الثوره : قاچاق نفت سوریه به عراق توسط امریکا همچنان ادامه دارد

بغداد - ایرنا - روزنامه الثوره سوریه روز شنبه نوشت ، نیروهای اشغالگر آمریکایی در ادامه سرقت ثروت ملی سوریه ۳۵ دستگاه کامیون حامل سوخت از میادین نفتی این کشور به عراق قاچاق کردند.

این روزنامه  افزود: یک کاروان آمریکایی شامل ۳۵  دستگاه خودرو بزرگ سوخت عصر جمعه از میادین نفتی سوریه و از طریق گذرگاه غیرقانونی  «الولید» در حومه «الیعربیه» در استان «الحسکه» در شمال شرق سوریه وارد خاک عراق شده است.

امریکا از سال ۱۳۹۴ به صورت غیرقانونی نیروهای نظامی خود را وارد مناطق شرقی سوریه و مرزهای مشترک این کشور با عراق کرده و با وجود درخواست های مکرر دولت سوریه همچنان به ادامه اشغال این مناطق و غارت نفت آن ادامه می دهد.

امریکا علاوه بر این با حمایت از تروریست ها به آنان نیز اجازه می دهد تا برای تامین نیازهای مالی خود نفت سوریه را غارت کرده و آن را به مشتریانی در همسایگی سوریه بفروشند.
الثوره در ادامه نوشت ، اشغالگران آمریکایی و نیروهای دمکراتیک سوریه «قسد» همچنان به غارت ثروت ملی سوریه و اعمال تنگنا و فشار اقتصادی بر مردم شرق این کشور ادامه می دهند.

امریکا با استقرار نیروهای خود در مناطق شرقی سوریه بر اساس منافع و مصالح خود برخی مواقع از نیروهای کرد مانند قسد حمایت می کند و برخی مواقع نیز با حمایت از تروریست ها آنان را علیه نیروهای قسد تقویت کرده و موجب برهم خوردن توازن آنان با هدف تامین منافع خود می شود که این موضوع بارها موجب رنجش نیروهای کرد شده است.
آمریکا آبان سال ۱۳۹۸ با هدف تقویت حضور نظامی خود در میادین نفتی تحت اشغال کردها در شمال شرق سوریه نیروی نظامی جدید به استان‌های دیرالزور و الحسکه در شمال شرق این کشور اعزام و سیاست خود را برای بهره برداری از حوزه های نفتی سوریه علنی کرد .

امریکا حتی از برخی شرکت های نفتی امریکایی نیز درخواست کرد تا در این مناطق سرمایه گذاری کنند.
در همین زمینه، ژنرال کنت مکنزی رییس ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده آمریکا در غرب آسیا (سنتکام) نیز پیشتر گفته بود که نظامیان اشغالگر آمریکایی برای بهره‌برداری از نفت سوریه و درآمد حاصل از آن در خاک آن کشور باقی مانده‌اند.

وی در همین ارتباط روز پنجشنبه در ادامه سفر به منطقه و بعد از دیدار از لبنان از مناطق اشغالی شمال شرق سوریه و محل استقرار نیروهای امریکایی در این مناطق دیدن کرد.

«مظلوم عبدی»، فرمانده نیروهای دمکراتیک سوریه (قسد) به عنوان متحد نیروهای آمریکایی در سوریه در توییتر با اعلام این خبر افزود: امروز میزبان فرمانده نیروهای مرکزی آمریکا بودیم.

وی تأکید کرد: در این دیدار مسائل مشترک به ویژه موضوع مقابله با داعش، افزایش خطر تروریسم که جهان را تهدید می‌کند و برقراری صلح در منطقه بررسی شد.

کردهای سوریه سال گذشته به دنبال خروج نیروهای امریکایی از مناطق شمال شرق این کشور و نادیده گرفتن برخی توافق ها با واشنگتن بشدت گلایه کرده بودند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 1 =