رسانه‌های فارسی‌زبان خارجی به اتاق جنگ علیه ایران تبدیل شده‌اند

تهران- ایرنا- رئیس دانشکده ارتباطات دانشگاه آزاد واحد تهران مرکز می‌گوید: رسانه‌های فارسی‌زبان خارجی و برخی از پیج‌های تلگرامی و اینستاگرامی حساب‌های کاربری در توئیتر به اتاق جنگ روانی آمریکا و اسرائیل علیه ایران تبدیل شده‌اند.

اکبر نصرالهی روز شنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا افزود: رسانه‌های خارجی و فارسی‌زبان از کوچکترین اتفاق منفی در ایران حداکثر سودجویی را برای تخریب جمهوری اسلامی به کار می‌گیرند.

وی یادآورشد: حتی زمانی که هیچ اتفاقی هم رخ نداده باشد، خبرسازی می‌کنند و این نوع تولید و انتشار اخبار، جنگ روانی و استفاده از تاکتیک‌هایی برای ایجاد ترس و وحشت و ناامیدی در میان مردم محسوب می‌شود.

نصرالهی اظهارداشت: این اقدامات از سوی رسانه‌های معاند موضوع تازه‌ای نیست اما هم میزان آن نسبت به قبل بیشتر شده است و هم اینکه در شرایطی که مردم با انواع و اقسام مشکلات اقتصادی، تحریم‌های ظالمانه، گرانی و کرونا دست‌وپنجه نرم می‌کنند، می‌تواند بسیار مضر باشد و تاثیر جبران‌ناپذیری بر روح و روان مردم بر جا بگذارد.

این استاد ارتباطات اجتماعی و رسانه گفت: اینکه این رسانه‌ها چنین کاری می‌کنند و به دنبال کوچکترین فرصت برای بهره‌برداری حداکثری هستند، موضوع عجیبی نیست و شدت و ضعف آن متفاوت شده است اما آنچه عجیب می‌نماید این است که با توجه به این حجم گسترده از اتفاق‌ها، مسئولان و رسانه‌های ایرانی همچنان با روش‌ها و رویه قبلی عمل می‌کنند و هیچ کاری برای خنثی‌سازی این عملیات روانی و جلوگیری از اثرگذاری این اخبار منفی بر روی مردم انجام نمی‌دهند.

وی ادامه داد: عجیب این است که هیچ کار بازدارنده رسانه‌ای در روابط عمومی‌های بخش‌های مختلف حاکمیتی و رسانه‌ای ایران رخ نمی‌دهد.

نصرالهی اعلام کرد: در مورد آنچه که در ایران طی هفته‌ها و ماه‌های گذشته در حوادثی مانند نطنز، پارچین و کلینیک سینا رخ داده و سال‌های گذشته نیز خرابکاری جنگ الکترونیک اسرائیلی در ایران انجام گرفته، اطلاع‌رسانی جامع و صحیح مورد انتظار مخاطبان با توجه به آرایش جدید رسانه‌ای و تغییرات انجام نشده است.

رئیس دانشکده ارتباطات اجتماعی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکز گفت: وقتی در مورد برخی از حوادث اعلام می‌شود که علت حادثه را می‌دانیم اما به دلایل امنیتی اعلام نمی‌کنیم یا با ابهام توضیح داده می‌شود، دشمن توپخانه رسانه‌ای خود را فعال‌تر می‌کند و به انتشار اخبار و اطلاعات می‌پردازد.

وی ضمن انتقاد از این نوع  اطلاع‌رسانی تصریح کرد: رسانه‌های بیگانه و دشمن تا زمانی که اطلاع‌رسانی مناسبی برای شفاف‌سازی صورت بگیرد، بهره‌برداری و جریان‌سازی می‌کنند و مشخص نیست که پس از این جریان، اطلاع‌رسانی داخلی بتواند تاثیرگذار باشد یا خیر؟

نصرالهی تاکید کرد: مردم منتظر سازمان انرژی اتمی، وزارت بهداشت، آتش‌نشانی، مدیریت بحران و شورای امنیت نمی‌مانند و وقتی رویدادی رخ می‌دهد، همه در کوتاه‌ترین زمان ممکن مطلع می‌شوند و اگر از رسانه‌های رسمی و مسئول اخبار به سرعت و کامل منتشر نشود، طبیعی است که زمین و توپ بازی در دست رسانه‌های رقیب و دشمن قرار گیرد.

این استاد ارتباطات اجتماعی و رسانه گفت: علت آنکه این جنگ روانی گسترده هر روز کارشناسان را نگران می‌کند و تاثیر بیشتری بر افکار عمومی بر جا می‌گذارد، این است که متولیان رسانه‌ای و رسمی کار خود را به خوبی انجام نمی‌دهند یا بلد نیستند یا درگیر مصلحت اندیشی‌های غیر ضروری هستند.

«فکر می‌کنم تامین امنیت ملی ما در این نیست که مانند رویه‌های قبلی با افکار عمومی مواجه شویم، بلکه در این است که مسئولان دست رسانه‌های رسمی را باز بگذارد و رسانه را مشاور خود بدانند و در کوتاه‌ترین زمان ممکن و با استفاده از تاکتیک شروع قبل از دیگران، پیش از آنکه رسانه‌های معاند و دشمن از آن سودجویی کنند، اطلاعات را در اختیار مردم قرار دهند».

نصرالهی افزود: اگر چنین نشود، با توجه به مشکلاتی که مردم دارند آستانه تحمل‌شان سر می‌آید و شاید نتوانند این حجم اخبار منفی و ناامیدکننده را از رسانه‌های مختلف دریافت کنند و مسئولان هم فقط شاهد این اخبار باشند و کاری انجام ندهند.

