رییس جمهوری مالی خواستاربازگشت آرامش به این کشور شد

تهران- ایرنا- "ابراهیم بوباکار کیتا" رییس جمهوری کشور آفریقایی مالی پس از اعتراضات مردمی در "باماکو" پایتخت ، برای گفتگو با معترضان اعلام آمادگی کرد و خواستار بازگشت آرامش به این کشور شد.

به گزارش روز شنبه خبرگزاری بولمبرگ ، رییس جمهوری مالی تاکید کرد آماده است با معترضان به گفتگو بنشیند و همه تلاش خود را برای حل بحران سیاسی کشور بکار خواهد گرفت.

صدها تظاهرات‌ کننده معترض روز جمعه ساختمان تلویزیون دولتی مالی را اشغال کردند که بدنبال آن پخش برنامه‌های آن متوقف شد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، اعتراض معترضان در باماکو؛ پایتخت با تلاش آنها برای کنترل ساختمان‌های اصلی از جمله مجلس و ساختمان رسمی تلویزیون و ۲ پل  اصلی به هرج و مرج کشید و پلیس مجبور شد برای متفرق کردن معترضان از گاز اشک آور استفاده کند.

معترضان معتقدند که رییس جمهوری مالی در یافتن راه حل برای برون از رفت از مشکلات اقتصادی و امنیتی کشور ناکام مانده و خواستار استعفای وی هستند.

به گزارش رسانه های بین المللی در جریان اعتراضات روز جمعه در باماکو پایتخت مالی ، دستکم یک تن کشته و 20 تن دیگر مجروح شده اند.

این درحالی است که برخی رسانه‌های دیگر گزارش دادند در جریان تظاهرات روز جمعه  در باماکو در مالی یک تن کشته و ۲۰ معترض دیگر زخمی شدند.

این سومین تظاهرات گسترده در پایتخت مالی طی هفته‌های گذشته است. شهروندان مالی ۳۱ خرداد ماه نیز به خیابان های  پایتخت آمدند و خواستار استعفای "ابراهیم بوبکر کیتا" رییس جمهوری این کشور شدند.

در نخستین تظاهراتی  که ۵ ژوئن(۱۶ خرداد) برگزار شد، کیتا با دادن امتیازاتی با تشکیل دولت وحدت ملی موافقت کرد، خواسته‌ای که نتوانست معترضان را متقاعد کند و آنان را برای دومین بار به خیابان‌ها کشاند.

بحران سیاسی در مالی که به دنبال برگزاری انتخابات پارلمانی این کشور در مارس گذشته بوجود آمد نگرانی بیش از پیش کشورهای همسایه را بدنبال داشته است، زیرا  این کشورها معتقدند افزایش ناآرامی‌ها در کشور آفریقایی مالی ، مبارزه با گروههای مسلح در منطقه غرب آفریقا را با مشکل مواجه خواهد کرد.

کشور مالی سومین تولید کننده بزرگ طلا در منطقه موسوم به  کشورهای ساحل آفریقا محسوب می شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 5 =