنبه با تجمع در مقابل وزارت کشور فرانسه تلاش کردند تا مانع از برگزاری آیین معارفه درمنن به عنوان وزیر کشور جدید شوند. تجمع کنندگان وزیر کشور جدید را «متجاوز جنسی» و دولت را «همدست» او خطاب کردند.

منشاء انتقاد طرفداران حقوق زنان به وزیر دادگستری جدید نیز سخنان او در جریان دفاع از موکلانی است که متهم به اذیت و آزار جنسی بودند. مورتی پیش از این وکالت «ژرژ ترون» یکی از وزرای دوران ریاست جمهوری «نیکولا سارکوزی» را که متهم به اذیت و آزار جنسی شده بود برعهده داشت. او همچنین از جنبش «من هم» (MeToo) که زنان قربانی اذیت و آزار جنسی به راه انداختند انتقاد کرده است.

«لورلنس روسینیول» یکی از اعضای پیشین هیات دولت فرانسه در دوران ریاست جمهوری فرانسوا اولاند روز سه شنبه انتصاب درمنن و مورتی را سیلی به چهره همه کسانی دانست که علیه خشونت های جنسی در فرانسه مبارزه می کنند.

«ادوار فیلیپ» نخست وزیر سابق فرانسه بامداد جمعه دو هفته پیش استعفای خود را تقدیم امانوئل مکرون کرد که ساعاتی پس از این درخواست رئیس جمهوری فرانسه با این استعفا موافقت کرد.

«ژان کستکس» ۵۵ ساله که معاون پیشین نیکولا سارکوزی رئیس جمهوری اسبق فرانسه بود جایگزین فیلیپ شد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 1 =