رئیس دانشکده ارتباطات اجتماعی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکز، مصداق بارز این جریان را اطلاع‌رسانی مربوط به اعدام فردی به جرم شرب خمر در یکی از استان‌ها برشمرد و گفت: خبر نخست این موضوع توسط وکیل فرد اعدامی در اینستاگرام منتشر و سپس حذف شد؛ آقای وکیل اعلام کرد که درددل بود و علیه کسانی که این پست را منتشر کنند، شکایت می‌کند.

وی یادآورشد: در این پست وکیل با صراحت با استفاده از تاکتیک مظلوم‌نمایی و بهره‌گیری از عاطفه و احساسات مخاطبان به گونه‌ای اطلاع‌رسانی کرد که گویا این فرد بیگناه بوده است و سپس به دو فرزند و همسر وی اشاره می‌کند و احساسات مخاطب را بر می‌انگیزد.

نصرالهی اظهارداشت: دادگستری آن استان هم اطلاعیه منتشر کرد که این فرد دارای ۲۰ سابقه محکومیت کیفری قطعی در سال‌های ۱۳۹۵ تا ۱۳۹۷ بوده اما دقیق نگفت که علت اعدام فرد چه بوده است.

این استاد ارتباطات اجتماعی و رسانه گفت: این در حالی است که خبر نخست روز گذشته رسانه‌هایی چون بی بی سی فارسی و تلویزیون ایران اینترنشنال، همین خبر مربوط به اعدام یک فرد به جرم شرب خمر بود و به دنبال آن در گفت‌وگو با وکیلی، قانون مجازات اسلامی را زیر می‌برد و اسلام هراسی به راه می‌اندازد.

وی خاطر نشان کرد: این رسانه به دنبال انتشار این اطلاعات، سابقه‌ای از مصرف نوشیدنی‌های الکلی در ایران و اعدام‌های رخ داده در جمهوری اسلامی می‌دهد و جریان‌سازی می‌کند و حتی به غلط از تاکتیک نقل قول مستقیم استفاده می‌کند و می‌گوید که «دادگستری فلان استان از اعدام یک نفر به علت شرب خمر دفاع کرده است».

نصرالهی تاکید کرد: اگر بعد از ماجرای رومینا، تحریم‌ها، نطنز و دیگر رویدادها به مردم درست اطلاع‌رسانی شود، با توجه به شرایط موجود، این رویداد در اولویت مردم قرار نمی‌گیرد.

این استاد ارتباطات اجتماعی و رسانه اضافه کرد: از سوی دیگر چرا یک وکیل به عنوان شخص دارای چهره حقوقی باید با انتشار پستی احساسی، افکار عمومی را تحریک کند و به رسانه‌های بیگانه خوراک بدهد و با چنین متنی روح و روان مردم را به بازی بگیرد؟

وی ادامه داد: بحث دیگر اینجاست که چرا دادگستری و قوه قضاییه مدیریت نمی‌کند که بحث‌های قانونی باید از مجاری قانونی اطلاع‌رسانی سریع و صحیح شود تا کسی در خلاء آن، اطلاعاتی را برای بازی با روح و روان مردم منتشر و خوراک رسانه‌های بیگانه را تامین نکند.

نصرالهی تصریح کرد: انتظار می‌رود زمانی که رسانه‌های بیگانه چنین موضوعی را به عنوان خبر نخست منعکس می‌کنند، قوه قضاییه و دادگستری فلان استان هم به عنوان خبر اول به آن بپردازد و روشنگری کند، جوانب امر را بگوید و با وکلا و حقوقداران مختلف به تبیین جریان بپردازد تا ماجرا به درستی به افکار عمومی منتقل شود.

رئیس دانشکده ارتباطات اجتماعی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکز گفت: به نظر با آنکه فضای عمومی و رسانه‌ای بسیار تغییر کرده است، همچنان آرایش رسانه‌ای با همان نگاه و رویکرد به کار خود ادامه می‌دهد.

وی تاکید کرد: اگر تیم رسانه‌ای قوی در قوه قضائیه حضور داشته باشد، می‌تواند خود نخستین منبع نقل اخبار باشد و اجازه ندهد که تهدیدی شکل بگیرد و اگر هم تهدیدی ایجاد شود، آن را تبدیل به فرصت می‌کند.

«نصرالهی» اظهار داشت: تغییر در تیم رسانه‌ای قوه قضاییه انتظار به حق مردم و رسانه‌هاست و می‌تواند بر رویکرد و راهبرد رسانه‌ها و ناجا که ضابط این قوه محسوب می‌شود، تاثیر بگذارد.

به گزارش ایرنا رسانه‌ در شرایط بحرانی نقش دوگانه دارد و حتی سیاستمداران آماتور هم به ذهن‌شان نمی‌رسد که برای مدیریت بحران نیازی به رسانه نداشته باشد.

حوادث روزهای گذشته در ایران به هیچ وجه ارتباطی با یکدیگر ندارد و با این حال رسانه‌های وابسته به دولت‌های متخاصم با سوار شدن بر موج شایعه تلاش کرده‌اند تا در ادامه سناریوهای ضدایرانی خود، کشور را ناامن جلوه دهند و توان رزمی و جاسوسی خود را برجسته کنند.
آنان بار دیگر تولید محتوا بر اساس سناریوهای ضدایرانی خود را از بامداد روز گذشته، جمعه آغاز و از اکانت‌های فیک سازمان منافقین هم برای رسیدن به مقاصد شوم خود استفاده کردند تا تصاویر بمباران مردم غزه را به عنوان حمله‌ جنگنده‌های اسرائیل به شهرستان قدس جا بزنند و از این طریق سیاست تزریق ناامیدی و افزایش اضطراب بین ملت ایران را دنبال کنند. 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 0 =