غربی‌های شورای امنیت با پیشنهاد روسیه برای کمک به مردم سوریه مخالفت کردند

نیویورک- ایرنا- غربی‌های شورای امنیت برای دومین بار با پیشنهاد روسیه در ارسال کمک‌های انسانی به مردم سوریه مخالفت کردند.

در رای گیری پیش نویس قطعنامه روسیه که عصر جمعه در شورای امنیت سازمان ملل متحد انجام شد، روسیه، چین، ویتنام و آفریقای جنوبی رای مثبت دادند.

هفت عضو دیگر شورای امنیت به ویژه آمریکا، آلمان، فرانسه، انگلیس، بلژیک با این پیش نویس مخالفت کردند و چهار عضو دیگر هم به آن رای ممتنع دادند.

در پیش نویس جدید روسیه در مقایسه با پیش نویسی که روز گذشته ارائه داده بود، مرزهای مجاز برای عبور کمک‌های انسان دوستانه از ۲ مرز به یک مرز و مدت آن به جای ۶ ماه به ۱۲ ماه تغییر یافته بود.

با توجه به جدال رخ داده در شورای امنیت برای تمدید فرایند موسوم به عبور از مرز برای ارسال کمک‌های انسانی، مشخص نیست پیش نویس بعدی آلمان-بلژیک چه خواهد بود و چه زمانی ارائه می‌شود.

در نشست صبح جمعه شورای امنیت هم روسیه و چین با قطعنامه پیشنهادی آلمان و بلژیک مخالفت کردند. روسیه بر این عقیده است که هرگونه ارسال کمک به سوریه باید با هماهنگی دولت قانونی و مشروع این کشور و با حفظ حاکمیت و تمامیت ارضی این کشور انجام شود.

همچنین روسیه تاکید دارد ارسال کمک نباید بهانه‌ای برای تقویت تروریست‌هایی چون جبهه‌النصره شود. آنها همچنین خواستار مشخص شدن اقدامات یکجانبه و اعمال تحریم بر دولت سوریه در تضعیف توانایی این کشور به ویژه در مقابله با کووید-۱۹ هستند.

چین هم تصریح دارد که تحریم‌ها به ویژه «قانون سزار» علیه سوریه باید برداشته شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 8 =